neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Logo
© Archiv pořadateleAutor Schindlerova seznamu ve Svitavách

SVITAVY: Thomas Keneally, autor světoznámého románu Schindlerův seznam, přijede dnes do Svitav.

Návštěvu Thomase Keneallyho v České republice připravil Nadační fond Archa rodiny Low-Beer a Oskara Schindlera.

Thomas Keneally (1935) je australský spisovatel, který se proslavil svými historickými romány. Mezinárodní uznání získal dílem The Chant of Jimmie Blacksmith (Zpěv o Jimmie Blacksmithovi), které vypráví tragický příběh z konce 19. století o střetu australských Aboriginců s kolonialismem bílých osadníků. K nejznámějším Keneallyho románům patří Schnidlers Ark (Schindlerova archa, později překládáno jako Schindlerův seznam), za který byl v roce 1982 oceněn prestižní literární Man Bookerovou cenou. Svitavským není třeba zdůrazňovat, že román pojednává o osudech místního rodáka, Oskara Schindlera. Kniha se také stala námětem ke slavnému stejnojmennému filmu Stevena Spielberga z roku 1993, který byl mimo jiné oceněn sedmi Oscary.

13.03.2023
Autor článku: 
Městské muzeum a galerie ve Svitavách /jal

Program besedy ve Fabrice

14:00–14:05, přivítání, Hynek Stříteský

14:05–14:20, příběh Oskara Schindlera, Monika Němcová

14:20–14:30, představení projektu Památník Schindlerova archa v Brněnci, Daniel Löw-Beer

14:30–15:00, román Schindlerův seznam (Schindler’s Ark), vyprávění Thomase Keneallyho

15:00–15:15, diskuze

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023