neděle
18. srpna 2019
Svátek slaví: Helena
Moravští muzikanti, foto www.dkhodonin.euZLATÁ KŘÍDLOVKA

Autor článku: 
mis

HODONÍN/PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE: Zlatá křídlovka je nejstarší a nejvýznamnější soutěží malých dechových orchestrů v České republice. Od svého prvního ročníku v roce 1969 získala titul Vítěz Zlaté křídlovky celá řada nejlepších dechových orchestrů z Čech a Moravy. Posláním soutěže je především podpora uměleckého růstu našich orchestrů.

Vítěz Zlaté křídlovky získá zároveň titul Mistr České republiky dechových hudeb.

Soutěže Zlatá křídlovka ‒ Mistrovství České republiky 2012 se může zúčastnit kterýkoliv orchestr hrající dechovou hudbu, v počtu do 18 hráčů (dirigent a zpěváci se do toho nezapočítávají). Účast v soutěži není omezena věkem ani profesionálním či amatérským charakterem orchestru, jen počtem hráčů a vůlí respektovat podmínky soutěže. Ze soutěže nejsou vyloučeny ani ty orchestry, které již soutěžily a případně obsadily přední místa.
Zlatá křídlovka je organizována jako postupová soutěž. Má dvě semifinále ‒ české v Praze a moravsko-slezské v Hodoníně. Výkony v soutěži hodnotí pětičlenná porota složená z předních odborníků v oboru dechové hudby. První tři orchestry z každého semifinále postupují do celostátního finále, které proběhne v září 2012 na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích v rámci Národních dožínek.

Délka programu soutěžního vystoupení každého orchestru je 30 minut čistého času. Soutěžní
program by měl mít zábavný charakter, doporučují se zpěvy, orchestr může mít vlastního konferenciéra uvádějícího jednotlivé skladby. Součástí soutěžního programu je povinná skladba. Pro české semifinále skladba Jaroslava Zemana Větroplach, pro moravsko-slezské semifinále skladba Miloše R. Procházky Františka a pro národní finále skladba Ladislava Kubeše Jihočeská polka. Každý orchestr musí do svého programu zařadit polku, valčík, pochod a doprovodit sólovou skladbu pro některý z nástrojů orchestru.

Kalendář soutěže Zlatá křídlovka 2012
‒ 20. května 2012 Hodonín ‒ moravsko-slezské semifinále
‒ 23. června 2012 Praha ‒ české semifinále
‒ 1. září 2012 České Budějovice ‒ národní finále

Soutěž Zlatá křídlovka ‒ Mistrovství České republiky 2012 z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Sdružení dechových
orchestrů ČR, ve spolupráci s Výstavištěm České Budějovice, a.s., Domem kultury města Hodonín, Uměleckou agenturou BRIVA a Asociací trumpetistů České republiky, o.s.

Podrobné propozice soutěže Zlatá křídlovka 2012

Program moravsko-slezského semifinále v Hodoníně

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.08.2019

PRAHA: Narodila se v Praze, ale většinu svého dětství prožila v pohraničí, kam se její rodiče přestěhovali v padesátých letech v rámci poválečného dosidlování. Oba pracovali v rozhlase, kde se profesně nakonec usadila i ona. V tehdy komunistickém Československu snad ani netušila, že se jí někdy podaří uplatnit v oboru, který chtěla vždy studovat – dramaturgii. Osud Aleny Zemančíkové je úzce spjat s amatérským divadlem, ale také s osudem mým, protože je dlouholetou blízkou přítelkyní naší rodiny. Další díl seriálu Před Sametem a po Sametu je tudíž více osobní.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
14.08.2019