středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Logo projektu
© Zdroj: www.72hodin.cz72 hodin – největší dobrovolnická akce pro děti a mládež je tu!

ČR: Dobrovolnická akce pro děti a mládež – 72 hodin (Pomáhám, protože chci) odstartuje již tento týden, 14. 10., a vstoupí tak do svého jubilejního desátého ročníku! Za tu dobu přinesla Česku přes 4500 projektů změřených na pomoc přírodě, lidem nebo okolí. Spontánně v nich pomáhalo téměř 225 000 dobrovolníků. Tři dny dobrovolnictví po celé naší zemi organizuje Česká rada dětí a mládeže. Projekt dlouhodobě finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Letos se akce uskuteční v termínu 14.–17. října 2021.

od 14.10.2021 do 17.10.2021
Autor článku: 
Soňa Polak

Babiš: Nemáme problém přesvědčit děti k „dobrovolničení“

Mezi koordinátory věrnými akci celých uplynulých devět let patří i Jaroslav Babiš, vedoucí turistického oddílu Ježci z Českých Budějovic. Jeho upřímné odpovědi vám dají možnost autenticky nahlédnout do zákulisí akce.

  • Jste projektu věrní celých devět let. Proč? V čem vidíte jeho přínos?

Projekt sen nám od začátku líbil, hlavně pro tu myšlenku, že v jednom časovém úseku se do něho zapojí tolik lidí napříč republikou, a dokonce i v zahraničí.  Přínosem projektu je určitě i to, že spojuje lidi napříč generacemi. Hlavně ale naučí děti, že udělat něco pro druhé je správné a mělo by se to stát samozřejmostí. Získání dobrého pocitu, že jsme udělali něco skvělého, co nás hřeje na duši, už je konečnou odměnou.

Také myslím, že před deseti lety nebyly skoro žádné podobné projekty, a i když se časem začaly postupně objevovat, zůstali jsme 72 hodinám věrní. Také jsme rádi, že se můžeme pyšnit krásnými tričky, která jsou opravdu originální.

  • Co dětem říká dobrovolnictví? Nemáte je problém přesvědčit?

Děti nemáme problém přesvědčit k dobrovolničení, už vědí, o co jde, a proto se projektu zúčastní nejen ony, ale vezmou s sebou i kamarády, sourozence a rodiče. Máme projekt tak rádi, že se ho zúčastňujeme dokonce dvakrát. Jednou s RADAMBUKem a jednou ve svém vlastním, "Ježčím".

 

Dobrovolnictví mladých lidí je na vzestupu

„V posledních pěti letech jsme schopni prokázat nárůst zapojování mladých lidí do dobrovolnických aktivit. Zatímco v roce 2017 se zapojoval každý pátý, v roce 2020 je to již každý čtvrtý mladý člověk. Největší nárůst pozorujeme u mladých ve věku od 15 do 20 let, kdy se v roce 2020 zapojil do dobrovolnických aktivit takřka každý třetí dospívající,“ přibližuje Jan Husák, vedoucí analytické sekce ČRDM.

Zajímavé bylo pozorovat také dynamiku pomoci v době mezi prvními vlnami pandemie, kdy se ukazuje, že mladí dospívající do 20 let také výrazně více pomáhali svým nejbližším a známým a naopak měli méně možností pomáhat např. svým sousedům či cizím lidem.

Motivaci k takovému jednání nám potvrzují í výsledky z našeho výzkumu Hodnoty mladých, kdy se ukazuje, že spolehlivost a péče o nejbližší jsou pro české mladé těmi nejdůležitějšími hodnotami,“ dodává Jan Husák.

Ze zmiňovaného výzkumu vyplývá, že mladí lidé se pomoci a dobrovolnictví nebojí. Když je někdo požádá o pomoc, devět z deseti pomůže. Celkem 77 procent mladých udává, že má sklon pomáhat ostatním, pokud to potřebují nebo jsou v krizi. A 83 procent mladých také udává, že když pomáhají, nic za to na oplátku neočekávají, i když čtyři z deseti mladých jsou rádi, když se ví, že pomáhají zrovna oni, a 23 procent pro dobročinnost přímo motivuje možnost uvádět si to v životopisu. Takřka dvě třetiny mladých také očekávají, že když někomu pomohou, v budoucnu bude také pomoženo jim, budou-li to potřebovat.

Avízo: všechny výsledky z reprezentativního výzkumu Hodnoty mladých zveřejníme 19. 10.

Vše o projektu 72 hodin

www.crdm.cz

www.adam.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021