pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Návštěva služebny strážníků
© Foto: Lucie Balcarová



Žáci z Benešovky předali starostovi Bohumína pocitovou mapu

BOHUMÍN: Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína v pondělí 19. března předali starostovi Bohumína pocitovou mapu. Ta vznikla jako společný projekt žáků 2. stupně zdejší školy. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, ale i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné.

Autor článku: 
Lucie Balcarová

„Debata s mladou generací, která nás jednou nahradí, mě opravdu bavila. Dokonce tak, že jsem zapomněl sledovat čas a málem jsem na kraji propásl schůzku s hejtmanem. Potěšilo mě, jak jsou děti všímavé a jak jim není lhostejné, co se kolem nich děje. Velmi citlivě vnímají problém se špatným ovzduším i bezpečnost. Jsem rád, že z jejich mapy vyplynulo, že se v lokalitách s volnočasovými atrakcemi cítí dobře. Místa, která děti označily jako potenciálně nebezpečná, se shodují s těmi, kde se nacházejí soukromé ubytovny a kam několikrát denně míří buď strážníci, nebo asistenti prevence kriminality,“ sdělil první muž Bohumína Petr Vícha s tím, že až do konce dubna mohou Bohumíňáci vyplnit na webu města anketu k pocitu bezpečí.

Děti se na setkání se starostou zajímaly o to, zda v Bohumíně vznikne obchodní centrum či hudební klub pro mladé, kde by mohly vystupovat například studentské kapely. Také se dotazovaly na to, zda může radnice ovlivnit vzhled některých soukromých zchátralých domů v samotném centru Bohumína. Na konci besedy si školáci prohlédli obřadní síň radnice, kde se konají slavnostní obřady jakou například vítání nových občánků nebo svatby. Děti mohly nahlédnout do matriční či pamětní knihy a potěžkat si slavnostní řetěz, který si starosta obléká pro speciální příležitosti, jako je třeba návštěva prezidenta. Nakonec nechyběla ani exkurze na služebně městské policie. Školáci v praxi viděli, jak funguje kamerový systém, a vyzkoušeli si, jak těžká je neprůstřelná vesta nebo revolver.

„Všechny náměty, které jsem na setkání se školáky získal, jsem si poznamenal a předal je kolegům, pod něž daná problematika spadá, aby se jimi zabývali. V setkání se školáky budeme pokračovat. Příští pondělí mě čeká tradiční beseda o městě s maturanty bohumínského gymnázia. Na tu se jako každý rok moc těším,“ dodal Petr Vícha.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024