čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Foto Dana Ehlová



Výtvarná skupina GAMA - pětatřicetiletá stálice na regionální umělecké scéně

Autor článku: 
Dana Ehlová

<p>DOBRUŠKA: Úctyhodných třicet pět let letos uplynulo od založení výtvarné skupiny Gama, kterou ředitel muzea v Dobrušce Jiří Mach nazval „stálicí na regionální umělecké scéně“. Členové a jejich tvorba zrají prý jako víno, jen s tím rozdílem, že dobré víno při svém zrání leží, zatímco členové GAMY – Karel Martinec, Josef Benedikt, Jan Holec, Jan Martinec, Miroslav Malý a již nežijící František Černý – nikdy vleže nezaháleli.</p> <p>Nejlepší charakteristiku poskytla sama GAMA ve vydaném sborníku, kde o sobě prohlašuje: Časem se nepatrně změnilo složení skupiny, ale podstata – potěšit sebe i ostatní tvůrčím projevem své osobnosti, prožívat onu naléhavou touhu po tvoření společně, navzájem se inspirovat i respektovat, tato podstata zůstala a trvá dodnes. </p> <p>A protože půlkulaté výročí je důvodem k oslavě, rozhodli se členové pro společnou dvojvýstavu tvorby v lapidáriu městského úřadu a malém sále Společenského centra Kino 70 v Dobrušce, kterou mohou příznivci Gamy a výtvarného umění obecně navštívit po celé prázdniny. </p> <p>Během vernisáže se „gamáci“ rozpovídali o společných začátcích, názvu, dojmech, ale i minirozporu. Přestože každý člen odpověděl na jinou otázku, slova o přátelství a dojmech ze společných akcí se opakovala. </p> <p>Jak vzpomínáte na vznik skupiny?</p> <p>Josef Benedikt: Na vznik skupiny vzpomínám jako na výsledek velkého přátelství. My jsme se scházeli už několik let předtím, ale možná jsme ještě cítili, že by to „něco“ chtělo. Pořádali jsme výlety – Loučení s létem, Vítání jara atd. – a při jednom takovém výletu v roce 1979 jsme dorazili do hospody na Lomech a shodli se, že už dlouho cítíme jakési souznění, a že tedy založíme skupinu. Tak jsme ji bez jakýchkoliv „ouřadů“ založili. Pak nám bylo trochu vyčítáno, že nemáme zřizovatele…<br />
Na výstavě je dokument z kroniky, na němž je ona historická cesta popsaná. Tehdy, to jsme byli ještě mladí, jsme ušli asi 25 km. Na přípitek ke vzniku Gamy jsme si dali dvě piva a rum v hospodě u Michlů.</p> <p>Proč skupina dostala název GAMA?</p> <p>Karel Martinec: GAMA se jmenujeme proto, že jsme grafici a malíři amatéři. To znamená, že jsme každý měli svoje povolání a výtvarnou činnost děláme jako koníčka. Na názvu Gama jsme se při ustavování naší skupiny před 35 lety všichni shodli. </p> <p>Co vám z 35 společných let utkvělo nejvíce v paměti?</p> <p>Jan Martinec: Každý rok vítáme jaro a loučíme se s létem, to je vždycky nejhezčí, protože chodíme na výlety přírodou Orlických hor. V přípravě a variantách cesty se střídáme, vždy je připraveno i překvapení – během cesty se i sportovalo, nebo byla nějaká soutěž.</p> <p>Dorazila někdy mezi členy ponorková nemoc?</p> <p>Miroslav Malý: Ponorková nemoc jako taková ne. Možná byl chvíli takový minirozpor, ale ten trval velmi krátce. Vše jsme srovnali buď dobrým pitím, nebo každý člen udělal něco pěkného, co jsme si pak vyměnili. Tím jsme se vždy vyhecovali a dali se znovu dohromady.</p> <p>Proč jste se rozhodli uspořádat dvojvýstavu k půlkulatému výročí skupiny právě v Dobrušce?</p> <p>Jan Holec: Dobruška je město, které je kulturně na výši a má k dispozici výstavní prostory, což v okolních městech pro amatérské výtvarníky moc není. Uspořádat takovou výstavu je pro nás radost a ještě větší radost je, když vidíme, že lidem naše tvorba něco říká. To je moc fajn.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024