čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Fragmenty Františka Chrástka
© Pavel Princ



Výstavy nejen na týden

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Doprovodný program k Letní filmové škole ve Slováckém muzeu pokračuje i po jejím skončení.

od 26.07.2018 do 09.09.2018
17:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

V průběhu příštího týdne prostory Galerie Slováckého muzea a hlavní budovy zaplní horké galerijní novinky. V rámci Letní filmové školy budou postupně otevřeny tři výstavy. Prostor galerie osvěží fotografie Františka Chrástka a Friedricha Wilhelma Murnaua a v hlavní budově ve Smetanových sadech plakátová tvorba k filmům Ingmara Bergmana.

František Chrástek patří mezi výrazné osobnosti v okruhu současné umělecké fotografie. Do Uherského Hradiště přiváží už potřetí soubor precizně zpracovaných záběrů s nezaměnitelným rukopisem. Tentokrát se střídmou barevností. „Když jsem byl jinoch, byla tvorba modrá. S novým poznáním a pohledem na svět, jsem přešel na červené tóny a nyní jsem se zaměřil na monochromatické sdělení s přiznaným minimalistickým barevným akcentem. Výstava Fragmenty In/Out je plná příběhů ze starého pokoje, starého prostředí, ve kterém jsem nacházel inspiraci k tvorbě,“ popsal František Chrástek kolekci velkoformátových fotografií s tematikou zátiší, kterou rozšíří také desítka pohledů na krajinu z cest po USA.

V pořadí druhá, páteční, vernisáž bude na Slovácku možná třaskavým tématem. Friedrich Wilhelm Murnau (1888 - 1931) se totiž stal emblémem gay hnutí a byl zařazen v kinematografii po bok průkopníků LGBT tématiky. „Dramaturgie Letní filmové školy letos v sekci věnované němým filmům zařadila německého režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua. Výstava v Galerii Slováckého muzea přiblíží fotografie z jeho soukromí, které bylo dlouho dobu tabuizováno,“ láká návštěvníky Milada Frolcová, kurátorka výstavy, která si svou premiéru odbyla v roce 2014 v berlínském Schwules Museum.

„Murnau je jedním z nejvýznamnějších mezinárodně uznávaných režisérů raného filmu a o jeho homosexualitě se v tehdejší době zarytě mlčelo. Tato výstava tedy představuje Murnaua jako fotografa, prezentuje jeho soukromé snímky nafocené na Tahiti během natáčení jeho posledního filmu Tabu. Ten se stal svým obsahem zaměřeným na homoerotické fantazie vzácnou výjimkou.  Dokumentuje také okruh jeho kolegů, přátel a milenců,“ doplnila Frolcová.

Třetí slavnostní vernisáž proběhne v neděli 29. července. Ze sbírky Filmové galanterie Terryho ponožky bude představena v rámci 100 let od narození plakátová tvorba k filmům legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana. „Výběr plakátů kompiluje jak návrhy československých autorů k filmům uvedených v domácích kinech do roku 1989, tak i plakáty polských a německých tvůrců,“ říká Frolcová a namátkou komentuje dva ze zastoupených autorů: „Českou tvorbu zastupuje  Josef Vyleťal, který vytvořil plakát k filmu Mlčení. Použil výřez z obrazu Salvatora Dalího a vytvořil svůj tradičně expresivní, surreální plakát). Německou plakátovou školu reprezentuje pak jeden z nejoceňovanějších německých grafiků Hans Hillmann a to plakáty k filmům Lesní jahody, Rituál a Večer kejklířů.“

 

Všechny tři výstavy potrvají do 9. září 2018.

­­­

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.

Vernisáž Chrástek čtvrtek 26. července v 17.00 h.

Vernisáž Murnau pátek 27. července 2018 v 17.00 h.

Vernisáž Bergman, neděle 29. července v 17.00 h.

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024