sobota
21. července 2018
Svátek slaví: VítězslavVýstava věnovaná státníkovi

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

PRAHA: Společnost Antonína Švehly o.s. ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha připravila ve výročním roce 120 let trvání NZM malou výstavu, která připomíná jednu z velkých osobností naší předválečné historie.

Jedná se o účastníka protirakouského odboje, agrárního politika, předního čs. státníka, ministerského předsedu a také spolutvůrce první ústavy Československé republiky z roku 1920 – Antonína Švehlu.
Výstava zahájila v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 17. 2. vernisáží za přítomnosti významných hostů, mezi kterýmmi nechyběla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která spolu se senátorem PhDr. Milanem Pešákem poskytla výstavě záštitu.
Přítomni byli i MUDr. Naděžda Kavalírová, Mgr. Pavel Černý, předseda Společnosti Antonína Švehly či starosta Loun Ing. Jan Kerner a další.
Výstava se připravovala k 90. výročí Ústavy ČSR, ale současně i ke 120. výročí NZM.

Bez zajímavosti není, že podklady pro výstavu připravila kronikářka Prahy 15 – Marie Zdeňková, která je také autorkou knihy o známém československém premiérovi Ant. Švehlovi a na svém kontě má spoustu fotografií.
Je také členkou redakční rady časopisu městské části Prahy 15 – Hlasatele, jehož obsah významně ovlivňuje.
K přípravě výstavy se krátce vyjádřila: pořadatelům výstavy poskytla cca 70 materiálů o A. Švehlovi. Protože na výstavě není tolik místa, najdete zde cca třetinu dokumentů a fotografií. Většina z nich pochází z archivu Kroniky MČ Praha 15 včetně korespondence, která pak následně byla předána do Národního archivu.

Výstava Antonín Švehla – československý státník, agrární politik a spolutvůrce ústavy ČSR 1920
potrvá do 17. 4. 2011.

Pro potřeby této zprávy poskytla fotografie Marie Zdeňková a podklady pro text poslal Jaromír Košťák. Oběma děkujeme.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea již brzy skončí a s tím souvisí i plánování nových expozic, které se otevřou v letech 2019 a 2020. Během let 2017 a 2018 byli pečlivě vybráni architekti jednotlivých tematických celků pro Historickou budovu, Novou budovu i Spojovací chodbu. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
19.07.2018

PRAHA-ČR: Národní galerie v Praze vypsala otevřenou soutěž na výstavní projekt pro Český a Slovenský pavilon na 58. mezinárodním bienále umění v Benátkách. Nejstarší světová přehlídka umění proběhne od května do listopadu 2019.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje, Nepřehlédněte
18.07.2018

PRAHA: Tanec Praha již 12 let realizuje projekt Tanec školám, který přináší dětem do pražských škol kreativní pohybovou výuku. Druhým rokem organizujeme také zážitkově-metodické semináře pro lektory, taneční pedagogy a nové zájemce. 

Hl. m. Praha
Vzdělávání
Co se děje
17.07.2018

JIHOČESKÝ KRAJ: Již po šesté bude jihočeské hejtmanství rozdávat tzv. Zlaté šupiny. Cena hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské je určena pro významné osobnosti, které se svými mimořádnými činy a celoživotní prací zasloužily o rozvoj či dobré jméno Jihočeského kraje v nejrůznějších oblastech či vykonaly jiný prospěšný čin. Tipy na vhodné kandidáty je možno zasílat do konce července!

 

Jihočeský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.07.2018