neděle
25. února 2018
Svátek slaví: Liliana
© bannerZávěrečná zpráva festivalu Open House 2017

PRAHA: Open House Praha, z. ú. je nepolitická nezisková organizace, která uspořádala v roce 2015 první ročník festivalu otevřených budov. Praha se tak připojila ke světovým metropolím, které zdarma jednou za rok otevírají své architektonicky významné, běžně nepřístupné budovy a prostory široké veřejnosti. Koncept Open House oslovil i Pražany a už během prvního ročníku zájem veřejnosti předčil naše očekávání a s dalšími dvěma ročníky narůstá. 

Autor článku: 
luk

Třetí ročník festivalu se v Praze konal během víkendu 13. – 14. května 2017 a běžně nepřístupnými budovami prošlo více než 43 300 návštěv.

Návštěva známých staveb, které někteří lidé dennodenně míjejí ve svém okolí, vytváří příležitost pro setkání architektů a laické veřejnosti a posiluje vztah veřejnosti k místu, kde bydlí, k architektuře a veřejnému prostoru. Právě bezprostřední znalost architektury je nutná k tomu, aby lidé měli zájem podílet se na utváření svého města. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná, která nás s Londýnem, v němž žije, pomyslně propojuje. Stála u počátků londýnského festivalu Open House a více než 20 let byla členkou jeho správní rady. Do tištěného katalogu nám Eva Jiřičná poskytla rozhovor o začátcích Open House v Londýně, jejím působení v organizaci, a o tom, jak je důležité poznávat budovy, mít možnost je vidět zevnitř a v tomto směru vzdělávat veřejnost. Rozhovor vedla Magda Hlaváčková.

 

CELÁ ZPRÁVA

Mohlo by vás také zajímat...

BLANSKO: Blanenský výtvarník, režisér a scénograf Jiří Polášek oslaví 27. února 2018 své devadesátiny. Byl po dlouhá léta a stále je přední osobností amatérského divadla v Blansku. Kdysi kdosi vtipně poznamenal: „Řekne-li se v Blansku divadlo, ozvěnou se vrací: Jiří Polášek.“

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Senioři, Ostatní, Živé umění
Co se děje
23.02.2018

JILEMNICE: S pondělním večerem 19. února 2018 přišla smutná zpráva, že své těžké nemoci podlehla Ilka Kulichová (*1956), vedoucí pedagožka tanečního oboru ZUŠ Jilemnice. Žačka Aleny Bartošové-Jínové, Josefy Šimsové a Evy Rejškové vyučovala taneční a pohybovou výchovu v Podkrkonoší přes čtyři desítky let a patřila mezi autority oboru nejen v regionu.

Liberecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.02.2018

ČR: V rámci projektu „Brány památek dokořán“ se  členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel – po celý duben otevírají památky ve svých městech, pořádají prohlídkové okruhy, výstavy, koncerty, přednášky apod....

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.02.2018

ČR: Letošní ročník soutěže je vyhlášen. Vítězové Národního kola soutěže budou slavnostně vyhlášeni u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel na Pražském hradě ve Španělském sále dne 17. dubna 2018 a postupují do mezinárodní soutěže. Téma soutěže je Architektonické dědictví.

Celá ČR
Děti a mládež, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.02.2018