úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Martin Prokeš, zpěvák, manažer, dramaturg, iniciátor festivalu Lípa Musica
© Milan Turek



Zpěvák dokázal monumentální změnu kultury České Lípy

ČESKÁ LÍPA: Nikdy v historii neměl kulturní život v České Lípě tak vysokou úroveň. Provinční městečko s bohatou křesťanskou tradicí, oplývající památkami žilo poklidným životem, aniž by v něčem bylo výjimečným. Nenápadný tenorista bez významné popularity dokázal klidné město změnit natolik, že se vymyká z řady českých měst. Martin Prokeš působil v kolektivu Davida Ebena Schola Gregoriana Pragensis jako zpěvák, ale také jako manažer. S nimi nazpíval několik hudebních disků, procestoval řadu zemí a hlavně se naučil režijní práci a současně řízení pěveckého kolektivu po stránce manažerské.

Autor článku: 
Mila Turek

Po roce 1989 působí ve městě velký pěvecký Severočeský filharmonický sbor, vedený Josefem Zadinou a známý je dětský sbor se sbormistrem Petrem Novákem. Oba soubory se zaměřují na konání jednotlivých koncertů a jsou známy i v zahraničí. Filharmonický sbor se věnje obzvláště sakrálním skladbám, z nichž vynikajícího vrcholu dosáhl při interpretaci Beethovenovy Missy Solemnis. Oba kolektivy sice hudebně zviditelňovaly Českou Lípu, avšak svým repertoárem a stejnými interprety nebyly pro milovníky hudby příliš inspirativními kolektivy. Kultura ve městě měla tradiční charakter bez profesionální reprezentace a její rozvoj se přikláněl spíše k intenzívním tendencím. Člen sboru Davida Ebena, českolipský úspěšný zpěvák, Martin Prokeš se před patnácti léty rozhodl z malého města vytvořit hudební metropol a dokázat, že i venkov může žít vynikající hudbou. Myšlenka připravit kvalitní koncerty s nejlepšími hudebníky byla možná i jeho aspirací na pozici ředitele kulturního domu. Nedokázal však skloubit náročnost vlastní pěvecké angažovanosti, dramaturgii a řízení kulturního domu. V té době už opouští vázanost na státní instituce a zakládá vlastní firmu, jejímž tematickým cílem je pořádání profesionálních koncertů.

Svou úžasnou pracovitostí, houževnatostí a současně neuvěřitelným inspirativním myšlením dokázal i za těžkých finančních podmínek rozvinout neuvěřitelný kolotoč koncertů, dnešní Lípu Musiku. Česká Lípa je městem s bohatou historií, kde na území sidlily nejen české kmeny, ale i kmeny Lužických Srbů, a později zde nacházeli soužití Češi s německými občany. Četné památky jako vodní hrad Lipý, augustiniánský klášter s bazilikou Všech svatých nebo renesanční letohrádek Červený dům, na náměstí sloup Nejsvětější trojice a zachovalá historická zástavba jsou nádhernými kulisami i místy, kde je Martinem Prokešem připravována podzimní několikatýdenní hudební hostina. Lépe navázat na historii města, jeho tradice už snad ani nebylo možné. Pokud život ve městě měnily války nebo hospodářský rozvoj pak současnou změnu způsobila hudba. Česká Lípa je skutečným centrem muziky nejen pro Euroregion Nisa, ale dnes už je známá svou muzikálností ve značné části Evropy.

Letošní ročník, jubilující patnáctý, nabídne posluchačům od 14. září do 10. listopadu dvacet tři koncerty na nejrůznějších místech. Ruiny hradu Oybín, kostel v Schirgiswalde, sportovní hala v České Lípě, kostel sv. Barbory v Zahrádkách, Prysk, Žitava a další místa budou letos dějištěm Lípy Musica.

Posledním koncertem vyvrcholí hudební podzim v libereckém kulturním domě vystoupením České filharmonie. Letošní Musica bude mít exkluzívní předehru ještě před prázdninami, kdy do města přijede oslavit své narozeniny vynikající zpěvačka Gabriela Beňačková.
Koncert v Jiráskově divadle se uskuteční 12. června.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024