pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Pohled z výšky na cennou archeologickou lokalitu
© Archiv Muzea východních Čech v Hradci Králové



Záchranný výzkum u dvou rodinných domů v Sendražicích na Hradecku

HRADECKO: Od konce února do července letošního roku probíhal záchranný archeologický výzkum při stavbě dvou rodinných domů v Sendražicích. Na základě předchozího záchranného výzkumu na sousední parcele archeologové z Muzea východních Čech v Hradci Králové sice předpokládali, že na staveništi dojde k odkryvu archeologických památek, ale skutečný počet a komplikovanost archeologických situací předčily jejich očekávání.

Autor článku: 
Veronika Hepnarová/jal

Většina objektů patřila sídlišti z doby halštatské (8. až 7. století př. n. l.). Z tohoto období se na ploše výzkumu vyskytovalo přes 150 sídlištních objektů, především kůlových jam, které tvoří půdorysy nadzemních staveb a také nejméně jedné polozemnice a složité soustavy zásobních jam. Co do rozsahu a bohatství nálezů tato lokalita po svém vyhodnocení významně přispěje k obrazu východočeské doby halštatské. Archeologický výzkum postupně odkryl další komponenty od období eneolitu až po vrcholný středověk. Nejstarší eneolitické období reprezentoval osamocený žárový hrob kultury s nálevkovitými poháry. Zřejmě stejné kultuře mohly patřit i zlomky kamenných broušených nástrojů rozptýlené na několika místech zkoumané plochy. Středověk zanechal na ploše výzkumu mohutný žlab neznámé funkce a snad i studnu narušující starší situace. Jednou z nejvýznamnějších komponent je kostrové pohřebiště datované do období stěhování národů, konkrétněji do počátku 6. století našeho letopočtu. Z území východních Čech jsou tyto památky nesmírně vzácné. Z celkem šesti hrobů bylo pět vykradeno.

„Ve výbavě nevykradeného ženského hrobu se nacházely dvě zlaté spony vykládané polodrahokamy a rovněž dvě bohatě zdobené lučíkovité spony, na kterých se dochovaly zbytky textilu. Nálezy až 1500 let starého textilu jsou nesmírně vzácné. Hrob dále obsahoval korálky z jantaru a skelné pasty, kostěný hřeben, keramickou nádobu a řadu dalších nálezů. Žena byla uložena do dřevěné komory. Tuto úpravu hrobu se podařilo prokázat ještě v jednom z vykradených hrobů. Bohatý ženský hrob pravděpodobně patřil představitelce tehdejších společenských elit. I přesto, že většina hrobů byla ještě v průběhu 6. století vykradena, čítá celý soubor bohatou kolekci nálezů. Můžeme jmenovat korálky ze skelné pasty a jantaru, železný tkalcovský nožík, přeslen, keramické nádobu, zvířecí kosti, skořápky vajec, různá kování opasků a v jednom případě krátký železný meč, tzv. sax.. Zbytky textilu procházejí odbornou expertízou ve specializovaných laboratořích Archeologického ústavu AV ČR Praze,“ uvedl archeolog MVČ Mgr. Pavel Horník.

Lidské ostatky budou podrobeny antropologickému zkoumání. Velice cenné nálezy z pohřebiště budou zpracovávány ve spolupráci s odborníky z Východočeského muzea v Pardubicích, Ústavu  archeologie a muzeologie FF MUNI, z Hornického muzea v Příbrami a Archeologického ústavu AV ČR Praze v.v.i. Celkově na zkoumané ploše bylo identifikováno a prozkoumáno 165 objektů, z nichž pochází několik tisíc nálezů. Aktuálně jsou všechny nalezené předměty laboratorně ošetřovány a konzervovány, některé z nich čekají různé typy analýz.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024