pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Logo cyklu
© Archiv MMHK13. Nábřežní jazzová pouť

HRADEC KRÁLOVÉ: Přijměte prosím pozvání na malou procházku po nábřeží s hudbou, která ovlivnila 20. století a okouzluje nás i v třetím tisíciletí. Nábřežní jazzová pouť – Hradecké nábřeží vinařů. Termín konání: sobota 7. srpna 2021 od 15:00 hodin. Místo konání: Smetanovo nábřeží – restaurace Náplavka, park na náměstí 5. května (Dětská železnice).

Autor článku: 
Karel Syrůček/jal

Ve víně je pravda, praví latinské přísloví. Spisovatel František Listopada mj. napsal. Kdo hraje jazz, mluví pravdu. Oba výroky stvrzují, že víno a jazz k sobě zkrátka patří. Po roce pestré menu  nábřežní jazzové pouti si můžete okořenit bohatou nabidkou vín české i zahraniční produkce a moderních gastronomických pochoutek.

Jazzové, bluesové či jiné kousky zahrají:

Zelená sedma

V rodném listu má letopočet 1993. Tehdy dal dohromady jazzové nadšence Čechoameričan Milan Alger. Repertoár tvoří v převážné míře klasické dixielandové a ragtimeové skladby světoznámých autorů, ale je zastoupena i česká tvorba, zejména písněmi Jaroslava Ježka, jež jsou aranžovány pro specifické hráčské obsazení kapelníkem Jiřím Krátkým

GAMBA BLUES BAND

GBB se začal formovat v roce 1997 v Čáslavi kam se přestěhoval evangelický farář a současně kytarista Pavel Jun. Na faře s ním  začali jamovat Zdeněk Klon (Krásné nové stroje), Standa Svoboda(Hluboká orba) Jarda Slavíček (Hever) a Břetislav Oliva) a v březnu 1998 zahráli jako kapela poprvé v klubu Vagon v Kutné Hoře. V roce 1999 vydali debutové album. To další (2001) Live white electric blues pochválil mj.  Petr Korál. V závěru své recenze poznamenal: Myslím, že tuhle partu je potřeba definitivně brát vážně. (Rock&Pop 2001) Od té doby GBB poznali návštěvnici klubů nejen v Čechách, zahráli na Blues Aperitiv v Šumperku, na Zahradě v Náměšti na Hané, Jazz Goes to Town a dalších. Letos poprvé zahrají na jazzovém nábřeží.

PUZZLE JAZZ

Královehradecká jazzová formace založená v roce 1993 klavíristou Jirkou Pavlíkem. Počáteční sestava se rekrutovala převážně z muzikantů královehradeckých bigbandů. Kapela vystupovala často v jazzových klubech a na regionálních jazzových festivalech, kde nesporným úspěchem bylo vystoupení  na mezinárodním jazzovém festivalu Jazz Goes to Town 2005. Rozsah repertoáru je od osvědčených jazzových standardů  a swingových evergreenů až po známé filmové i muzikálové kousky. 

Před lety Jirka Pavlík o Puzzle Jazzu řekl: „ …je nám potěšením  zahrát si,  spoluzamuzicítovat si, potkávat se hudebně i lidsky a přenášet na publikum zážitky a atmosféru ze zrodu živé muziky .“ A radost z hraní je, samozřejmě vedle umu, důvod výtečné atmosféry jejich koncertů

JURAJ SCHWEIGERT THE GROOVE TIME (SK)

Juraj Schweigert, slovenský bluesman, začal hrát diatonickou harmoniku ve svých dvaceti letech. Jeho pokročilá technika a dovednosti z něj dělají velmi všestranného hráče, který mu umožňuje pohybovat se v různých stylech hudby, včetně blues, jazzu, country, světa nebo fúze. V roce 2014 mu Slovenská jazzová společnost udělila cenu za individuální provedení a zralý koncept na nové tváři jazzové soutěže Slovak. Juraj vede vlastní kapelu The Groove Time a spolupracoval rovněž s řadou dalších hudebníků, jako je Aftertee Stanislava Pocajiho, Blues Club Juraje Turteva, Peter Lipa Band a Slovenská filharmonie a dalšíJeho první CD Novelty Shop vydané v říjnu 2015 dokumentuje Jurajovu hudební zdatnost a estetiku. Byla nominována na cenu za nejlepší CD, kterou uděluje Blues Foundation se sídlem v Memphisu. S kapelou Groove Time se zúčastnil 6. ročníku European Blues Challenge v Torrita di Siena jako zástupce Slovenské republiky. Na World Harmonica Festival 2017 byl druhý v kategorii bluesové harmoniky a umístil se na 5. místě v kategorii jazz a melodie. Nejnovější album Spin-Off (únor 2021) zkoumající bluesové fúze s funkem, groovem, soulem a jazzem uslyšíme 7. srpna v Hradi Králové.

Simone Reifegerste Trio (D/CZ)

Tři hudební osobnosti se sešly v triu, které bude jistě třešničkou na dortu 13. nábřežní jazzové pouti.  Simone Reifegerste, v Berlíně narozená zpěvačka a producentka, která koncertuje např. se skupinou „Be Mine Or Run“. S touto kapelou obdržela cenu německých hudebních kritiků za album „Beautiful People“.
Joe Kučera, Čech trvale žijící v BRD - saxofonista účinkující s mezinárodně uznávanými muzikanty jako např. Alexisem Kornerem, Tony Sheridanem, Jesse Ballardem, Hansem Hartmannem, Bobem Lenoxem, Jackie Levenem, Johneem Vaughanem v Evropě ale i v Los Angeles. V ČR spolupracoval např. Lubošem Andrštem, Michalem Prokopem nebo Janem Hrubým.
Vladimír Strnad - všestranný pianista, absolvent pražské konzervatoře,dlouholetý člen Kinsky Trio Prague, s nímž absolvoval řadu úspěšných turné po Španělsku, Francii, Mexiku, USA a Kanadě. Jeho klavír zní i ve filmech (Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích nebo  Obsluhoval  jsem anglického krále). Spolupracuje i s operními zpěváky (Ch. Kluge, E. Randová).

BRUNNER2

Na třináctém ročníku Nábřežní jazzové pouti se mi splní přání, o němž přemýšlím několik let: vidět  a samozřejmě slyšet hrát vedle sebe na jevišti dva výtečné muzikanty a jazzmany - oba Martiny Brunnery. Když v loni Martin junior (klávesy) přijel do HK se svým jazzrockovým projektem - a Martin otec (flétny) se přišel podívat – neodolal jsem a přání jim předestřel. Jeden mne posílal za druhým, a že někdy zajdou na pivo, protože spolu na jevišti ještě nehráli, že si to musí rozmyslet atp. Po pár měsících jsem již dostal pozitivní odpověď. Takže je na Nábřeží uslyšíme. I když je podezírám, že mne jen tak natahovali. Ale hlavně že přijedou a s nimi rytmika z Martin Brunner Bandu

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021