pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Plakát k akci
© Archiv pořadatele



Žáci zlínské ZUŠ se stali kurátory výstavy v krajské galerii

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně společně se Základní uměleckou školou ve Zlíně připravila unikátní výstavu, na které se stali kurátory právě žáci ZUŠ. Výstava pojmenovaná příznačně „JSME KURÁTORY!“ představí převážně výtvarná díla z období 2. poloviny 20. století až do přelomu nového tisíciletí. K vidění bude v grafickém kabinetu ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU od 13. června do 12. srpna.

Autor článku: 
Alena Babicová

Tři skupiny žáků společně se svými kantory a za dohledu odborných pracovníků galerie si nejprve prohlédly prostory depozitáře s uměleckými sbírkami a poté si prošly i zázemí galerie a podívaly se do prostor grafického kabinetu, v němž se jejich budoucí výstava měla odehrát. 

Za domácí úkol žáci dostali vybrat si několik děl ze sbírky obrazů a také zdůvodnit, proč si právě zvolili to či ono konkrétní dílo. A že to nebyl úkol jednoduchý! Vždyť sbírka obrazů zlínské galerie čítá téměř 1500 kusů. „Žáci zlínské ZUŠ se shodli, že se budou koncentrovat na abstraktní umělecká díla a nejvíce zastoupeným autorem v prvotním výběru byl Vladimír Vašíček, od kterého si děti vybraly hned čtveřici děl. Do finálního výběru se nakonec dostalo patnáct autorů, z nichž každý je zastoupen jedním dílem. Ke každému obrazu je na výstavě přiřazen komentář žáků, kteří si dílo na výstavu vybrali,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Pod vedením svých kantorů si pak žáci zlínské ZUŠ zkusili tento výběr nanečisto rozmístit podle rozměrů grafického kabinetu a jeho možností. Nakonec se žáci potkali s kurátorem výstavy přímo v grafickém kabinetu, kde již byla nachystána originální díla, která si tak mohli poprvé blíže osobně prohlédnout.

„Vedle sebe se tak sešli autoři, kteří by se za běžných okolností asi nesetkali, jako je například Petr Kvíčala, Petr Sládek, Miroslav Štolfa či Vladimír Vašíček, ale rovněž i přátelé patřící do tzv. Zlínského okruhu, jako je René Hábl, Zdeněk Macháček či Ivo Sedláček,“ doplnil Ivan Bergmann.

Podstatou výstavy je ukázat způsob nahlížení nejmladší generace na výtvarné umění, zaujaté obrazovým působením konkrétních děl na vlastní imaginaci a cítění, oproštěné od jakéhokoliv škatulkování, ale zároveň i kontextů.

„Cílem výstavy bylo také seznámit tuto generaci s provozem galerie výtvarného umění a umožnit jí tak poznat, jak funguje tento typ vzdělávací a paměťové instituce a zároveň si vyzkoušet na vlastní kůži, co vůbec obnáší taková příprava a realizace výstavy,“ doplnil Ivan Bergmann.

K výstavě je připravena také komentovaná prohlídka s jejím kurátorem Ivanem Bergmannem v úterý 10. července v 17 h.

 

Více informací na www.14-15.cz a www.galeriezlin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024