pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
© BannerZačala výstavba depozitáře Krajské knihovny Karlovy Vary

KARLOVY VARY: ​Poklepem na základní kámen dnes byla slavnostně zahájena stavba depozitáře Krajské knihovny Karlovy Vary. Celkové náklady jsou vyčísleny na více jak 143 milionů korun. Karlovarskému kraji se podařilo na realizaci projektu získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. S ukončením stavebních prací, které bude provádět firma Metrostav, se počítá v únoru roku 2021.  

Autor článku: 
luk

„Krajská knihovna se již od počátku své existence potýká s nedostatečnou kapacitou skladovacích prostor. Jsem proto velice ráda, že se nám podařilo připravit projekt na výstavbu nového depozitáře, jehož sklady jsou koncipovány tak, aby odpovídaly potřebám knihovny na dalších minimálně 20 let. Kromě toho, že budeme moci bezpečně uchovat rozsáhlý knihovní fond pro další generace, dojde i k jeho zpřístupnění pro vědecké, badatelské a vzdělávací účely,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Celkové způsobilé výdaje projektu s názvem „Ochrana, zefektivnění správy, zpřístupnění a využívání knihovních fondů Krajské knihovny Karlovy Vary“ dosahují částky 116 604 673 korun, přičemž z Evropského fondu pro regionální rozvoj, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu, je hrazeno 85 procent, 5 procent půjde ze státního rozpočtu a 10 procent činí podíl kraje. Zbylých více jak 26 milionů korun představují výdaje nad rámec dotace a budou hrazeny rovněž Karlovarským krajem.

Krajská knihovna Karlovy Vary sídlí v objektu bývalé vojenské jídelny, která prošla nákladnou rekonstrukcí v roce 2005. Knihovní fond v současné době obsahuje 369 876 knihovních jednotek, z toho ve volném výběru jich je 127 383. Roční přírůstek činí více jak 12 tisíc knihovních jednotek. Do knihovny v uplynulém roce zavítalo přes 250 tisíc návštěvníků, kteří si zapůjčili na 378 667 periodik a publikací.

 

PODROBNOSTI

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020