pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
J. Čunek předává cenu B. Polívkovi
© www.kr-zlinsky.czZlínský kraj udělil Boleslavu Polívkovi cenu PRO AMICIS MUSAE

VIZOVICE: Cenu PRO AMICIS MUSAE (Přátelům múz) za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu životu regionu udělil hejtman Jiří Čunek vizovickému rodákovi herci Boleslavu Polívkovi. Cenu spojenou s finančním darem 50 tisíc korun si Boleslav Polívka převzal v Jelínkově koštovně ve Vizovicích.

Autor článku: 
luk

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada významných hostů včetně hejtmana Jiřího Čunka, z jehož rukou si cenu B. Polívka převzal.

Radní pro kulturu Miroslav Kašný předal záslužné vyznamenání II. stupně PhDr. Pavlu Popelkovi, CSc. za rozsáhlou systematickou práci v oblasti kultury ve Zlínském kraji a dále pamětní medaile čtyřem mužům za mimořádné celoživotní hudební počiny: Ing. Vladimíru Blešovi, Karlu Dýnkovi, MgA. Františku Mackovi a Ing. Antonínu Veselkovi.

„Letošní ročník byl mimořádně silný na osobnosti, bylo velmi těžké rozhodnout. Protože se sešla spousta kvalitních nominací, rozhodli jsme se kromě udělení hlavní ceny udělit také několik mimořádných vyznamenání pro osobnosti, které dlouhodobě velmi výrazně působí v oblasti regionální kultury, a to způsobem, který přesahuje regionální význam,“ řekl radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport. 

„Jsem rád, že náš kraj oplývá tolika osobnostmi, z nichž by všechny mohly být oceněny, je vidět, že Múza je tady přítomná pořád. Myslím, že to není náhoda. Ve Zlínském kraji máme spoustu velmi kvalitních základních uměleckých škol a jsme jedním z krajů, které je má nejnaplněnější. Je to líheň uměleckých talentů, které když potom mezi námi působí, okořeňují náš život krásou i humorem a také do něho vnášejí oduševnělost,“ řekl hejtman Jiří Čunek na adresu všech nominovaných. „Cenu Pro Amicis Musae udělujeme Bolku Polívkovi za jeho osobité herecké umění, kterým proslavil svůj rodný kraj doma i v zahraničí tím, s jakou hrdostí se k němu hlásí,“ sdělil hejtman Jiří Čunek.

O Boleslavu Polívkovi promluvil spisovatel Josef Holcman, který je sám držitelem ceny Pro Amicis Musae:  „Jeho předností i darem je, že má rád lidi, vyslechne jich davy a pak o nich a jejich povahách hraje. Hraje o nich s laskavostí, která má v sobě onu pokoru i poučení, že chybovati jest lidské, při vědomí té skutečnosti, že nejhlubší tajemství života, naší existence a světa neodhalíme ani sebelepší divadelní hrou. Za tu si dovolím považovat Trosečníka, jedinečné dílo o samotě, ale i síle člověka.“   

Sám Boleslav Polívka bezprostředně reagoval na udělení ceny slovy:„Jsem dojat a potěšen. A vyznal se ze svého vztahu ke Zlínskému kraji: „Je to můj rodný kraj, který mi dal tolik, že si to ani pořádně neumím srovnat v hlavě. Prožil jsem zde krásné dětství. Toužil jsem pracovat v Divadle pracujících, myslel jsem, že budu bydlet ve Vizovicích a budu dojíždět. Částečně se mi to splnilo, protože jsem dvakrát hostoval v Městském divadle Zlín, za což jsem vděčný.“ Oceněný Bolek Polívka udržuje vřelý kontakt se svým rodnými Vizovicemi, kam se také se svou rodinou často vrací.

 

Zdroj zprávy, fotografie a více informací ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020