VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: V polovině dubna představí svou tvorbu v Galerii Sýpka žáci výtvarných oborů meziříčské ZUŠ Alfréda Radoka. Výstava umožní celistvý pohled na rozmanitost výtvarných přístupů a mnohost uměleckých forem, které byly realizovány ve školním roce 2017/2018.
Vernisáž se uskuteční ve středu 18. dubna v 18.00 hod. a potrvá do 15. června 2018.
Téměř dva měsíce potrvá v Galerii Sýpka výstava Výtvarného oboru Základní umělecké školy Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí. Návštěvníci tak budou mít možnost seznámit se s kreativitou žáků všech věkových kategorií, od předškolního věku až po maturanty. Na výstavě, jež nese název Vzducholoď a záchranný člun, budou k vidění kresby, malby, animace, prostorové realizace i grafiky studentů ateliérů pod vedením MgA. Petra Hajdyly, Bc. Heleny Galbavé, Hany Billové DiS., Mgr. Veroniky Koléškové, Ireny Pištěcké a PaedDr. Leszka Wojaczka.
Výstava rozprostírající se ve dvou podlažích galerie je zcela určitě důležitým motivačním faktorem pro všechny žáky výtvarného oboru a nejen rodičům vystavujících autorů nabízí zpětnou vazbu a možnost sledovat umělecký vývoj a růst jejich ratolestí. Ostatním návštěvníkům pak přináší hřejivý pocit z krásného kulturního zážitku.
Základní umělecká škola Alfréda Radoka je největší školou ve Valašském Meziříčí. Z celkového počtu tisíc žáků, tvoří asi pětinu právě studenti výtvarného oboru. Její velmi blízká lokace přímo vyzývá k mnohaleté spolupráci umělecké školy s Galerií Sýpka, kde navíc mají žáci během roku možnost navštívit řadu zajímavých výstav a čerpat tak inspirace ke své tvorbě.
ČR: O titul ve 3. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 145 děl. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší okruh nominovaných. Jaké realizace postoupily mezi nominované, se veřejnost dozví 31. května na nominačním večeru v Divadle Archa. Jména Finalistů ČCA a držitele hlavní ceny pak budou vyhlášena na slavnostním galavečeru 19. listopadu. Uděleny budou také Ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a Ceny partnerů.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ-ČR: Na konci roku 2017 byl do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje zapsán statek Tkaní vzorovaných tkanin – činovati na Horňácku. Nominaci podal Národní ústav lidové kultury. Na počátku roku 2018 NÚLK podal návrh na zapsání statku Technologie tkaní činovati na Horňácku do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
LIBEREC: Krajská vědecká knihovna slouží veřejnosti v nové budově již 18 let. Během této doby prošly knihovnou statisíce návštěvníků. Vedení knihovny prostory pravidelně udržuje a opravuje, avšak vzhledem k tomu, že budovu v průběhu roku navštíví cca 350 000 lidí (1500 denně) a ročně se zde koná více než 1000 akcí (pravidelné koncerty, přednášky, výstavy a další aktivity pro veřejnost), je zařízení knihovny mnohde velmi opotřebované.