úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
© Plakát



Výstava o malých dějinách jílovského školství

JÍLOVÉ U PRAHY: Na výstavu se vstupuje po točitých dřevěných schodech, na jejichž konci sleduje příchozí bájná postava alchymisty.  E. Kellye se jmenoval a údajně zemřel v r. 1592. Z  rozložených písemností vyplývá, že ovládal teleportaci. Ta mu umožnila přesunout se na jednu z nejbližších planet.

od 04.02.2017 do 30.06.2017
Autor článku: 
Jaromír Košťák

Hala pro vernisáž byla zaplněna. Školní lavice, jež pamatovaly dobu před sto lety, byly obsazeny dříve narozenými. Kupodivu vydržely  nadváhu a rozměry sedících, kteří  uctivě naslouchali nejspíš prvňáčkům a jejich roztomilému zpěvu pod taktovkou půvabné osoby. Vše ostatní připomínalo školu s  tehdejšími obrazy, psacími potřebami v podobě husího brka a inkoustu ve skleněných nádobkách v důmyslných otvorech horní  části lavice. Protože výstava počítá s návštěvou školních výprav do 30. června, už při zahájení byly připraveny papíry s drobnými úkoly, aby poznávání bylo spojeno s hrou. Starší návštěvníky možná zaujmou názorné trojrozměrné pomůcky, které byly uloženy do zasklených vitrín v sousední místnosti. Měly podobu vycpanin  opeřenců, učebnic – katechismus, krasopis, tehdejších pomůcek jako stereoskop, wattmetr či model lidského ucha … Nechyběly ani tehdejší úřední písemnosti jako třídní výkaz, školní zpráva čili vysvědčení z roku 1944, z dob pozdějších pak jedna z prvních žákovských knížek s unikátními zápisy pro rodiče.

 

Písemné vzpomínky pod sklem

Ty školní počínají rokem z r. 1353 informací, že choť  školního rektora si koupila v Praze pěkný dům. Nebo - po staletí existovaly tzv. školy triviální, v nichž se učilo psát, číst a počítat. Ty stávaly v blízkosti fary a honosily se bytem pro rektora a cimérkou pro podučitele. Farář tenkrát dohlížel na chod školy. Z let 1379 - 1380 je připomenuto jméno prvního z nich. Jinde  se objevuje stížnost, že rektor chodí ve světských šatech, po vyučování vstupuje do šenkovních domů a hraje v kostky. Zřejmě nikoliv pouhé nařčení končilo slibem dotyčného, že se polepší. A ještě letopočet 1691. Město postavilo na náměstí v blízkosti dnešního parku přízemní dřevěnou školu, která sloužila sto let. Od r. 1874 sídlila obecná škola v dnešní budově muzea. Chodilo sem 500 žáků a učitelský sbor byl sedmičlenný! Začátek a konec hodiny oznamoval zvon, který obsluhoval školník.  

 

Několik osobností

Informace pod sklem začínají Vincencem Jindřichem, jenž přišel do Jílového koncem 50. let 19. století. Dneska bychom řekli, že se zapojil do společenského života. Jeho zásluhou vznikl divadelní spolek. Dával hodiny tance a společenského chování pro mládež i dospělé. Úspěšně si počínal mezi hasiči, ale také v tehdejší záložně. Možná někoho překvapí, že druhou připomínanou postavou je školník J. Škobis, který tady působil od r. 1926 do konce války a bydlel v dnešní pokladně muzea. Tenkrát to byla vlastně škola neškola. Chyběla tělocvična, upravené místo pro cvičení venku. Vytápění tříd bylo kamny v každé třídě. V nich zatopil, nanosil topivo a po vyučování vyvětral. Také pravidelně udržoval dřevěnou podlahu olejovým nátěrem. K jeho povinnostem ovšem patřilo navíc stravování dětí. Tedy jen polévkami, které vařila jeho paní.
Z ostatních postav školy našich prababiček si připomeňme odborného učitele, jehož jméno znělo poněkud nezvykle – Bakule. Byl to synovec známého  ředitele pražského Jedličkova ústavu.  Do Jílového přišel před 2. světovou válkou.  Úspěšně se staral  o zahrady,  a to školní i vlastní. V roce 1942 se stal předsedou odbočky Českomoravské jednoty ovocnářské. Staral se o vše, co s tím souviselo, a to od nákupu stromů, keřů až po umělá hnojiva. Vynikl  také jako organizátor poznávacích zájezdů. Když nadešel jeho důchodový věk, pokračoval ve školní jídelně jako vedoucí včetně starosti o finance.

 

Krátké zakončení

Postavy jílovského školství připomenuté na výstavě mají své pokračování, byť v jiné podobě. V samotném muzeu pro blížící se jednodenní školní výlety historii těžby zlata včetně skutečné podoby tohoto vzácného kovu, ale třeba také vorařství. Nedaleko, ale stále v rajonu města pak převoz přes Sázavu na pramici, pohled na železniční viadukt, po němž vjíždí Posázavský Pacifik do legendárních tunelů s tajnou německou výrobou na konci 2. světové války či nedaleký vstup do jednoho ze zlatohorních dolů.   

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024