úterý
19. února 2019
Svátek slaví: PatrikVýzva (nejen) pro kronikáře

Vážení občané,

byla jsem jako kronikářka obce Mokré požádána o spolupráci při vyhledávání fenologických dat Českým hydrometeorologickým ústavem Brno. Tuto jejich prosbu zveřejňuji, aby se dostala k co nejvíce lidem, kteří mají k tomuto tématu blízko a mohou pomoci:

„V rámci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se snažíme shromáždit co největší množství co nejstarších fenologických dat. Fenologie je věda o časovém průběhu významných periodicky se opakujících životních projevů rostlin a živočichů v závislosti na komplexu podmínek vnějšího prostředí, zejména na počasí a podnebí. Úzký vztah mezi fenologickými a klimatickými podmínkami činí z fenologie významnou pomocnou vědu klimatologie, neboť výsledků fenologických pozorování a výzkumů lze zpětně využít k charakteristice klimatických podmínek místa nebo oblasti, respektive k rekonstrukci klimatických podmínek v minulosti. Jelikož naši předkové byli s přírodou spjati mnohem těsněji, určitě se vyskytoval někdo, kdo si tato data – třeba začátek setí, počátek květu, zralost, nebo přílet ptáků, zpěv, hnízdění, houfování – zaznamenával. Určitá možnost zdroje těchto dat by mohla být třeba i ve starých obecních kronikách.U nás bylo fenologické pozorování zorganizováno v letech 1923 až 1924 na mnoha místech, ale velká většina stanic ukončila svou činnost po několika málo letech, i když existují výjimky. Před tímto datem však nemáme žádné údaje.

ČHMÚ zřizuje webové stránky fenologie a přivítal by každou zprávu o jakýchkoli starších datech souvisejících s touto tematikou. Proto se na vás obracím s prosbou o poskytnutí případných informací souvisejících s fenologií.

Čeký hydrometeorologický ústav Brno

Kroftova 43

616 67 BRNO

Ing. Zuzana Svitáková ,

Tel. 541 421 029

 

Každá zpráva, byť se Vám může zdát nedůležitá nebo nezajímavá, může mít pro tento výzkum velkou hodnotu. Děkuji za spolupráci všem.

Dáša Honsnejmanová, kronikářka obce Mokré

Mohlo by vás také zajímat...

TŘEBÍČ: Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci, společně s etnografkami a dalšími odbornými pracovníky především krajských muzeí se zaměřuje v současné době mimo jiné na dokumentaci a výzkum tradiční lidové stravy na Vysočině. 

Kraj Vysočina
Lidová kultura
Co se děje
19.02.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019