sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
z výstavy
© zdroj: https://www.ceskegalerie.czVýstava přináší neobvyklý zážitek ze spojení hmatu a zraku

KLADNO: Kino Sokol zahájilo výstavu haptických obrazů, která potrvá do konce ledna 2019. Tvorba pro nevidomé a slabozraké při zpřístupňování uměleckých děl, památek a informací je posláním spolku Vide manibus. Neobvyklý zážitek ze spojení hmatu a zraku však mohou mít i vidící návštěvníci.

od 06.01.2019 do 31.01.2019
Autor článku: 
Michal Stingl/ika

“Spolek vznikl tak, že kamarádi grafici vykonávali civilní službu v Knihovně a tiskárně Karla Emanuela Macana. Poté chtěli své dva zájmy skloubit a začali vyvíjet techniku pro ilustrování knih pro nevidomé,” popisuje předsedkyně spolku Zuzana Landsingerová. Zmíněnou tiskárnu založil již v roce 1918 nevidomý hudebník Karel Emanuel Macan a ta nyní působí pod ministerstvem kultury.

Vide manibus se tak specializuje na reliéfní grafiku. První větší zakázkou byla výroba plastických obrazů akvárií s mecenášskou podporou galerie U prstenu. Dále se podařilo získat granty na práce pro veřejné instituce. Například obrazový průvodce Českým rájem pro děti, orientační plán hradu Buchlov a kolekce památek UNESCO pro Národní památkový ústav, průvodce městy Cheb a Karlovy Vary. Nyní vzniká zpracování prohlídkové trasy pro nevidomé skanzenem v Březových Horách. Prolíná se v nich klasické a braillovo písmo s plastickými obrázky.

Technika vychází z klasického způsobu reprodukcí grafických reliéfů pomocí papírových modelů, na které se lisuje nahřátá plastová vrstva. “Pro odlišení barev se používají různé struktury povrchu. V braillově písmu se připojuje hmatová legenda,” popisuje Zuzana Landsingerová. S přechodem na modernější 3D tisk se zatím nepočítá, protože dosavadní metoda je výhodnější pro reprodukci. Papírová forma vydrží až tři tisíce výlisků.

Část týmu Vide manibus se věnuje architektuře, další dělají hmatové plány či ilustrace pro děti. David Linek spolupracoval na hmatovém přepisu některých obrazů v Galerii Středočeského kraje v Kutné hoře. V reliéfech jsou zpracované rovněž nejrůznější objekty, například Doupovská madona nebo kašna v České lípě, ale i dopravní prostředky a prehistorická zvířata.  

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019