pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar
z výstavy
© zdroj: www.zadluzenedeti.czVýstava Zadlužené děti je v Plzni

PLZEŇ: Českou republikou od začátku dubna hýbe kampaň Zadlužené děti, kterou ve spolupráci s agenturou VMLY&R spustila organizace Člověk v tísni. Setkat se s ní mohou lidé v těchto dnech také na několika místech v Plzni, kde žije nejvíce dětí s exekucí. „Jde o instalaci ikonických hraček omotaných exekuční páskou doprovázenou příběhy konkrétních dětí," upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni.

od 13.05.2019 do 24.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Od 13. do 17. května bude k vidění v horním vestibulu hlavního vlakového nádraží a od 17. do 24. května ji mohou zhlédnout návštěvníci plzeňské Techmanie.

V České republice čelí exekucím tisíce dětí a mladistvých a další desetitisíce dnes již dospělých lidí si dluhy přinesly z dětství. Jedná se zejména o pokuty za jízdy na černo, za nezaplacené poplatky za komunální odpad, dluhy v knihovně či faktury za telekomunikační služby. Cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost na novelu občanského zákoníku a pozměňovací návrh insolvenčního zákona, které mohou situaci dětských dlužníků vyřešit. „Dobrá zpráva je, že novelu občanského zákoníku, která počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly přecházet v okamžiku jejich vzniku na zákonné zástupce, v minulém týdnu podpořila vláda,“ doplňuje Kavalír. Aktuálně běžící exekuce pak může pomoci vyřešit oddlužení dítěte. V současné chvíli má Poslanecká sněmovna na stole pozměňovací návrh novely insolvenčního zákona, který může děti zařadit do tzv. privilegované skupiny dlužníků, stejně jako je tomu například u starobních a invalidních důchodců. Jejich oddlužení by tak bylo možné do tří let a bez nutnosti splatit stanovenou část dluhů.

Nejvíce dětí s exekucí žije v Plzni

Nejvyšší počet dětí v exekuci není zrovna prvenství, na které by mohlo být město hrdé. Většina exekucí zde vznikla díky postupu Plzeňských městských dopravních podniků za pokuty za jízdu na černo. Rodiče, kteří o vzniklém dluhu mnohdy ani nevěděli, za děti nezaplatili pokutu a nereagovali na následnou výzvu k zaplacení a postupem času dluh narostl z nezaplacené jízdenky do řádově desetitisíců korun.  

Od začátku kampaně se k dětským dluhům postavila čelem řada měst. Praha nechá vypracovat seznam dětských dlužníků do 15 let vůči městu a městským organizacím a u těchto dluhů zastaví exekuce a odpustí příslušenství. Jejich příklad následovalo město Ústí nad Labem, ale přidává se také Plzeň. „V tuto chvíli prověřujeme, kde všude mohly historicky dětské dluhy vzniknout. Již jsme se však dohodli, že Rada města zadá dopravnímu podniku zahájení všech kroků k zastavení exekucí, včetně odpuštění příslušenství, které vznikly na pohledávkách dětí do 15 let. Znamená to tedy, že je jedno, kolik je dotyčnému dnes, ale podstatné je to, v jakém věku jeho dluh vznikl,“ sdělil Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Pokud Vás k jednotlivým novelám zajímá více, sledujte stránku www.zadluzenedeti.cz a po vyplnění kontaktního formuláře budete pravidelně informováni o veškerém dění, které se jich dotýká.

Zdroj: Mgr. Tereza Králová, Člověk v tísni, o. p. s., regionální pobočka v Plzeňském kraji

www.clovekvtisni.cz/plzen

www.zadluzenedeti.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.05.2019

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019