středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
© Titulní strana ročenky



Vyšel Dobrušský vlastivědný almanach, ročenka s vlastivědným zaměřením

DOBRUŠKA: Během prvního prázdninového měsíce spatřilo světlo světa první číslo Dobrušského vlastivědného almanachu, ročenky s vlastivědným zaměřením. K obsahu uvedl Mgr. Jiří Mach z Vlastivědného muzea, jeden z iniciátorů vzniku publikace: 

Autor článku: 
Dana Ehlová

"Obsahově je velmi pestrý, nechybějí články z přírody ani z dávné či nedávné minulosti, z historie sportu, kultury apod. Jediným pojítkem publikace je teritoriální zaměření na Dobrušku a její spádovou oblast jako města III. stupně. Společně s Dobrušským zpravodajem tak almanach vytváří komplementární přehled o minulosti a současnosti dění v našem městě a regionu."

O čem konkrétně se tedy čtenář dozví? "První číslo obsahuje příspěvky Josefa Kučery o botanických zajímavostech Dobrušska, Vojtěcha Volfa o letním a zimním přikrmování ptáků a Pavla Světlíka o činnosti organizace A Rocha. Hojněji jsou zastoupeny články a studie ze společenskovědní oblasti. Radka Holendová seznamuje s archivními prameny k dějinám Dobrušky, Josef Flégl s novými poznatky archeologickými; Michaela Kollárovičová poskytla velmi zajímavou studii o kamenné křtitelnici – jednom z nejstarších svědků středověké minulosti města, Bohumír Dragoun se věnuje počátkům Mělčan a Petr Arijčuk oltářnímu obrazu v kostele sv. Václava. Tereza Vinterová napsala o dobřanských evangelících, Stanislav Kupka o mělčanské kronice, Zdeněk Zahradník o historii Divadélka Na štaflích a Josef Ptáček o fotografovi a vydavateli pohlednic Karlu Čudovi. Osobnosti minulosti obce Hlinného představuje ve svém příspěvku Michal Hofman a padesátým létům minulého století se věnuje Jiří Mach. Sportovní tématikou se zabývá Josef Frýda (45 let badmintonu) a Jana Melicharová (50 let skibobů)," zrekapituloval Mgr. Jiří Mach.

Dále doplnil, že výčet příspěvků uzavírají informace Petra Slavíka o rekonstrukci historického jádra města Dobrušky a Jiřího Macha o činnosti dobrušského vlastivědného muzea v roce 2016. Almanach obsahuje také množství fotografií a barevnou fotopřílohu.

Vydavatelem je město Dobruška - realizační tým věří, že pestrost článků a jejich odborná úroveň, ale i populární čtivé podání jednotlivých příspěvků si najdou své čtenáře, a také, že první číslo bude mít své pokračování v dalších letech.

Dobrušský vlastivědný almanach zájemci zakoupí za cenu 100 korun v Informačním centru nebo ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024