čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Plakát k akci
© Archiv pořadatele



Zlínské muzeum představí historii habsburské armády

ZlÍN: Výstava Pochodem pod císařským praporem, kterou připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, je věnována stému výročí konce první světové války a vzniku samostatného československého státu. Připomíná nejenom památné události roku 1918, ale i předešlých téměř 400 let (1526–1918), kdy byly země Koruny české součástí habsburské monarchie. 

od 19.07.2018 do 14.10.2018
Autor článku: 
Alena Babicová

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. července v 17 h a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 14. října  října 2018.                                                                                                                                          

„Návštěvníci výstavy se mohou seznámit nejenom s habsburskými panovníky, ale i s válečnými konflikty, kterých se museli zúčastnit čeští vojáci v řadách rakouské armády. Svou chrabrost prokázali nejen v bojích proti Turkům z Osmanské říše, ale i během třicetileté války, ve válkách s Pruskem anebo v bitvách s francouzskou armádou vedenou Napoleonem Bonapartem,“ pozvala na výstavu její kurátorka Mgr. Yvona Činčová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Posledním válečným konfliktem za účasti rakousko-uherské monarchie byla první světová válka, během níž vznikly československé legie jako základ budoucí Československé armády.

„Je zajímavé sledovat vývoj armády od zvyku najímat v případě války žoldnéřské vojsko až po zformování stálé armády, postupně zdokonalené různými reformami. S tím souvisí také proměna výstroje a výzbroje vojáků, od směsice barevných uniforem po jednotný stejnokroj šedozelené barvy, od muškety po kulomet. Připomenuta jsou i jména nejvýznamnějších vojevůdců proslulých po celé Evropě svými vojenskými schopnostmi,“ uvedla Mgr. Yvona Činčová.

Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout spoustu zajímavých předmětů, jako například zbroj používanou za třicetileté války, uniformu rakouského důstojníka z období napoleonských válek, součásti uniformy z rakousko-pruské války v roce 1866, uniformy rakousko-uherské armády z konce 19. století a výstroj rakousko-uherských vojáků a legionářů z první světové války. Vystavené stejnokroje doplňuje kolekce zbraní habsburské armády, která dokumentuje technický vývoj palných zbraní v průběhu čtyř století.

„Jedinečným unikátem výstavy jsou vojenské holínky následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, jehož násilná smrt v Sarajevě v roce 1914 se stala záminkou k rozpoutání první světové války,“ doplnila kurátorka výstavy.

Zmiňované historické předměty pocházejí ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Moravského zemského muzea v Brně, Muzea města Brna, Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea Kroměřížska, Arcibiskupství olomouckého a Vojenského historického ústavu v Praze.

Výstavu uzavírá část věnovaná vzniku Československa dne 28. října 1918 a následným událostem ve zlínském regionu.

Součástí výstavy je také prostor, kde se nejen děti mohou pobavit připravenými interaktivními prvky k tématu výstavy. Mimo to je možné se zde obohatit o doplňující informace a zajímavosti prostřednictvím počítačových programů. Na vernisáži výstavy bude vyhlášena výtvarná soutěž o nejzajímavější návrh československé bankovky z roku 1919.

K výstavě je připraven také bohatý doprovodný program pro celou rodinu. V pátek 20. července si děti vyrobí papírové barokní paruky, jaké nosil Evžen Savojský nebo Marie Terezie. „Zatímco budou mladí muži předvádět své nové účesy na vlastnoručně zhotoveném oři, dámy je budou slušivě učesány sledovat zpoza svého vějíře,“ pozvala na dílnu Jana Trnčáková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

V další letní dílně 9. srpna si děti vyrobí šperky v podobě rudých vlčích máků, které se staly symbolem padlých hrdinů Velké války. Pro osvěžení bude připraven pravý vojenský čaj.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024