pátek
21. září 2018
Svátek slaví: MatoušVýstava věnovaná státníkovi

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

PRAHA: Společnost Antonína Švehly o.s. ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha připravila ve výročním roce 120 let trvání NZM malou výstavu, která připomíná jednu z velkých osobností naší předválečné historie.

Jedná se o účastníka protirakouského odboje, agrárního politika, předního čs. státníka, ministerského předsedu a také spolutvůrce první ústavy Československé republiky z roku 1920 – Antonína Švehlu.
Výstava zahájila v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 17. 2. vernisáží za přítomnosti významných hostů, mezi kterýmmi nechyběla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která spolu se senátorem PhDr. Milanem Pešákem poskytla výstavě záštitu.
Přítomni byli i MUDr. Naděžda Kavalírová, Mgr. Pavel Černý, předseda Společnosti Antonína Švehly či starosta Loun Ing. Jan Kerner a další.
Výstava se připravovala k 90. výročí Ústavy ČSR, ale současně i ke 120. výročí NZM.

Bez zajímavosti není, že podklady pro výstavu připravila kronikářka Prahy 15 – Marie Zdeňková, která je také autorkou knihy o známém československém premiérovi Ant. Švehlovi a na svém kontě má spoustu fotografií.
Je také členkou redakční rady časopisu městské části Prahy 15 – Hlasatele, jehož obsah významně ovlivňuje.
K přípravě výstavy se krátce vyjádřila: pořadatelům výstavy poskytla cca 70 materiálů o A. Švehlovi. Protože na výstavě není tolik místa, najdete zde cca třetinu dokumentů a fotografií. Většina z nich pochází z archivu Kroniky MČ Praha 15 včetně korespondence, která pak následně byla předána do Národního archivu.

Výstava Antonín Švehla – československý státník, agrární politik a spolutvůrce ústavy ČSR 1920
potrvá do 17. 4. 2011.

Pro potřeby této zprávy poskytla fotografie Marie Zdeňková a podklady pro text poslal Jaromír Košťák. Oběma děkujeme.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: VLTAVAN ČECHY – svaz vltavanských spolků - pořádá akci „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“. Projekt zahájil 17. 9. 2018 u železničního mostu na Rašínově nábřeží, kam připlula replika výletní dřevěné lodi – šífu, tzv. „šenáku“, ze smíchovského přístavu k pontonu u Výtoně. Členové Vltavanu se tak připojují k oslavám "osmičkových" výročí.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Pozvánky na akce, Co se děje
18.09.2018

PRAHA: Praha připravila ke 100. výročí dvě slavnostní publikace. Katalog 1918-1992 je koncipován jako ohlédnutí se za jedinečnými uměleckými díly, architektonickými skvosty, technickými zázraky i kulturními a společenskými fenomény československé éry. 

Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
17.09.2018

PRAHA: Po několika letech postupně končí práce na Národním muzeu v centru Prahy. Kromě zcela nového interiéru se mohou Pražané těšit také na zvelebení celého okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou Čelakovského sadů, chodníků a do budoucna tu plánuje hlavní město vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na různé rostliny výhradně z České republiky. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.09.2018

PRAHA: První místo v evropské ceně Modernizace roku 2017 v kategorii Renovace kulturního dědictví získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Ve velké konkurenci projektů ze střední a východní Evropy získala rekonstrukce musea nejvyšší ocenění v kategorii Renovace kulturního dědictví polské ceny Modernizace roku 2017.

Hl. m. Praha, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Zpráva týdne, Co se děje
13.09.2018