čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Lidové stavby (ne)známé
© Pavel Princ



Zašlá krása lidových staveb

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu Lidové stavby (ne)známé, která je věnována lidovému stavitelství Zlínského kraje. Výstava  představuje regionální nápaditost a řemeslný um. Nabízí pohled na řemeslný um lidí bez technologického a inženýrského vzdělání. 

od 08.11.2018 do 17.02.2019
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Pohled na možnosti zpracování a výstavbu z přírodních materiálů, ze kterých byly dřívější domy a příbytky stavěny. Výstava představuje završení desetiletého terénního výzkumu lidových staveb na území čtyř regionů, a to Uherskohradišťska, Zlínska, Kroměřížska a Valašska. Na zmenšených modelech lze spatřit navíc ukázku stavebních technik a využití dřívějších materiálů, kterými byly dřevo, proutí, kámen a hlína. Nabízí se také pohled na roubené stavby, které jsou nejpočetněji zastoupené na Vsetínsku.

Výstavou mimo jiné poukazuji na zednické a tesařské řemeslo, bez kterého by se stavitelství neobešlo, stavební prvky krovů, krytin střech či výtvarného zdobení jednotlivých objektů. Informační panely poskytují přehled jednotlivých typů sídel a staveb. Lidové stavby musely především nejlépe uspokojit všechny potřeby svých uživatelů, což odpovídalo jisté průměrné hladině potřeb a myšlení, civilizační, hospodářské a kulturní úrovni obyvatel a jim přizpůsobuje své formy. Vesnické stavení bylo životním prostředím rodiny prostého lidu. Její organizace podléhala změnám, které se svým způsobem musely projevit v uspořádání, velikosti a vybavení obytných prostorů i usedlosti,“ sdělil Jan Káčer, autor výstavy, etnograf Slováckého muzea.

Výstavní prostor tvoří trojrozměrné makety zdiva a dřevěných konstrukcí s ukázkou využití kamene, pálené a nepálené cihly nebo různých typů krytiny. V nabídce je i pohled na nástroje, se kterými se dříve na stavbách pracovalo. Textové panely výstavu obohacují o další cenné informace, a dotykový info kiosek ukrývá sérii dobových fotografií a promítání filmů znázorňujících konkrétní technologické postupy z výstavby těchto historických budov.

K jednomu z významných projektů Slováckého muzea v Uherském Hradišti, který byl realizován v letech 2007 až 2017, patřila Identifikace a dokumentace tradičního lidového stavitelství ve Zlínském kraji.
Výzkum byl realizován po jednotlivých okresech Zlínského kraje a podpořen několikaletým grantem Ministerstva kultury České republiky. „Početný tým odborníků, kolegů z jiných institucí a muzeí, objel všechny obce ve jmenovaných okresech. Zaznamenali jejich stavební stav a provedli dokumentaci vesnice jako celku i jednotlivých domů, zejména těch, které v době průzkumu vykazovaly tradiční znaky vývoje lidového stavitelství,“ zmínil Káčer a poukázal na fakt, že bez odborné pomoci a konzultací se všemi zainteresovanými kolegy by tato výstava nevznikla.

Na základě zmíněného výzkumu vzniklo celkem pět publikací, které jsou nazvány Lidové stavby známé neznámé, které je možné zakoupit na pokladně Slováckého muzea.

Výstavu můžete navštívit do 17. února 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024