neděle
17. února 2019
Svátek slaví: Miloslava
z výstavy
© zdroj: https://www.ceskegalerie.czVýstava přináší neobvyklý zážitek ze spojení hmatu a zraku

KLADNO: Kino Sokol zahájilo výstavu haptických obrazů, která potrvá do konce ledna 2019. Tvorba pro nevidomé a slabozraké při zpřístupňování uměleckých děl, památek a informací je posláním spolku Vide manibus. Neobvyklý zážitek ze spojení hmatu a zraku však mohou mít i vidící návštěvníci.

od 06.01.2019 do 31.01.2019
Autor článku: 
Michal Stingl/ika

“Spolek vznikl tak, že kamarádi grafici vykonávali civilní službu v Knihovně a tiskárně Karla Emanuela Macana. Poté chtěli své dva zájmy skloubit a začali vyvíjet techniku pro ilustrování knih pro nevidomé,” popisuje předsedkyně spolku Zuzana Landsingerová. Zmíněnou tiskárnu založil již v roce 1918 nevidomý hudebník Karel Emanuel Macan a ta nyní působí pod ministerstvem kultury.

Vide manibus se tak specializuje na reliéfní grafiku. První větší zakázkou byla výroba plastických obrazů akvárií s mecenášskou podporou galerie U prstenu. Dále se podařilo získat granty na práce pro veřejné instituce. Například obrazový průvodce Českým rájem pro děti, orientační plán hradu Buchlov a kolekce památek UNESCO pro Národní památkový ústav, průvodce městy Cheb a Karlovy Vary. Nyní vzniká zpracování prohlídkové trasy pro nevidomé skanzenem v Březových Horách. Prolíná se v nich klasické a braillovo písmo s plastickými obrázky.

Technika vychází z klasického způsobu reprodukcí grafických reliéfů pomocí papírových modelů, na které se lisuje nahřátá plastová vrstva. “Pro odlišení barev se používají různé struktury povrchu. V braillově písmu se připojuje hmatová legenda,” popisuje Zuzana Landsingerová. S přechodem na modernější 3D tisk se zatím nepočítá, protože dosavadní metoda je výhodnější pro reprodukci. Papírová forma vydrží až tři tisíce výlisků.

Část týmu Vide manibus se věnuje architektuře, další dělají hmatové plány či ilustrace pro děti. David Linek spolupracoval na hmatovém přepisu některých obrazů v Galerii Středočeského kraje v Kutné hoře. V reliéfech jsou zpracované rovněž nejrůznější objekty, například Doupovská madona nebo kašna v České lípě, ale i dopravní prostředky a prehistorická zvířata.  

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019

LITOMYŠL: Zahájení v pořadí již osmé litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2019. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. 

Pardubický kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
14.02.2019