čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Povodně v Uherském Hradiště
© Pavel Princ



Vzpomínky s příchutí slz

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Povodně v Uherském Hradišti; ničivá síla řeky Moravy udeřila před 20 lety. Bádání v historii prozradí, že to nebylo poprvé.

od 21.09.2017 do 29.10.2017
Autor článku: 
Pavel Princ

Slovácké muzeum ve spolupráci s městem Uherské Hradiště připravilo novou výstavu, která připomene rok 1997, kdy se Uherským Hradištěm prohnala stoletá voda. Jak tento přírodní živel překvapil občany města, bylo zdokumentováno i v dřívějších letech, proto putování v čase se nebude týkat pouze posledních dvou desetiletí.
„Letošní 20. výročí katastrofální povodně v roce 1997 se stalo příležitostí k ohlédnutí za historií povodní v Uherském Hradišti. Ač se díky dárcům z řad veřejnosti podařilo rozšířit muzejní archiv fotografií a videozáznamů, a mohli bychom tak průběh povodně zmapovat skoro hodinu po hodině a ze všech možných úhlů a míst, výstava nabídne pohled i hlouběji do historie. Dobové prameny a fotografie připomenou, že vzhledem ke své poloze bylo město i v dávné minulosti sužováno záplavami,“ přiblížila výstavu její autorka Blanka Rašticová. 

Důkazem o tom, že řeka Morava atakovala městské hradby, dokládají již listiny z 14. a první poloviny 15. století. Panovníci z rodu Lucemburků poskytovali městu potřebné úlevy ke stavbě a také údržbě městského opevnění. „V dokumentech není výslovná zmínka o tom, že opevnění poškozovala kromě nepřátelských útoků voda. Lze však předpokládat, že tomu tak bylo,“ říká Rašticová a přináší první konkrétnější zmínky o záplavách ze záznamů dobových kronikářů, kteří v minulosti zaznamenávali jen ty nejvýznamnější a nejničivější. Existuje zpráva z roku 1469, kdy uherský král Matyáš Korvín vtrhl se svým vojskem na Moravu a obléhal Uherské Hradiště. Kronikář Jan František Corvinus v 18. století zapsal: "počali Uhři hned o město vší silou se snažiti, ale narazili na mocný odpor měšťanstva a vidouce velké rozvodnění řeky Moravy, od města rychle se zdvihli…"

Také v průběhu první poloviny 20. století, až do provedení regulačních prací na řece Moravě, bylo město a jeho okolí několikrát zaplaveno, jak dokumentují také historické fotografie z let 1910, 1919, 1926 a 1930, které se ve výstavě objevují. Bezpochyby nejničivější však byly červencové záplavy v roce 1997. „Jejich průběhu, den po dni, je věnována část výstavy, a to nejen slovně, ale především obrazem. Fotografie z archivu Slováckého muzea doplňují videozáznamy a fotografie získané sběrem od obyvatel,“ zmínila Rašticová a velmi ocenila vstřícnost a ochotu občanů darovat do fotoarchivu Slováckého muzea pořízené materiály. „Na výzvu, kterou Slovácké muzeum zveřejnilo v únoru letošního roku, pozitivně reagovalo celkem 72 obyvatel Uherského Hradiště, ale i okolních obcí a měst. Slovácké muzeum získalo více než 2 600 barevných i černobílých fotografií a 27 videozáznamů,“ doplnila.

Na výstavě tak na návštěvníky čeká na 450 digitálních fotografií, které si mohou prohlédnout na dotykových info kioscích a dalších 80 bude spolu se sestřihem nejzajímavějších videoreportáží součástí výstavy.

Mohlo by vás také zajímat...