středa
20. března 2019
Svátek slaví: Světlana
Pozvánka na konferenci
© Institut pro památky a kulturu, o.p.s.Zajímavý doprovodný program na konferenci PROPAMÁTKY

LOMNICE NAD POPELKOU: Konferenci PROPAMÁTKY – obnova a využívání textilek doplní jako každý rok bohatý doprovodný program. Účastnit se jej mohou všichni registrovaní účastníci. Až do 23. října je možné využít prodloužené výhodné registrace. Konference se uskuteční v Lomnici nad Popelkou.

 

Autor článku: 
luk

Ve čtvrtek 8. listopadu po hlavním konferenčním dni je připravena komentovaná procházka po památkách města Lomnice nad Popelkou, kterou povede znalkyně místní historie a kronikářka města Lenka Morávková. Večer se uskuteční přímo v prostorách Továrny Mastných neformální společenské setkání doplněné prezentací partnera akce G4D s. r. o., jenž se specializuje na 3D skenování a další techniky sběru a zpracování 3D dat. Využijte ojedinělou příležitost vidět a zkusit si na vlastní kůži některé z jejich výstupů. V nočních hodinách je možné zúčastnit se unikátní prohlídky celé Továrny Mastných s komentářem majitele Pavla Doležala a historičky Dany Grabcové.

Pátek 9. listopadu bude tradičně patřit exkurzím po textilkách v Libereckém kraji. Výlet s výkladem, jehož hlavní část zajistí Lukáš Beran z Výzkumného centra průmyslového dědictví při Fakultě architektury ČVUT, povede z Lomnice nad Popelkou přes Semily, Železný Brod a Smržovku do Liberce. Po cestě jsou domluvené ukázky či prohlídky továren, které stále slouží svému účelu, ale i takových, jež mají zcela nové využití. Navštíveny budou i objekty, které na adekvátní využití sice stále čekají, ale jsou zajímavé svou historií či architekturou.
Exkurze a s ní i celá konference skončí v Liberci v bývalé apretuře a barevně Otto Stadlera, jejíž objekt byl konvertován na restauraci. Po prohlídce budou mít účastníci možnost zůstat v jejích prostorách při neformálním posezení.

Doprovodný program je zdarma pro všechny účastníky konference a také členy Klubu PROPAMÁTKY, kteří podporují práci naší redakce. Aktuální informace sledujte na stránkách KONFERENCE a na FACEBOOKUZprávu o programu si můžete přečíst ZDE.

 

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Po rekordním diváckém zájmu o vysílání zaznamenala Česká televize rovněž nejvyšší spokojenost se svým programem. Zatímco průměrná spokojenost na českém televizním trhu je 8,2 (na desetibodové škále), Česká televize dosáhla na 8,4 - což je zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
20.03.2019

NEW YORK: Více než dvě stě let odcházeli krajané do Spojených států za lepší budoucností. Často s sebou přes oceán brali i památky na svoji vlast nebo na spolkovou činnost, jako je ochotnické divadlo apod. Tyto materiály dosud nebyly soustavně odborně zkoumány, ani digitalizovány, přesto že počet pamětníků neustále klesá... U příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČR se tým badatelů z pražského Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pokusil o shromáždění a zdokumentování těchto dokladů, aby obohatil a doplnil Databázi českého amatérského divadla, dlouhodobého projektu, který realizuje. Kromě vlastního výzkumu byl v New Yorku, v Českém národním domě pořádán také malý festival českého amatérského divadla. Ochotníci tu vystoupili po dlouhých sedmdesáti letech. O své zkušenosti s pátráním po krajanské a sokolské minulosti a současnosti v New Yorku se s námi podělili Mgr. Jiří Němec a Mgr. Kateřina Klementová, Ph.D.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci, Živé umění
Články a komentáře
20.03.2019

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.03.2019

OSTRAVA: Z rozpočtu města je na kulturu určena částka 900,8 mil. korun. Jde o nejvyšší částku v historii Ostravy, která směřuje na podporu kultury. Částku ve výši 900,814 milionu korun tvoří náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery). Na konkrétní investice je určeno více než 248 milionů, na dotace téměř 71 mil. korun.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
19.03.2019