úterý
19. února 2019
Svátek slaví: Patrik
Moravští muzikanti, foto www.dkhodonin.euZLATÁ KŘÍDLOVKA

Autor článku: 
mis

HODONÍN/PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE: Zlatá křídlovka je nejstarší a nejvýznamnější soutěží malých dechových orchestrů v České republice. Od svého prvního ročníku v roce 1969 získala titul Vítěz Zlaté křídlovky celá řada nejlepších dechových orchestrů z Čech a Moravy. Posláním soutěže je především podpora uměleckého růstu našich orchestrů.

Vítěz Zlaté křídlovky získá zároveň titul Mistr České republiky dechových hudeb.

Soutěže Zlatá křídlovka ‒ Mistrovství České republiky 2012 se může zúčastnit kterýkoliv orchestr hrající dechovou hudbu, v počtu do 18 hráčů (dirigent a zpěváci se do toho nezapočítávají). Účast v soutěži není omezena věkem ani profesionálním či amatérským charakterem orchestru, jen počtem hráčů a vůlí respektovat podmínky soutěže. Ze soutěže nejsou vyloučeny ani ty orchestry, které již soutěžily a případně obsadily přední místa.
Zlatá křídlovka je organizována jako postupová soutěž. Má dvě semifinále ‒ české v Praze a moravsko-slezské v Hodoníně. Výkony v soutěži hodnotí pětičlenná porota složená z předních odborníků v oboru dechové hudby. První tři orchestry z každého semifinále postupují do celostátního finále, které proběhne v září 2012 na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích v rámci Národních dožínek.

Délka programu soutěžního vystoupení každého orchestru je 30 minut čistého času. Soutěžní
program by měl mít zábavný charakter, doporučují se zpěvy, orchestr může mít vlastního konferenciéra uvádějícího jednotlivé skladby. Součástí soutěžního programu je povinná skladba. Pro české semifinále skladba Jaroslava Zemana Větroplach, pro moravsko-slezské semifinále skladba Miloše R. Procházky Františka a pro národní finále skladba Ladislava Kubeše Jihočeská polka. Každý orchestr musí do svého programu zařadit polku, valčík, pochod a doprovodit sólovou skladbu pro některý z nástrojů orchestru.

Kalendář soutěže Zlatá křídlovka 2012
‒ 20. května 2012 Hodonín ‒ moravsko-slezské semifinále
‒ 23. června 2012 Praha ‒ české semifinále
‒ 1. září 2012 České Budějovice ‒ národní finále

Soutěž Zlatá křídlovka ‒ Mistrovství České republiky 2012 z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Sdružení dechových
orchestrů ČR, ve spolupráci s Výstavištěm České Budějovice, a.s., Domem kultury města Hodonín, Uměleckou agenturou BRIVA a Asociací trumpetistů České republiky, o.s.

Podrobné propozice soutěže Zlatá křídlovka 2012

Program moravsko-slezského semifinále v Hodoníně

Mohlo by vás také zajímat...

TŘEBÍČ: Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci, společně s etnografkami a dalšími odbornými pracovníky především krajských muzeí se zaměřuje v současné době mimo jiné na dokumentaci a výzkum tradiční lidové stravy na Vysočině. 

Kraj Vysočina
Lidová kultura
Co se děje
19.02.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019