středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Artefakt - Křisťálový pramen Vincentka
© ČTK



Artefakt - Křisťálový pramen Vincentka

LUHAČOVICE: U příležitosti oslav 200 let výročí čerpání Vincentky do skla (1820-2020) vznikl ve studiu vynikajícího sklářského výtvarníka Jiřího Pačinka jubilejní artefakt nazvaný "KŘIŠŤÁLOVÝ PRAMEN VINCENTKA", který propojuje křišťálové umělecké dílo s křišťálovou minerální vodou z hlubin třetihorního moře. Tak jako křišťálový pramen je i samotná Vincentka uměleckým dílem, který vytvořila příroda s pomocí člověka.

Autor článku: 
ČTK

Lahev se skládá ze dvou částí a celkem je téměř 100 cm vysoká. Horní část představuje pramen, který z lahve prýští. Spodní je variací na 200 let starou originální skleněnou lahev, do které se Vincentka začala čerpat. Do té doby se používaly lahve keramické. Ve spodní části je na lahvi vypískovaný logotyp a letopočet jubilejního výročí v modré barvě. Lahev dostala název "Křišťálový pramen Vincentka". Toto nevšední, vynikající dílo jednoho z nejlepších evropských sklářských výtvarníků má navodit pocitové propojení 60 milionů let staré křišťálově čisté minerální vody z třetihorní přírody a jedinečného křišťálového uměleckého díla. Je to především veliká pocta přírodě.

V souznění obou pohledů z toho Vincentka, jedinečná přírodní minerální voda z léčivého zdroje Luhačovice, vychází jako umělecké dílo, které vytvořili společně příroda a člověk. Artefakt bude umístěn v Galerii Vincentky, po boku dalších historicky vzácných exponátů či dokumentů.

Z rozsáhlého průzkumu Gfk napříč Evropou mezi 40 000 tázanými vyšly globálně jako největší hrozba klimatické změny následované plastovým odpadem a znečištěním vody. Téma plastů a udržitelnosti se týká téměř každé firmy. Firma Vincentka tento problém vyřešila už před 200 lety. Plnění Vincentky do lahví se datuje od roku 1820, kdy namísto keramických nádob se začínaly používat skleněné lahve o objemu 1,5 litru. Až na krátké vybočení koncem 70. a začátkem 80. let 20. století kdy se Vincentka plnila do lahví z tvrzeného PVC, spojení Vincentky se sklem dosáhlo letos 200 let. Také v tom je Vincentka mezi minerálkami výjimečná. Sklo patří k neušlechtilejším a nejužitečnějším materiálům, které člověk přivedl na svět. Není divu, že Vincentka se sklem nalezly v sobě zalíbení. Vylehčené sklo, které Vincentka používá, je odolné, hygienické, estetické a přírodní. Vyspělé technologie umožňují dělat skleněné obaly lehčí, bez vlivu na jejich bezpečnost a kvalitu. Sklo nepropouští plyny. To znamená, že ve skleněných lahvích si minerální vody dlouho udržují obsah oxidu uhličitého. Sklo je materiál, jehož recyklace je trvale vyřešena. Je třeba zdůraznit, že také etikety na lahvích Vincentky nejsou z plastu ale papíru a pro přepravu a skladování jsou používány rovněž papírové kartony. Firma tím potvrzuje svou společenskou a ekologickou zodpovědnost. Snaží se integrovat sociální a ekologická hlediska do každodenní firemní praxe.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024