úterý
20. srpna 2019
Svátek slaví: Bernard
z výstavy
© zdroj: www.zadluzenedeti.czVýstava Zadlužené děti je v Plzni

PLZEŇ: Českou republikou od začátku dubna hýbe kampaň Zadlužené děti, kterou ve spolupráci s agenturou VMLY&R spustila organizace Člověk v tísni. Setkat se s ní mohou lidé v těchto dnech také na několika místech v Plzni, kde žije nejvíce dětí s exekucí. „Jde o instalaci ikonických hraček omotaných exekuční páskou doprovázenou příběhy konkrétních dětí," upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni.

od 13.05.2019 do 24.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Od 13. do 17. května bude k vidění v horním vestibulu hlavního vlakového nádraží a od 17. do 24. května ji mohou zhlédnout návštěvníci plzeňské Techmanie.

V České republice čelí exekucím tisíce dětí a mladistvých a další desetitisíce dnes již dospělých lidí si dluhy přinesly z dětství. Jedná se zejména o pokuty za jízdy na černo, za nezaplacené poplatky za komunální odpad, dluhy v knihovně či faktury za telekomunikační služby. Cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost na novelu občanského zákoníku a pozměňovací návrh insolvenčního zákona, které mohou situaci dětských dlužníků vyřešit. „Dobrá zpráva je, že novelu občanského zákoníku, která počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly přecházet v okamžiku jejich vzniku na zákonné zástupce, v minulém týdnu podpořila vláda,“ doplňuje Kavalír. Aktuálně běžící exekuce pak může pomoci vyřešit oddlužení dítěte. V současné chvíli má Poslanecká sněmovna na stole pozměňovací návrh novely insolvenčního zákona, který může děti zařadit do tzv. privilegované skupiny dlužníků, stejně jako je tomu například u starobních a invalidních důchodců. Jejich oddlužení by tak bylo možné do tří let a bez nutnosti splatit stanovenou část dluhů.

Nejvíce dětí s exekucí žije v Plzni

Nejvyšší počet dětí v exekuci není zrovna prvenství, na které by mohlo být město hrdé. Většina exekucí zde vznikla díky postupu Plzeňských městských dopravních podniků za pokuty za jízdu na černo. Rodiče, kteří o vzniklém dluhu mnohdy ani nevěděli, za děti nezaplatili pokutu a nereagovali na následnou výzvu k zaplacení a postupem času dluh narostl z nezaplacené jízdenky do řádově desetitisíců korun.  

Od začátku kampaně se k dětským dluhům postavila čelem řada měst. Praha nechá vypracovat seznam dětských dlužníků do 15 let vůči městu a městským organizacím a u těchto dluhů zastaví exekuce a odpustí příslušenství. Jejich příklad následovalo město Ústí nad Labem, ale přidává se také Plzeň. „V tuto chvíli prověřujeme, kde všude mohly historicky dětské dluhy vzniknout. Již jsme se však dohodli, že Rada města zadá dopravnímu podniku zahájení všech kroků k zastavení exekucí, včetně odpuštění příslušenství, které vznikly na pohledávkách dětí do 15 let. Znamená to tedy, že je jedno, kolik je dotyčnému dnes, ale podstatné je to, v jakém věku jeho dluh vznikl,“ sdělil Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Pokud Vás k jednotlivým novelám zajímá více, sledujte stránku www.zadluzenedeti.cz a po vyplnění kontaktního formuláře budete pravidelně informováni o veškerém dění, které se jich dotýká.

Zdroj: Mgr. Tereza Králová, Člověk v tísni, o. p. s., regionální pobočka v Plzeňském kraji

www.clovekvtisni.cz/plzen

www.zadluzenedeti.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019

LIBEREC: Liberecká synagoga byla postavena jako součást objektu spolu s vědeckou knihovnou v roce 2000. Společné akce proto také pořádají Židovská obec a knihovna. Uplynulou sobotu synagoga hostila orchestr strunných nástrojů z Löbau, ve kterém účinkují nejlepší muzikanti Bautzenu, Löbau a Hoyerswerdy. Nebyl to první koncert s nímž se hudební mládež představila prostřednictvím projektu DREIKLANG.

Liberecký kraj, zahraničí
Děti a mládež
Co se děje
19.08.2019

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Nepřehlédněte
16.08.2019