sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
© www.kr-zlinsky.czVzkazy budoucím generacím

HULÍN: Do báně kostela sv. Václava byly vráceny kopie historických dokumentů, staré mince, z nichž nejstarší pochází z roku 1561, a zároveň byla do nové měděné schránky uložena také kovová platidla ze současnosti a poselství dokumentující současný život ve Zlínském kraji, ve městě a ve farnosti.

Autor článku: 
luk

Časová schránka s historickými listinami a starými mincemi byla objevena řemeslníky při opravě střechy 6. května 2019. „Našli jsme ji přesně po 99 letech, protože uložena byla 6. května 1920. Byly v ní dokumenty, které dokladovaly, jak se dostavoval kostel v roce 1791 a dále tam byla popsaná historie města a farnosti během následujících staletí až do roku 1920. Viděli jsme, jak byl život města sepjatý s kostelem v krásném trojúhelníku: Bůh – člověk – láska. Opravy kostela začaly 15. července 2018 a dokončeny budou do letošních hulínských hodů 28. září," sdělil hulínský farář P. Jiří Kopřiva.

Právě popis probíhající opravy kostela a také informace o současném životě farnosti byly obsahem jeho listu.

Starosta Hulína Roman Hoza ve svém poselství za město mj. písemně poděkoval všem, kdo se podílejí na opravě kostela, který je významnou památkou a výraznou dominantou Hulína.

Radní Zlínského kraje Miroslav Kašný vložil dokument, který dosvědčuje, jak v současné době stát i kraj přistupuje k ochraně památek. „Jsme si vědomi důležitosti toho, co nám tady zanechali naši předkové, a cítíme zodpovědnost, abychom to, co jsme zdědili, zase v pořádku předali dalším generacím. Chtěl bych poděkovat zastupitelům Zlínského kraje, že zrovna dnes schválili další dotaci na generální opravu střechy hulínského kostela," řekl radní Miroslav Kašný zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

V poselství hejtmana Jiřího Čunka byly zaznamenány zajímavé údaje o současném životě ve Zlínském kraji.

Na opravu kostela sv. Václava v Hulíně přispěl Zlínský kraj částkou celkem dva a půl milionu korun. Celkové náklady probíhající rekonstrukce si podle faráře vyžádaly 13 milionů korun.
Podle duchovního správce farnosti Jiřího Kopřivy se s bání kostela hýbe přibližně jednou za sto let, pokud nedojde k nějaké mimořádné události.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019