ČR: Největší divadelní svátek proběhne třetí listopadovou sobotu 18. 11. 2023 s podtitulem „Hoří!“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Inspirací pro letošní téma jsou výročí spojená s Národním divadlem, ale jako každý rok, i tentokrát je téma otevřené nejširšímu spektru interpretací a ztvárnění ze strany pořadatelů. Ke dni 25. 10. připravují program již desítky divadel.
Co podle českých divadel aktuálně nejvíc „Hoří!“?
Národní divadlo ve své historické budově nabídne hravý program o požární bezpečnosti „NeBEZPEČNÉ NÁRODNÍ“. Během dne bude v Anenském areálu několikrát uveden „Divadelní žár!“, interaktivní program, který ve spolupráci s uměleckými soubory Baletu, Činohry a Opery připravují lektoři ND+ „Oheň je jednoznačně vášeň, touha, nadšení, pohon, energie, teplo, žár… zahořet můžeme láskou i nenávistí“. Návštěvníci Anenského areálu také budou moct zavítat do Divadelního a Hudebního archivu ND v rámci procházky „Badatelská zákoutí“.
Pražské Studio DVA v rámci Noci divadel pořádá „GARÁŽOVÝ VÝPRODEJ“, na kterém bude možné před likvidací zachránit zajímavé kousky z vyklizených skladů a fundusu. Jak uvádí Studio DVA ve svém programu, „Cenovky v tento den ohoří na nejnižší možnou úroveň“.
Oceňovaná scéna pro současné divadlo a další druhy živého umění Divadlo X10 uvede taneční performance DEVOURER slovenské performerky a choreografky Alice Minar. Mezinárodní projekt zpracovává téma chamtivosti a je inspirovaný principy klaunské postavy a teorií černých děr. Jeho tvůrci o něm říkají „Jak se dá „já“ maximalizovat? Singularita. To je výjimečný bod. Jsem hvězda, zářím jako supernova…nebo se ze mě stala černá díra?“.
Soubor ostravského Divadla Petra Bezruče v divadelní podobě představí krátké literární útvary na téma „Hoří!“, k jejichž napsání byli vyzváni studenti. Kromě jedinečného zážitku je pro autory vybraných textů připravená také odměna.
Divadlo na cucky v Olomouci s divadelními techniky připravují průchozí workshop „Na sále Divadla na cucky HOŘÍ!“, který divákům nabídne jedinečný zážitek „Zapalte oheň přímo na sále divadla pomocí světel, zvuků a kouřostroje. Vyzkoušejte si práci se světelným i zvukovým pultem a vytvořte tak dojem ohně od úplného táboráčku po armagedon“. Součástí workshopu bude prohlídka zákulisí divadla a společná soutěž ve spolupráci s dalšími olomouckými divadelními scénami.
Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků již po jedenácté
Akce je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Přes 50 tisíc lidí v České republice najde každoročně třetí listopadovou sobotu cestu do divadla. Noc divadel v ČR je největší akcí v rámci European Theatre Night. Ohlédnutí za uplynulými ročníky akce ve fotografiích a textech nabízí česko-anglická publikace Divadlo dnem i nocí, kterou je možné zakoupit v e-shopu PROSPERO.
Změna termínu 12. ročníku
Od roku 2024 se bude Noc divadel nově konat vždy v sobotu nejbližší Světovému dni divadla. 12. ročník tedy proběhne 23. 3. 2024.
ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.
ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.
ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.