úterý
20. listopadu 2018
Svátek slaví: NikolaVýstava věnovaná státníkovi

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

PRAHA: Společnost Antonína Švehly o.s. ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha připravila ve výročním roce 120 let trvání NZM malou výstavu, která připomíná jednu z velkých osobností naší předválečné historie.

Jedná se o účastníka protirakouského odboje, agrárního politika, předního čs. státníka, ministerského předsedu a také spolutvůrce první ústavy Československé republiky z roku 1920 – Antonína Švehlu.
Výstava zahájila v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 17. 2. vernisáží za přítomnosti významných hostů, mezi kterýmmi nechyběla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která spolu se senátorem PhDr. Milanem Pešákem poskytla výstavě záštitu.
Přítomni byli i MUDr. Naděžda Kavalírová, Mgr. Pavel Černý, předseda Společnosti Antonína Švehly či starosta Loun Ing. Jan Kerner a další.
Výstava se připravovala k 90. výročí Ústavy ČSR, ale současně i ke 120. výročí NZM.

Bez zajímavosti není, že podklady pro výstavu připravila kronikářka Prahy 15 – Marie Zdeňková, která je také autorkou knihy o známém československém premiérovi Ant. Švehlovi a na svém kontě má spoustu fotografií.
Je také členkou redakční rady časopisu městské části Prahy 15 – Hlasatele, jehož obsah významně ovlivňuje.
K přípravě výstavy se krátce vyjádřila: pořadatelům výstavy poskytla cca 70 materiálů o A. Švehlovi. Protože na výstavě není tolik místa, najdete zde cca třetinu dokumentů a fotografií. Většina z nich pochází z archivu Kroniky MČ Praha 15 včetně korespondence, která pak následně byla předána do Národního archivu.

Výstava Antonín Švehla – československý státník, agrární politik a spolutvůrce ústavy ČSR 1920
potrvá do 17. 4. 2011.

Pro potřeby této zprávy poskytla fotografie Marie Zdeňková a podklady pro text poslal Jaromír Košťák. Oběma děkujeme.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

PRAHA, ČR: V Paláci knih Luxor byla včera 6. 11. pokřtěna kniha STROM ŽIVOTA NAŠÍ RODINY, která je určena pro stále oblíbenější zaznamenávání rodokmenu a rodinné historie. Autorkou je Monika Kopřivová, známá díky svým úspěšným knížkám pro zaznamenávání vzpomínek s názvy Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj. Kmotrou titulu se stala topmodelka, herečka a zakladatelka nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.11.2018

ČR: Nadace VIA otevřela příjem nominací do 22. ročníku Ceny Bona 2019. Ústředním motivem jsou „DOBRÁ SOUSEDSTVÍ“. Hledají se jednotlivci, skupiny, podnikatelé a menší firmy, kterým záleží na tom, jak se žije v jejich okolí. Hledají se zkrátka ti, kteří se vydali na dobrou cestu.

Celá ČR
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.11.2018

PRAHA: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) už od roku 2016 provádí rozsáhlý výzkum českého tance a příbuzných uměleckých oborů. V září se proto konala konference Střed zájmu: Český tanec v datech, která výsledky výzkumu prezentovala s cílem vyvolat diskusi o stavu oboru, především o palčivých tématech, jako je vzdělávání, profesní život či zdraví tanečníků. Jedním z poslání akce bylo ostatně zdůraznit, že český tanec je potřeba brát více vážně.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
01.11.2018