čtvrtek
23. listopadu 2017
Svátek slaví: Klement
© bannerZávěrečná zpráva festivalu Open House 2017

PRAHA: Open House Praha, z. ú. je nepolitická nezisková organizace, která uspořádala v roce 2015 první ročník festivalu otevřených budov. Praha se tak připojila ke světovým metropolím, které zdarma jednou za rok otevírají své architektonicky významné, běžně nepřístupné budovy a prostory široké veřejnosti. Koncept Open House oslovil i Pražany a už během prvního ročníku zájem veřejnosti předčil naše očekávání a s dalšími dvěma ročníky narůstá. 

Autor článku: 
luk

Třetí ročník festivalu se v Praze konal během víkendu 13. – 14. května 2017 a běžně nepřístupnými budovami prošlo více než 43 300 návštěv.

Návštěva známých staveb, které někteří lidé dennodenně míjejí ve svém okolí, vytváří příležitost pro setkání architektů a laické veřejnosti a posiluje vztah veřejnosti k místu, kde bydlí, k architektuře a veřejnému prostoru. Právě bezprostřední znalost architektury je nutná k tomu, aby lidé měli zájem podílet se na utváření svého města. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná, která nás s Londýnem, v němž žije, pomyslně propojuje. Stála u počátků londýnského festivalu Open House a více než 20 let byla členkou jeho správní rady. Do tištěného katalogu nám Eva Jiřičná poskytla rozhovor o začátcích Open House v Londýně, jejím působení v organizaci, a o tom, jak je důležité poznávat budovy, mít možnost je vidět zevnitř a v tomto směru vzdělávat veřejnost. Rozhovor vedla Magda Hlaváčková.

 

CELÁ ZPRÁVA

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: 1. ročník European Literature Festival v Tokiu se bude konat ve dnech 23.-26. 11. Za Českou republiku se jej zúčastní spisovatelka Bianca Bellová, držitelka Ceny Evropské unie za literaturu a ceny Magnesia Litera 2017 za Knihu roku, která společně s místním bohemistou Kenichim Abem představí svůj román Jezero.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.11.2017

ČR: Podpora a ochrana veřejného zájmu na úseku bezbariérového užívání staveb, metodická podpora poradenství v oblasti bydlení a udržitelný rozvoj regionů, měst a obcí. Na tyto oblasti podpory vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj výzvu pro nestátní neziskové organizace (NNO). Žádosti o neinvestiční dotace mohou organizace podávat do 18. prosince 2017.

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
23.11.2017

ŘAHA: Píšete o Praze a jejím nejbližším okolí? Zaujal vás rozvoj pražských cyklostezek, objevili jste nová přírodní zákoutí nebo dosud opomíjené historické příběhy? Publikujete v novinách, časopisech, máte svůj blog nebo webové stránky? Natáčíte videa či rozhlasové pořady? Právě vám je určena novinářská soutěž o nejlepší autorské práce v kategorii Praha turistická, kterou pro rok 2017 vyhlásila Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.11.2017

OLOMOUC: Potkali se v Baletním studiu při Moravském divadle v Olomouci. On, baletní mistr a pedagog, který ztvárnil desítky rolí a procestoval celý svět. A ona, pětiletá dívenka z umělecky založené rodiny. Byl z toho okamžitě úspěch a vítězství v soutěži Baletní mládí Praha.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
22.11.2017