čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Z letošního ročníku Slováckého roku
© Archiv pořadatele



XX. Slovácký rok v Kyjově přilákal rekordní počet návštěvníků

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Autor článku: 
Pavel Růžička

„Letošní ročník nabídl velké množství programů a zábavy, které byly volně přístupné, přesná čísla návštěvnosti tak můžeme pouze odhadovat. Dle zkušeností z minulých let a „obleženosti“ města v exponované časy jsme přesvědčeni, že na slavnosti do Kyjova zavítalo přes 30 000 lidí. Letošní návštěvnost je jednoznačně nejvyšší v celé historii Slováckých roků,“ uvádí starosta města a současně prezident festivalu František Lukl.  

Rekordní byla také účast v sobotním krojovaném průvodu. Na seřadišti se sešlo více než 4000 krojovaných ze šestačtyřiceti obcí Kyjovska a Ždánicka.

Kromě hlavní festivalové scény v letním kině byly další programy k vidění, slyšení i vyzkoušení na kyjovském náměstí, v městském parku a také v nově zrekonstruovaném prostoru náměstí Hrdinů před kyjovským gymnáziem. Organizátoři zde vytvořili několik odpočinkových i občerstvovacích zón s volně přístupnými programy. Díky tomu se koncentrace návštěvníků rozptýlila a město nápor návštěvníků zvládlo bez větších organizačních komplikací.

V průběhu slavností i bezprostředně po nich hodnotili účastníci letošní ročník velmi pozitivně. Chválili vysokou úroveň programů, celkovou organizaci, a především neopakovatelnou a přátelskou atmosféru. Kromě tradičních programů, které ke Slováckým rokům nedomyslitelně patří, si velký ohlas získal sobotní večerní pořad Kyjovské pocity a u rodin s dětmi jednoznačně zabodovala interaktivní zábavní zóna Neplechov v městském parku.

„Reakce účastníků, které neustále přicházejí a jsou plné pozitivních emocí a uznání, nás přesvědčují, že se letošní Slovácký rok mimořádně vydařil a naše město právem patří mezi nejvýznamnější folklorní centra u nás. Za dva roky to bude přesně 100 let od konání prvního Slováckého roku. Proto jsme se rozhodli, že porušíme čtyřletý cyklus a na další Slovácký rok do Kyjova můžeme milovníky lidových tradic a skvělé zábavy pozvat už na rok 2021,“ uzavírá Lukl.

 

Slovácký rok v Kyjově:

Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí. Letošní ročník trval od 15. do 18. srpna.

Více na www.slovackyrok.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024