čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Martin Chodúr v Lidicích
© Foto: Lukáš Muroň



Vzpomínkové akce k 77. výročí vyhlazení obce Lidice

LIDICE: 10. červen byl dnem 77. výročí vyhlazení obce Lidice. Památník Lidice k tomuto smutnému výročí zve na vzpomínkové akce připomínající osud lidických obyvatel, kteří zemřeli proto, aby svět nikdy nemohl zapomenout na to, co je člověk schopen udělat člověku. V předvečer pietní vzpomínky se každoročně koná Děkovný koncert věnovaný všem přeživším lidické tragédie z roku 1942. V doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky vystoupí Martin Chodúr, Lucie Silkenová ad.

od 14.06.2019 do 16.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

10. června 2019 uplynulo již 77 let od 10. června 1942, kdy zastřelili nacisté v Lidicích bez jakéhokoliv soudu 173 mužů u zdi Horákova statku. Ženy a děti byly odvlečeny do kladenského gymnázia, aby po třech dnech došlo k násilnému oddělení dětí od svých matek. Odtud pak nacisté odvezli lidické ženy do koncentračníh táborů, nejvíce z nich do tábora Ravensbrück. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zplynovali ve speciálně upravených nákladních vozech. Obec Lidice byla srovnána se zemí tak, že po ní neměla zůstat jediná památka. Tento čin čiré brutality a zběsilé pomsty se nesmazatelně zapsal do smutné tváře dějin a pohnul celým světem.

Památník Lidice proto pořádá vzpomínkové akce na osud lidických obyvatel, kteří zemřeli proto, aby svět nikdy nemohl zapomenout na to, co je člověk schopen udělat člověku.

Děkovný koncert „Pro Lidice“

Památník Lidice pořádá dne 14. 6. 2019 od 20:00 hodin na nádvoří muzea děkovný koncert „Pro Lidice“, jehož cílem je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá. Cílem je současně projevit úctu těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi a poděkovat jim za spolupráci na udržování památky na obec Lidice a její obyvatele.

Program

20:00                Slavnostní zahájení

20:15                 Státní hymna v podání dětských pěveckých sborů

20:20                Děkovný koncert

22:00                Zakončení koncertu čtením jmen 88 zavražděných lidických dětí

Součástí programu děkovného koncertu bude čtení jmen zavražděných lidických dětí a rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů.

Účinkují

V doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky vystoupí Martin Chodúr a Lucie Silkenová, Anička Musilová a Honzík Musil a sólová houslistka Veronika Panochová.

Moderují Máša Málková a Jiří Vaníček.

Součástí programu Děkovného koncertu pro Lidice bude čtení jmen 88 zavražděných lidických dětí a "Světla z oken lidických domů", rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů. „Cílem tohoto koncertu je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá, zvláště ve vzdálených částech světa a současně projevit úctu a dík těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi. Když se začátkem tohoto desetiletí začal chystat film Lidice, požádali mne jeho tvůrci o závěrečnou píseň do tohoto filmu“, říká Chodúr. „Nakonec si ji sice nevybrali, ale já ji od té doby s úspěchem uvádím ve svém recitálu filmových melodií. Předloni jsem ji v Lidicích zpíval jen na hlafplayback, loni mne v ní a v několika dalších písních měla doprovodit Ústřední hudba Armády České republiky. Koncert se ale kvůli nečekané prudké průtrži mračen musel zrušit a já pěvně věřím, že letos nám bude počasí přát.“, dodává Martin Chodúr.

Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení Lidic

„Poznání lidické tragédie pomáhá nám všem uvědomit si, co se může stát, když přijdeme o svobodu a zavládne totalita. Totalitní zřízení nerespektují lidská práva a svobody, rovnost lidí, toleranci, tyto hodnoty ustupují touze po moci.

Nástup nacismu přinesl rozdělení společnosti na vyvolené a nežádoucí. Touha po ovládnutí světa jedněmi vedla přes likvidaci druhých. Důvody pro likvidaci byly různé, především rasa, náboženské vyznání.

Likvidace obyvatel obce Lidice 10. 6. 1942 měla vystrašit ty, které nebylo možné ponížit na základě barvy vlasů, očí nebo víry, měla vystrašit ty, kteří se odvažovali vzdorovat a bojovat proti nacismu a nesvobodě.“

-Martina Lehmannová, ředitelka Památníku Lidice-

Památník Lidice pod záštitou Ministerstva kultury ve spolupráci s obecním zastupitelstvem v Lidicích a oblastní organizací Českého svazu bojovníků za svobodu (OO ČSBS) pořádá dne 15. 6. 2019 Pietní vzpomínku k 77. výročí vyhlazení Lidic, na které přednese hlavní projev předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (PS PČR) Radek Vondráček.

 

Program Pietní vzpomínky

09:00 – 09:45    Mše na základech kostela sv. Martina

                        Mons. ThDr. Vlastimil Kročil, Ph.D. z Českých Budějovic

09:40 – 09:45   Doběh štafety Javoříčko – Ležáky - Lidice

09:45 – 10:00    Přesun hostů ke společnému hrobu

10:00 – 10:40    Kladení věnců u společného hrobu

10:40 – 10:45    Státní hymna

10:45 – 10:50    Přivítání hostů ředitelkou Památníku Lidice Mgr. Martinou Lehmannovou

10:50 – 10:55    Hlavní projev předsedy PS PČR Radka Vondráčka

10:55 – 11:00    Modlitba vojenského kaplana Miloslava Kloubka

11:00 – 11:05    Závěrečné slovo přeživšího lidického dítěte Marie Šupíkové a starostky obce Lidice Veroniky Kellerové

11:05 – 11:10   Poděkování ředitelky Památníku Lidice a pozvání k přehlídce dětských sborů Světlo za Lidice

11:10 – 11:15    Vystoupení pěveckého sboru Sluníčko

11:15 – 11:40    Přesun účastníků okolo sousoší dětí k muzeu

 

Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice

 

Uměleckou záštitu převzala zpěvačka Monika Absolonová.

Jsem moc ráda, že mohu už podruhé převzít záštitu nad přehlídkou dětských pěveckých sborů v Lidicích, která má motto: Jsme děti, které zpívají lidickým dětem… Lidická tragédie, stejně jako smrt nevinných 88 lidických dětí se mě hluboce dotýká. Sama jsem totiž máma dvou malých kluků a přeji si, aby vyrůstali v klidu a míru. Těším se proto na zaplněné pódium dětskými zpěváky z celé republiky. Věřím, že si budou moci vždycky jen a jen zazpívat pro radost a potěšení. V Lidicích na viděnou!“

-Monika Absolonová-

Světlo za Lidice:

Již po třinácté je součástí Pietní vzpomínky rovněž Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“, na které vystoupí celkem 14 pěveckých sborů ze všech krajů a Hlavního města Prahy. Záštitu převzaly SENÁT PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY, VÝBOR PRO VZDĚLÁVÁNÍ, VĚDU, KULTURU, LIDSKÁ PRÁVA A PETICE SENÁTU PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY.

Program sboru „Světlo za Lidice“:

11:30 – 11:40    Přijetí vedoucích sborů

11:45 – 12:00    Slavnostní zahájení

12:05 – 12:20   Vystoupení Moniky Absolonové

12:20 – 14:00    Vystoupení jednotlivých dětských sborů ze 14 krajů ČR (Sbor Japonské školy v Praze, Carmínek, Vox Gaudens, Andílci, Gybon, Domni Gaudete, Kulihrášek, Campanella, Carmina, Sedmikrásky, Slavíčci, Leluja, ZUŠ Teplice, Žďáráček, Písnička; Společné skladby)

 

Cesta „lidických dětí“ do Thomayerovy nemocnice, Dykovy ulice, strašnického krematoria a střelnice v Kobylisích

„Lidické děti“ za doprovodu zaměstnanců Památníku Lidice a dalších, navštíví v neděli 16. 6. v odpoledních hodinách po 16.00 místa spojená s osudem obyvatel staré obce Lidice v Praze.

Dnešní Thomayerova nemocnice v Krči se stala od roku 1943 nedobrovolným domovem několika dětí z Lidic, které v době lidické tragédie byly mladší jednoho roku.

V Dykově ulici byl zřízen ústav pro těhotné vězenkyně gestapa, kam se v roce 1942 dostalo i šest těhotných lidických žen, které zde porodily. Pouze dvě děti přežily první měsíce.

Strašnické krematorium se stalo místem uložení popela lidických obyvatel, kteří byly 16. 6. 1942 popraveni v Kobylisích.

Na střelnici v Kobylisích v době heydrichiády našly smrt desítky lidí. Mezi nimi i 26 obyvatel z Lidic, včetně pouze patnáctiletého Josefa Doležala, či stejně starého Josefa Nerada.

Zdroj: Filip Petlička

www.lidice-memorial.cz

www.lezaky-memorial.cz

Zdroj: JUDr. Jan Adam, PR

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024