středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
vítězové soutěže
© Foto: Tomáš Princ



Známe vítěze osmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

PRAHA-ČR: Jak vypadá demokracie, kdo ji tvoří nebo jak ji vnímají studenti – to je jen zlomek z témat, které studenti základních a středních škol zpracovali v komiksech zaslaných do soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Tu pořádal už poosmé vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni. Téma letošního ročníku Co pro mne znamená demokracie? mělo za cíl podpořit prostřednictvím komiksu zájem žáků o aktuální dění a společenské problémy.

od 12.11.2018 do 25.11.2018
Autor článku: 
Nikola Páleníčková

Slavnostní vyhlášení vítězů a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhlo 12. 11. v Galerii Jindřišské věže na Praze 1.

„Letošní téma jsme vybrali i vzhledem ke stoletému výročí založení samostatné Československé republiky. V komiksech se hodně objevovalo téma voleb, žáci často pracovali s odpovědností vůči společnosti. Zajímavé bylo, že se v komiksech poměrně intenzivně cestovalo časem do nedemokratických období naší historie nebo se snily sny, ve kterých vystupoval jako průvodce Tomáš Garrigue Masaryk, který prováděl děti po zlomových okamžicích naší historie. Středoškoláci v komiksech zobrazovali i reálné postavy z naší současné politické scény a vyjadřovali se k aktuálním událostem ze světového dění,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka soutěže ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni.

V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězil komiks Žabokracie od Kamily Vaníčkové ze základní školy Na Šutce v Praze. V kategorii 2. stupeň základních škol vyhrál komiks Nesouhlas od 4 autorek z Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze. V kategorii střední školy zvítězil komiks Kdyby demokracie přestala existovat od My Linh Nguyen ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově.

V hlasování veřejnosti vyhrál v celkovém součtu hlasů komiks Ostrov od Markéty Lindákové a Emmy Babákové z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře z Mladé Boleslavi, který získal 444 hlasů. Letos se porota rozhodla udělit cenu diváckého hlasování ve všech kategoriích. V kategorii 1. stupeň základní školy zvítězil u veřejnosti komiks s názvem Demokracie Bohouš a Dáša trojice Aneta Borkovcová, Jitka Šimánková a Elektra Josková ze ZŠ a MŠ Louňovice pod Blaníkem. V kategorii střední školy vyhrál Lukáš Klíma ze Střední školy elektrotechniky, multimédií a informatiky v Praze s komiksem Milada.

Vítězné komiksy si můžete prohlédnout zde.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 258 komiksů, od celkem 461 autorů. Do užšího výběru postoupilo komiksů 40. Výstava vybraných komiksů ze studentské soutěže bude otevřena do 12. listopadu v galerii v Jindřišské věži (Jindřišská 14, Praha 1). Výstavu si zde můžete prohlédnout každý den do 25. listopadu od 10 do 19 hodin. Další informace o výstavě najdete zde.

Zdroj: Nikola Páleníčková, mediální koordinátorka Vzdělávacího programu Varianty spol. Člověk v tísni, www.varianty.cz www.clovekvtisni.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024