neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Snímek z výstavy
© Petr HirschVýstava Camino na kolečkách začíná v únoru v Loretě Rumburk

od 07.02.2019 do 30.03.2019
17:00
Autor článku: 
TZ/jal

RUMBURK: Vernisáž výstavy"Camino na kolečkách" se za účasti tvůrců uskuteční ve čtvrtek 7. 2. od 17.00 h v ambitu Lorety. Poté se účastníci přesunou do přednáškového sálu Městské knihovny Rumburk, kde Jan Dušek a Petr Hirsch budou poutavě vyprávět o své nevšední pouti a promítat záběry z celovečerního dokumentu.

Výstava „Camino na kolečkách, na vozíku život nekončí“ probíhá v Loretě Rumburk od 8. 2. do 30. 3. Fotografie Petra Hirsche přibližují cestu Jana Duška do Santiaga de Compostela. J. Dušek je odhodlaný člověk s roztroušenou sklerózou, který se snaží ukázat, že na invalidním vozíku život nekončí. Výstava je přístupná od úterý do soboty mezi 9.00 až 16.00 hod. Vstupné je 60 Kč a snížené 40 Kč.

 

Projekt Camino na kolečkách

Jan Dušek (38), který trpí progresivní formou roztroušené sklerózy, se rozhodl pokořit tzv. Svatojakubskou pouť na invalidním vozíku a dojít do Santiaga s prosbou o zpomalení průběhu nemoci. Na 640 km dlouhou cestu se vydal se svým devítiletým synem, několika přáteli a filmovou kamerou ve dnech 10. 5. až 13. 6. 2017. Organizátorem cesty je známý poutník Petr Hirsch (projekt Pěšky kolem světa). Počin Jana Duška zaznamenala režisérka Eva Toulová spolu s kameramanem Tomášem Lénárdem ve filmovém dokumentu Camino na kolečkách. Smyslem dokumentu i cesty samotné je ukázat, že na vozíku život nekončí, a že i v těžké životní situaci je možné si plnit své sny. Jan Dušek se tak může stát inspirací pro další nemocné i vzorem pro svého malého syna.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Letošní sedmý ročník Landscape festivalu obrací svou pozornost k ostravské krajině. Záměrem je propojit historické centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a Mariánskými Horami. Festival reaguje na některá problematická místa ve městě, která stojí za to kultivovat, dotvářet, najít pro ně nová řešení. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

JIHLAVA: Podporovat živou kulturu je jedním z důležitých úkolů města. Proto Jihlava zpřístupní veřejný prostor a usnadní pořadatelům konání malých a komunitních kulturních akcí. Seznam uživatelsky vstřícných míst by měl být zveřejněn v průběhu léta.

Kraj Vysočina
Legislativa a ekonomika
Co se děje
13.06.2019