pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav



Archeologické památky jsou nenahraditelné

ÚSTÍ NAD LABEM, PRAHA: Se stále stoupající stavební aktivitou se mnohem častěji dovídáme o nových archeologických objevech, které jsou jednak chráněny zákonem, ale vyžadují také ohleduplný přístup. Mohou se stát předmětem obrovského zájmu nejen našich občanů, ale i turistů. Například odkrytá židovská pohřebiště, která dnes navštěvují ortodoxní rabíni z celého světa. V souvislosti s novu výstavbou a nezbytným archeologickým průzkumem vznikají stavebníkům nepříjemné prostoje a prodražení stavby, ale je to nutná daň za záchranu toho, co se nedá ničím nahradit. 

Historie Zdaru, Zdar Ústeckým

Vyzvednutí vzácného gotického portálu ze 14. stoletíÚSTÍ nad LABEM: „Komunisté zbourali snad polovinu historické zástavby v našem městě a své udělalo i spojenecké bombardování. proto je třeba si historii připomínat,“  řekl primátor města Ústí nad Labem Jan Kubata krátce poté, co speciální jeřáb s protizávažím vyzvedl nad úroveň terénu vzácný gotický portál ze čtrnáctého století. Archeologové ho našli předloni v prostoru Mírového náměstí, kde má stát palác Zdar, a město se rozhodlo historicky cenný vstup do gotického sklepa zachránit. Z jednání s investorem vyplynulo, že portál se zapustí  do země, nasvítí a přikryje skleněnou deskou. Památka bude spolu s fotografiemi z archeologického průzkumu vystavena na místě nálezu, tedy v paláci Zdar. Celkové náklady na záchranu stavebního fragmentu se odhadovaly na 20 milionů korun, práce si vyžadovaly soustředěnost a použití nadstandardní techniky, příprava na transport trvala dva týdny. Dělníci totiž museli zpevnit podloží pro jeden z největších jeřábů v republice, který dokázal na jaře 2007 vyzdvihnout osmdesátitunovou památku a přesunout ji do středu staveniště. A v listopadu, po dostavbě přízemní části paláce, odborníci portál přestěhovali podruhé, tentokrát už na jeho konečné místo. Portál však zůstane až do konce výstavby v ochranném pouzdře.

Díky důslednému průzkumu našli archeologové řadu dalších unikátních nálezů, které například potvrzují, že v centru Ústí nad Labem existovala osada lovců mamutů. Našel se zde i neolitický rondel, 6900 až 6200 let stará svatyně z mladší doby kamenné. Ukončení stavby se však muselo posunout až na léto roku 2008: „Veřejnost bude moci gotický portál obdivovat hned po dokončení stavby," uvádí na městském webu náměstek primátora Jan Řeřicha a dodává: „Myslím si, že díky portálu bude přízemí objektu velmi atraktivním místem. Chceme v jeho blízkosti umístit i městské informační centrum. V současné době máme informační stánek nedaleko vlakového nádraží, rádi bychom ho posunuli směrem k centru." Záchrana archeologické památky přišla celkem na 18,7 milionu korun. Městu Ústí nad Labem na ni 10 miliony přispěl stát a 3 miliony Ústecký kraj.

Je nutná prezentace památky za každou cenu?

Pražské PalladiumPRAHA: Na náměstí Republiky můžeme z jednoho bodu pozorovat hned několik architektonických slohů, a to od gotiky až po obchodní dům Kotva. V jeho blízkosti stojící nedávno otevřený pražský obchodní palác Palladium vyrostl podobně jako mnohé stavby tohoto charakteru. Do zbylé obvodové zdi kasáren Jiřího z Poděbrad v novogotickém stylu dal investor vestavět novou budovu. Přestože objekt stojí v místech za tehdejšími městskými hradbami, a žádný významný archeologický objev se tedy neočekával, byly zde odkryty pozůstatky románského paláce.

Jak naložili s objevem investoři a jaký signál vyslali k výkonným stavebním složkám? Po návštěvě prostoru kosntatujeme: Nezainteresovaný se nic nedozví, poučený se diví. Několik fragmentů gotického zdiva dnes zcela volně stojí v prodejních interiérech. V kavárně obsluhující personál pokládá na  archeologiocky cennou "zeď" nádobí bez toho, že by to považoval za něco neadekvátního. Žádné označení, natož podtrhnutí výjimečnosti stavební památky. Na tento podivný způsob prezentace památky upozornila na konferenci Urbes 2007 odbornou veřejnost pracovnice Odboru památek MK ČR Mgr. Martina Veselá. Jak sama poukázala, tyto kulturní památky „zatím(!) stojí“, jsou ale nezakonzervovány a ve zcela nevyhovujícím režimu a jsou používány jako odkladní plochy.

Mgr. Veselá poskytla laskavě naší redakci vlastní snímky, které doprovodila následujícím komentářem: Interirér pražského Palladia

"Na příkladu základů honosného románského domu z 12. století na náměstí Republiky lze prezentovat kacířskou otázku, zda jakákoli prezentace je lepší než žádná. Nejenom odborníka, který náhodou zabloudí do nově otevřeného obchodního centra Palladium, které se svou více než předimenzovanou hmotou důstojně tyčí za sice zachovaným, leč dnes již bez souvislostí stojícím zdobným průčelím bývalých jezdeckých kasáren, musí nutně napadnout otázka, zda prezentace románského zdiva veřejnosti zde není spíše výsměchem. Rozpadající se opuková hmota, ve které nově a překvapivě objevené zděné předlokační osídlení na území Nového Města pražského vidí málokdo, zde slouží spíše jako podřadná a až svou hrubostí obtěžující kulisa, která se zcela nečekaně vynořuje v prostoru přízemní restaurace mezi tím vším sklem a kovovou konstrukcí. Tento způsob prezentace snad už nelze nazvat ani jako nešťastný. Je to pro odkaz našeho architektonického dědictví nedůstojný kompromis mezi investorem a Magistrátem hlavního města Prahy, který o této věci rozhodoval. A co víc, jedná se o skandální postoj společnosti, o které toho tato ´kauza´ vypovídá více než dost. A rozhodně to není výpověď nejenom směrem k dalším generacím lichotivá."

Mária Uhrinová

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024