pátek
24. ledna 2025
svátek slaví Milena
Sir Winston Churchill v roce 1941
© Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill



150 let od narození Winstona Churchilla

ZAHRANIČÍ-ČR: Nejen v Británii byl vnímán jako vůdčí osobnost a symbol odporu demokracie a liberalismu proti nacistické a později i komunistické rozpínavosti. Winston Churchill byl jednou z největších postav 20. století. Pojďme si ji ve stručnosti připomenout.
 

Autor článku: 
jal

Dwight D. Eisenhower, prezident USA (1951 – 1961)

Poznal jsem větší charaktery, moudřejší filosofy, ohleduplnější osobnosti, ale ani jednoho velikána, jakým byl Churchill.                                                     

 

Alexander Tomský, politolog

Jeho životní příběh je nejen drama plné nečekaných zvratů, jaké by nevymyslel žádný romanopisec, je výsledkem téměř nadlidské energie, vždyť narukoval do pěti válek, utekl ze zajetí, dvakrát změnil politickou stranu, dvakrát se stal premiérem, namaloval 550 obrazů, napsal tisíce článků i projevů a za svých 37 dějepisných knih získal literární Nobelovu cenu. Můžeme se také pozastavit nad tím, že během svého bouřlivého života vypil hektolitry vína a koňaku, ale nebuďme malicherní – on na to prostě tělesnou konstituci měl. Za Velké války svým druhům z praporu řekl na rozloučenou: „Ať už o mé vojenské službě řeknou cokoli, nikdo nezpochybní, že bych někdy nedocenil přednost pití. Z alkoholu jsem vyždímal daleko víc, než vyssál on ze mne.“

Jeden z jeho mnoha životopisců, Robert Rhodes James, charakterizoval Churchilla jako „politika, sportovce, umělce, řečníka, historika, poslance, novináře, esejistu, hazardního hráče, vojáka, válečného korespondenta, dobrodruha, vlastence, internacionalistu, snílka, pragmatika, stratéga, sionistu, imperialistu, monarchistu, demokrata, sobce, požitkáře a romantika“. Byl prostě nenasytným mužem mnoha zájmů a dlouhý život mu dopřál, aby si svá přání uskutečňoval.

Co mě však na jeho osobnosti fascinuje, je ona podivná předtucha, s níž se svěřil v 16 letech svému kamarádovi: „Věřím, že jednou zachráním Londýn a britské impérium.” Tato nezlomná víra v osudové poslání mu po celý jeho bouřlivý život pomáhala překonávat všechny politické porážky a zrady přátel, a co je neméně důležité, mírnila i jeho pocity triumfu, o nichž tušil, že jsou dočasné. Ve svých pamětech přiznal, že celý jeho život byl vlastně přípravou na jeho státnickou roli ve válce s Hitlerem.

 

Karel Oliva, jazykovědec

Z jazykovědného hlediska nás Čechy pak může potěšit, že Winston Churchill zanechal – byť dnes již pozapomenutou – stopu i v naší mateřštině. Za německé okupace byl zakázán poslech zahraničního rozhlasového vysílání, prodávané přijímače neměly krátkovlnný rozsah a ze starších musel být povinně odstraněn, což se namátkově kontrolovalo (za poslech byl až trest smrti). U těchto starších přijímačů však bylo možné demontáž nahrazovat operativním způsobením zkratu na ladicí cívce improvizovaným kovovým vodičem – kusem drátu, nebo prvorepublikovou stříbrnou desetikorunou. A protože se nejčastěji poslouchalo vysílání z Londýna, říkalo se takovému vodiči láskyplnou zdrobnělinou „čerčílek“ (příp. v lidovější variantě „čurčílek“).

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025