čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
© www.kraj-lbc.czVýstava podještědských lidových oděvů

LIBREREC: V Krajské vědecké knihovně v Liberci je od 7. do 28. 3. 2019 k vidění výstava podještědských lidových oděvů, kterou připravilo Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci.

od 07.03.2019 do 28.03.2019
Autor článku: 
luk

Výstava je příležitostí představit veřejnosti vzácné krojové památky, dokud úplně nezmizí z povědomí současné společnosti, a vzpomenout v tomto roce dvojího výročí. Letos si připomínáme 50 let od založení našeho Sdružení a dále v tomto roce uplyne 120 let od smrti Karoliny Světlé.
Slavná spisovatelka nebyla jen spisovatelkou, ale také pilnou sběratelkou národopisného odkazu, pověstí, pověr, pranostik, nářečí, zvyků a také tradičních oděvů, které věrně popsala ve svých románech a povídkách.
Součástí výstavy jsou panenky představující různé společenské vrstvy a oblečené věrně dle popisu v jejích dílech. Na vernisáži bude předvedena krátká ukázka z povídky Kantůrčice, ve které spisovatelka zachytila staré pověry a půvabnou naivitu vesnických lidí dávných dob. Uchovávání místních tradic a připomínka díla Karoliny Světlé patří mezi hlavní činnosti našeho Sdružení, které můžeme výstavou přiblížit veřejnosti.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019