neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
© www.kraj-lbc.czVýstava podještědských lidových oděvů

LIBREREC: V Krajské vědecké knihovně v Liberci je od 7. do 28. 3. 2019 k vidění výstava podještědských lidových oděvů, kterou připravilo Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci.

od 07.03.2019 do 28.03.2019
Autor článku: 
luk

Výstava je příležitostí představit veřejnosti vzácné krojové památky, dokud úplně nezmizí z povědomí současné společnosti, a vzpomenout v tomto roce dvojího výročí. Letos si připomínáme 50 let od založení našeho Sdružení a dále v tomto roce uplyne 120 let od smrti Karoliny Světlé.
Slavná spisovatelka nebyla jen spisovatelkou, ale také pilnou sběratelkou národopisného odkazu, pověstí, pověr, pranostik, nářečí, zvyků a také tradičních oděvů, které věrně popsala ve svých románech a povídkách.
Součástí výstavy jsou panenky představující různé společenské vrstvy a oblečené věrně dle popisu v jejích dílech. Na vernisáži bude předvedena krátká ukázka z povídky Kantůrčice, ve které spisovatelka zachytila staré pověry a půvabnou naivitu vesnických lidí dávných dob. Uchovávání místních tradic a připomínka díla Karoliny Světlé patří mezi hlavní činnosti našeho Sdružení, které můžeme výstavou přiblížit veřejnosti.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Letošní sedmý ročník Landscape festivalu obrací svou pozornost k ostravské krajině. Záměrem je propojit historické centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a Mariánskými Horami. Festival reaguje na některá problematická místa ve městě, která stojí za to kultivovat, dotvářet, najít pro ně nová řešení. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

JIHLAVA: Podporovat živou kulturu je jedním z důležitých úkolů města. Proto Jihlava zpřístupní veřejný prostor a usnadní pořadatelům konání malých a komunitních kulturních akcí. Seznam uživatelsky vstřícných míst by měl být zveřejněn v průběhu léta.

Kraj Vysočina
Legislativa a ekonomika
Co se děje
13.06.2019