neděle
17. února 2019
Svátek slaví: MiloslavaVýstava věnovaná státníkovi

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

PRAHA: Společnost Antonína Švehly o.s. ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha připravila ve výročním roce 120 let trvání NZM malou výstavu, která připomíná jednu z velkých osobností naší předválečné historie.

Jedná se o účastníka protirakouského odboje, agrárního politika, předního čs. státníka, ministerského předsedu a také spolutvůrce první ústavy Československé republiky z roku 1920 – Antonína Švehlu.
Výstava zahájila v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 17. 2. vernisáží za přítomnosti významných hostů, mezi kterýmmi nechyběla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která spolu se senátorem PhDr. Milanem Pešákem poskytla výstavě záštitu.
Přítomni byli i MUDr. Naděžda Kavalírová, Mgr. Pavel Černý, předseda Společnosti Antonína Švehly či starosta Loun Ing. Jan Kerner a další.
Výstava se připravovala k 90. výročí Ústavy ČSR, ale současně i ke 120. výročí NZM.

Bez zajímavosti není, že podklady pro výstavu připravila kronikářka Prahy 15 – Marie Zdeňková, která je také autorkou knihy o známém československém premiérovi Ant. Švehlovi a na svém kontě má spoustu fotografií.
Je také členkou redakční rady časopisu městské části Prahy 15 – Hlasatele, jehož obsah významně ovlivňuje.
K přípravě výstavy se krátce vyjádřila: pořadatelům výstavy poskytla cca 70 materiálů o A. Švehlovi. Protože na výstavě není tolik místa, najdete zde cca třetinu dokumentů a fotografií. Většina z nich pochází z archivu Kroniky MČ Praha 15 včetně korespondence, která pak následně byla předána do Národního archivu.

Výstava Antonín Švehla – československý státník, agrární politik a spolutvůrce ústavy ČSR 1920
potrvá do 17. 4. 2011.

Pro potřeby této zprávy poskytla fotografie Marie Zdeňková a podklady pro text poslal Jaromír Košťák. Oběma děkujeme.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019

ZLÍN: Legendární cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund oslaví ve čtvrtek 14. února úctyhodných 100 let. Pogratulovat mu mohou i návštěvníci zlínské radnice, a to prostřednictvím vzkazů napsaných do pamětních listů, které jsou umístěny ve vestibulu budovy.

Celá ČR, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Zpráva týdne, Co se děje
14.02.2019

ČR: Příběhy našich sousedů je největší vzdělávací projekt Post Bellum, určený žákům osmých a devátých tříd základních škol. Běží už sedmým rokem. Týmy dětí se v něm učí poznávat naší moderní historii tak, jak je to baví – vyzpovídají pamětníka, natočí o jeho příběhu rozhlasovou nebo video- reportáž, jdou do archivu, vyhledávají si informace a na konci pololetí svou práci prezentují před publikem.

Celá ČR
Děti a mládež, Kroniky, Ostatní
Co se děje
12.02.2019

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Československá obec legionářská (ČsOL) za spolupráce a podpory Ministerstva obrany České republiky uskutečnila ve dnech 25. – 28. ledna 2019 Národní pouť u příležitosti 100. výročí bojů o Těšínsko a pietní akty na místech pohřbených vojáků v České republice a Polské republice. 

Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
12.02.2019