úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
© Rychnovský osmička61. Rychnovská osmička – filmy, které jinde neuvidíte!

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Letošní Rychnovská osmička se uskuteční ve dnech 13. - 15. září v kinosále Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Mezinárodní výběrová soutěž neprofesionálních filmů patří s šedesátiletou tradicí k nejstarším přehlídkám na evropském kontinentu. Mezi tvůrci je řazena k nejrespektovanějším soutěžím v oboru.

od 13.09.2019 do 15.09.2019
Autor článku: 
Jarmila Šlaisová

Do šedesátého prvního ročníku soutěže přihlásili autoři do šesti kategorií rekordních 108 snímků v celkové délce téměř 17 hodin. Všechny projdou sítem předvýběru, čas vyhrazený soutěžní projekci nepřekročí 540 minut.

Přehlídku odstartuje první soutěžní blok v pátek ve 14 hodin.

Během dvou soutěžních dnů bude uvedeno několik premiér, dále filmy studentů filmových škol, stejně jako zahraniční snímky ze Slovenska, Německa a Itálie.

Kolekci dokumentů, reportáží, snímků hraných i animovaných bude hodnotit odborná porota sestavená z profesionálních filmařů. Vítězné filmy budou v každé kategorii odměněny ručně paličkovanou krajkou s motivem soutěže R8 2019 a dalšími cenami.
Samostatná projekce je připravena pro studenty rychnovských škol, kteří svým hlasováním rozhodnou o tom, který autor získá Cenu mladého diváka. Dětem z mateřských škol je určen doprovodný program sestavený z kreslených pohádek vynikajícího neprofesionálního animátora Jaroslava Nykla z Prahy.

Festival se letos dočkal i vlastní znělky, jejím autorem je Studio Animato s.r.o. Natočena byla v rodném domě swingového skladatele Jaroslava Maliny v Hořicích. Skladba Vyzvání v podání Malinova orchestru vytvořila i hudební doprovod znělky.

Rychnovská osmička je prostorem pro vzájemná setkávání filmařů bez ohledu na věk a úroveň znalostí. Je určena jak autorům, tak obyvatelům Rychnova nad Kněžnou i okolních měst, kteří se nespokojí jen s komerční kinematografií.

Na všechny soutěžní projekce i doprovodné akce ve Společenském centra je vstup zdarma.

Pořadatelem je Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video se sídlem v Hradci Králové (VčVSAFV) ve spolupráci s Centrem uměleckých aktivit Impuls. Soutěž je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje a města Rychnov nad Kněžnou.

www.rychnovska8.cz

 

ZDROJ: Přiložená TZ

 

Mohlo by vás také zajímat...