čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Jiří Kolář
© z archivu rodiny Karla Součka



Výstava „Hráno na harfu komínů“ Jiří Kolář a Kladno

Autor článku: 
Lenka Juračková

<p>KLADNO: Ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně zahájí 28. srpna 2014 výstava k 100. výročí narození básníka a výtvarníka Jiřího Koláře (24. 9. 1914 – 11. 8. 2002). Výstava připomene kladenská léta jeho života, tedy období od roku 1925, kdy se s rodiči a sourozenci přistěhoval z Protivína, do roku 1945, kdy odešel do Prahy.</p> <p>Termín konání výstavy: 28. 8. – 7. 10. 2014. Výstava je přístupná během otevíracích hodin knihovny. Vstup zdarma.</p> <p> Český básník a výtvarník Jiří Kolář byl známý po celém světě hlavně svými kolážemi a experimentálním uměním. Narodil se v Protivíně, ale dětství a mládí prožil v Kladně. Chodil zde do školy, vyučil se truhlářem a pracoval v družstvu Včela. Ve 30. letech 20. století se zapojil do kladenského společenského a kulturního dění. V prostředí průmyslového Kladna vznikaly jeho první, surrealistické verše. Po válce odešel do Prahy. V letech 1952 – 53 byl na základě strojopisu básnické sbírky Prometheova játra soudně stíhán za kritiku režimu. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o dva roky později mu bylo znemožněno vrátit se ze studijního pobytu v západním Berlíně. Přesně 24. září uplyne 100 let od jeho narození, proto se Středočeská vědecká knihovna v Kladně spojila s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., k uspořádání výstavy a přednášky věnované tomuto významnému umělci. </p> <p>Na středu 24. 9. od 17.30 hodin je pro zájemce připravena přednáška literárního historika Jakuba Říhy z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., který představí především Kolářovu ranou literární tvorbu z 30. a počátku 40. let 20. století.</p> <p> Přednáška literárního historika Jakuba Říhy z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. představí především Kolářovu literární tvorbu z 30. a počátku 40. let (strojopis Rudý havran, rukopis Nový don Quijote, sbírka Křestný list) a její vztah k soudobým literárním směrům (surrealismus, prokletí básníci ad.).<br />
Přednáška je zdarma.</p> <p>Výstava vznikla v rámci programu rozvoje regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR jako společný projekt Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Středočeské vědecké knihovny v Kladně, příspěvkové organizace.</p> <p>Autoři: Jakub Říha, Jiří Mika<br />
Grafické zpracování: Markéta Jelenová<br />
Archivní materiály a další podklady laskavě poskytli:<br />
Památník národního písemnictví – literární archiv,<br />
SOA v Praze – Státní okresní archiv Kladno (fond I. střední škola Kladno 1878–1953),<br />
Archiv bezpečnostních složek,<br />
Zdeněk Pospíšil, Tomáš Rouček, Martin Souček, Jaroslav Tesárek.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024