úterý
5. července 2022
svátek slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
© Logo akce8. ročník výstavy MÁ VLAST CESTAMI PROMĚN zahájil

PRAHA/ČR: Na staroslavném Vyšehradě byl v sobotu 21. května slavnostně zahájen 8. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Početným návštěvníkům se představilo 112 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Letos má projekt 11 partnerských krajů. Opět byli vyhlášeni vítězové Ceny publika slavnostního zahájení loňského ročníku, vítězové celoročního internetového hlasování a letos poprvé Ceny odborné poroty, vedené renomovaným architektem Josefem Pleskotem. 

Toto ocenění obdržely příkladné, řemeslně velmi dobře provedené proměny: Boží muka a Zážitkový park Zeměráj z Kovářova v Jihočeském kraji, Rodný dům Sigmunda Freuda Příbor z Moravskoslezského kraje, Sloup se sochou Madony ve Velké Vsi u Broumova z Královéhradeckého kraje, Kino Kyselka z Karlovarského kraje a tři proměny z kraje Středočeského - Kostel sv. Jakuba Většího Želenice, Rekonstrukce průčelí domu 603 v Kutné Hoře a Špýchar - muzeum tradic v Souticích. V internetovém hlasování bylo přijato 6514 platných hlasů. Vítězem jsou Soutice - muzeum tradic, následuje Tachov - jízdárna Světce a Přerov - Libosad Malého Noe. 

Ročník 201! 6 slavnostně zahájili senátor Miroslav Nenutil, prezident pořádající Asociace Entente Florale CZ - Souznění Karel Drhovský a ředitelka Drahomíra Kolmanová. Výstavu přiblížila slovy "...je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země, a také tím, že vše, co vidíte na panelech, můžete vidět ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování našeho domova." 

Bohatý kulturní program nabídly soubory RANDÁL z Ústí nad Labem, Cimbálová muzika Kunovjané, Spirituál kvintet a Zvonky dobré zprávy. Fanfáry zazněly v podání studentů Konzervatoře Jana Deyla. Srdce vlasti předala pod dohledem prof. Jana Pirka radní Ústeckého kraje Jitka Sachetová náměstkovi hejtmana Zlínského kraje Ivanu Mařákovi. Následovalo tradiční setkání srdcí všech zúčastněných krajů. Na Vyšehrad zavítal císař Karel IV. s císařovnou a družinou, aby zjistil, jak si potomci vedou ve správě země a aby se zde setkal se svou matkou Eliškou Přemyslovnou. Krátká historická scéna v podání Adély Go! ndíkové a Davida Gránského v režii Mirjam Landa napravila historickou křivdu - ve skutečnosti se Karel se svou matkou Eliškou od dětství nesetkal. Eliška zemřela na Vyšehradě v r. 1330, tři roky před návratem Karla z Itálie. Oba herci poté pokřtili první katalog výstavy. 

Poctu stromům udělili Mgr. Václav Větvička a PhDr. Marie Hrušková. Se zástupci Zlínského kraje vysadili potomka památné hrušně z Dobrotic u Kroměříže a představili novou publikaci Poselství stromů. Tradiční jarmark držitelů Regionálních značek nabídl návštěvníkům řemeslné výroky a krajové speciality, učni předvedli svůj um. Po celý den byly otevřeny expozice Vyšehradu za symbolické vstupné, exkluzivně proběhly komentované prohlídky Slavína, baziliky sv. Vavřince a kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Dětský ráj připravily Země lidí a Neviditelná výstava. Děti i dospělí procházeli slepecký labyrint, poznávali chutě a vůně poslepu, vodili slepeckého psa. 

Všechny proměny budou vystaveny na Vyšehradě do 20. června, kdy část odjede a ostatní zůstanou do 30. června. O prázdninách se jednotlivé kolekce vydají na pouť po naší zemi. Pouze do 20. 6. máte možnost vidět všechny proměny pospolu.

V infocentru Špička a v Purkrabství můžete zakoupit katalog výstavy za režijní cenu a putovat podle něj po vystavených proměnách. Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, spolupořádá Národní kulturní památka Vyšehrad a spolupracují Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, Jedličkův ústav a škola a další. Finančně ji podpořily Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo kultury a Spolek pro obnovu venkova.

www.cestamipromen.cz

Asociace Entente Florale CZ - Souznění, o.s. - http://www.aefcz.eu

Kontaktní osoba: Ivana Holubcová 
Telefon: 724 161 081 
E-mail: holubcova@aefcz.eu

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.07.2022

ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.06.2022

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.07.2022

ČR: Letní sezóna je tu! Rekordní inflace společně s rostoucími cenami zamávaly mnohým rodinám s rozpočty a nepřekvapí proto, že většina Čechů plánuje letošní léto trávit v Čechách. Přinášíme vám rady a tipy, díky kterým poznáte krásy naší země, a ještě přitom ušetříte.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
30.06.2022