čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
© Kristýna KacerovskáZačal plzeňský festival nového cirkusu Žonglobalizace 2019

PLZEŇ: Již 9. ročník open air festivalu nového cirkusu Žonglobalizace začal hned na několika místech v Plzni: v Mlýnské strouze, Borském parku a na Moving station Jižní předměstí. Je nabitý novocirkusovými a pohybovými workshopy, dechberoucími i komickými představeními, a hlavně skvělou zábavou. I v letošním roce přichystali organizátoři ze spolku Žongléros Ansámbl, z. s. pro návštěvníky řadu novinek a další rozšíření festivalového programu. Veškerý program pod širým nebem zůstane pro veřejnost zdarma.

od 11.06.2019 do 15.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Tématem letošního ročníku je „stav beztíže“. O představení, ve kterém zemská přitažlivost na umělce zdánlivě „nepůsobí“, nebude tedy letos v programu nouze a návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na vzdušnou akrobacii ve všech různých podobách a formách.

Ve středu, 12. června vystoupí Feel the Universe Circus Company s poetickým představením Vlez v Les.  Feel the Universe Circus Company je mezinárodní soubor studentů cirkusových a divadelních akademií. V Plzni se představí česká část této company, duo Alžběta Tichá a Jan Jirák.

O představení:

“Představte si, že vidíte na jevišti lidskou bytost, která se promění v čápa a opravdu vzlétne. Nebo myš s lidským tělem, která šmejdí na místech, kam se normální člověk nedostane.“

Propojení práce s maskou a Novým cirkusem vnímá soubor jako příležitost objevovat nové možnosti divadelní exprese. Maska má velký vizuální potenciál, a právě díky cirkusovým technikám tvůrce posouvá věrněji k iluzi opravdovosti. Po několika letech tvorby novocirkusových představení objevují další, pro ně nový divadelní směr. V novém projektu usilují o úplné propojení expresivních zvířecích masek s řemeslností novocirkusové akrobacie.

Program nabídne i další performance.

14. 6.  Masterclass se Stéphanie N’duhirahe (CH): závěsná akrobacie na Moving station

Stéphanie je umělkyně a akrobatka pocházející ze Švýcarska. Je spoluzakladatelkou souboru Cie Pieds Perchés, novocirkusového souboru s působištěm v České republice, Švýcarsku a Francii. Vystudovala Vysokou školu umění v Ženevě (ESBA), krátce poté byla přijata na Školu cirkusu v Quebecu, kde se specializovala na závěsnou akrobacii (lano). V současné době spolupracuje s anglickou skupinou Collectif and then… a s českým Cirkusem Mlejn. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Působí jako performerka, akrobatická supervize, ale i jako asistentka dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. Věnuje se také vizuálnímu umění (vystavuje např. v galerii Pratt Manhattan v New Yorku).

15. 6.  14:00-22:00 Hlavní open air program v Borském parku

Od 14:00 budou probíhat workshopy, které budou opět zdarma otevřené široké veřejnosti. Každý rok nabídku workshopů rozšiřujeme, nově rozdělíme ty nejoblíbenější jako je závěsná akrobacie na kruhu a na šále zvlášť pro děti a dospělé. Připravena bude oblíbená žonglérská zóna, jednokolový trial park, slackline zóna a mnoho dalšího. Na hlavním pódiu se opět uskuteční jednokolkový „battle“ o nejvyšší skok, hlavní hvězdou open air programu ale bude švýcarské duo Compagnie des Pieds Perchés (CH), které přiveze svoje nejnovější představení Mezi řečí.

V rámci festivalu se po úspěšném prvním zkušebním ročníku uskuteční 2. ročník jednokolkové akce „Na jedno…“ „zaměřený na sdružování jednokolkařů v Evropě a jejich přiblížení veřejnosti. Pro hosty je připraven program na celý víkend už od pátku, součástí jsou i trialové závody, které pak budou k vidění v sobotu přímo na Žonglobalizaci ve speciálně upraveném překážkovém parku. Vítěz tohoto divácky atraktivního klání si odnese putovní pohár.

Na konci dnes se mohou návštěvníci těšit na DJ a atraktivní LED show, která spojí akrobacii ve všech podobách a moderní technologie v jeden dechberoucí zážitek.

https://www.zonglobalizace.cz/

https://www.facebook.com/events/1085447014984437/

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ANNECY: Ve dnech 10. – 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie si z festivalu přiváží hned tři významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru/Daughter jak hlavní Kříšťálovou cenu – Cristal du film de fin d'études / Cristal for a Graduation film – v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka/The Kite. Do soutěže se přihlásilo 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019