úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Sváteční umění
© Foto: Petr MachanAtrium na Žižkově představuje Sváteční umění

PRAHA: Galerie Atrium na Žižkově otevřela výstavní projekt Sváteční umění, za kterým stojí umělkyně Eva Jiřička a Mira Gáberová. Projekt vzniká od roku 2018 a v různých podobách trvá dodnes. Hlavním konceptem práce obou autorek je snaha reagovat na české státní svátky a dny volna, které jsou s nimi spojené. Kurátorem výstavy je Fuczik, autorem výstavní architektury Tomáš Moravec. Výstava bude veřejnosti otevřena do konce března a je připraven také vzdělávací doprovodný program pro školy.

od 18.11.2021 do 31.03.2022
Autor článku: 
Kristýna Řeháčková/ika

Autorky zaujímají k jednotlivým svátkům výrazný osobní a umělecký postoj a pro své výstupy volí kombinace nejrůznějších vizuálních postupů. Zajímá je prolnutí společensko-politické události a aktuálního umění i způsob prožívání svátku s odkazem na jeho historický kontext. Jiřička a Gáberová v projektu nacházejí vlastní cesty, jak tyto specifické svátky – dny volna, oslavit.

„Státní svátky jsou v naší společnosti vnímány především jako dny volna. Málokdo si uvědomuje jejich opravdový význam a důvod, proč je oslavujeme. Také podoba "oslav" je diskutabilní. Naším záměrem je hledat a nacházet další způsoby, jak se s těmito významnými svátky – dny volna vypořádat. A využít tak naše "zaměstnání volnem", komentují svůj záměr obě autorky.

Spojujícím prvkem projektu Sváteční umění je spolupráce s nejrůznějšími komunitami (uměleckými, sousedskými apod.), spolky a organizacemi (válečných veteránů, historiků apod.) nebo i s širší veřejností. Výstava v Galerii Atrium na Žižkově poprvé představí ucelený soubor skupinových performancí, video záznamů nebo akcí, které autorky situovaly do veřejného prostoru. Instalace v galerii je koncipována interaktivně, aby do ní mohl návštěvník výstavy sám zasahovat a k jednotlivým tématům – svátkům se vyjadřovat.

„Sváteční umění je v pořadí již třetím výstavním projektem, který vznikl v rámci nové koncepce naší galerie. Ta nabízí zajímavá témata překračující běžný umělecký rámec a snaží se je interaktivním způsobem přiblížit všem sociálním i věkovým skupinám,“ doplňuje ředitelka příspěvkové organizace městské části Praha 3 Za Trojku, která provozuje Atrium na Žižkově, Marie Kašparová.

Výstava představí osobní pohled dvou umělkyň na významné české státní svátky, mezi kterými jsou Den Obnovy samostatného českého státu (1. 1.), Velký pátek a Velikonoční pondělí, Svátek práce (1. 5.), Den vítězství (8. 5.), Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. 7.), Den upálení mistra Jan Husa (6. 7.), Den české státnosti (28. 9.), Den vzniku samostatného československého státu (28. 10.), Den boje za svobodu a demokracii (17. 11.), Vánoční svátky (24.26. 12.)

 

Výstavní projekt Sváteční umění 

18. 11. 2021–31. 3. 2022 

st–ne 14:00–19:00 

Atrium na Žižkově

Čajkovského 12, Praha 3 – Žižkov 

 

Vstupné dobrovolné. 

Více na atriumzizkov.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021