čtvrtek
9. dubna 2020
svátek slaví Dušan
Suchý a Šlitr
© Zdroj: archiv divadlaVrcholné období divadla SEMAFOR v jedinečném kompletu

ČR: Sedmnáct hodin a třicet minut, patnáct CD, devět her – to je v řeči čísel výpravný box, který Supraphon vydal k letošním šedesátinám Divadla Semafor. Pod příhodným názvem Semafor / Jiří Suchý a Jiří Šlitr / Zuzana, Jonáš a spol. -  Komplet 9 her z let 1959-1964 se skrývá jedinečný set devíti her z vrcholného období divadla se statusem kulturní legendy, z nichž některé vycházejí v takto ucelené podobě úplně poprvé.

Autor článku: 
TZ/ika

Podívejte se na video teaser: http://y2u.be/aO4U4kPJYMI

Letošní šedesáté výročí své existence, které se datuje k 30. říjnu, kdy proběhla premiéra první hry divadla „SEdmi MAlých FORem“ Člověk z půdy, rezonovalo napříč kulturní scénou v mnoha podobách. Výpravný box Supraphonu je pak pomyslnou třešinkou na narozeninovém dortu, kterou zajisté ocení všichni sběratelé a milovníci originálního humoru zakladatelů divadla a jeho hlavní tvůrčí dvojice, tedy Jiřího Suchého a Jiří Šlitra. 

Kromě samotných devíti her zajisté potěší také obsáhlý booklet s dobovými fotografiemi a archiváliemi, stejně jako krásné retro pošetky, v nichž jsou uložena jednotlivá CD. Fyzické vydání je navíc doplněno o unikátní kód ke stažení digitální verze kompletu na Supraphonline.cz.

„Suchý a Šlitr měli naprosto neomylný čich, koho pod novou střechu přizvat. Nejen kapelníka Ferdinada Havlíka a protagonisty svého souboru, jakými se postupně stali např. Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Václav Štekl nebo Pavlína Filipovská, ale pro  další večery též začínající tvůrce, jako Ladislava Smoljaka, Jana Švankmajera, Jiřího Srnce, Juraje Herze nebo Jana Schneidera. Na chodbách divadla vystavovali ještě téměř neznámí umělci Zdeněk Seydl, Jan Lukas či Pravoslav Novák. První hry režírovali profesionálové zvučných jmen, např. Antonín Moskalyk, Ján Roháč, Karel Mareš, a svou prvotinu v divadle točil Miloš Forman. To  vše během pouhých několika prvních sezón... Od počátku bylo  zkrátka zjevné, že se zde rodí něco neobvyklého, něco, co nebude mít v dějinách české kultury obdoby,“ přibližuje esprit doby i samotného divadla Lukáš Berný, který komplet sestavil z archivů Semaforu, Supraphonu, České televize a soukromých sběratelů.

Producentka mluveného slova vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská pak dodává: „Hry tvoří základ vrcholného období slávy divadla, které podstatně ovlivnilo kulturní dění v naší zemi ve druhé polovině 20. století. Na scéně Semaforu se vystřídaly takřka všechny tehdejší významné pěvecké a herecké hvězdy, oba autoři pro ně složili stovky písní a výstupů. Mnohé hry vycházejí v kompletu Zuzana, Jonáš a spol. v plné délce vůbec poprvé.“

Ač se ne všechny hry dochovaly kompletní, když z některých zůstaly jen písně, jinde chybí drobné části kvůli technickým výpadkům, a i samotná kvalita zvuku je s ohledem na dobovou techniku kolísavá, jsou toto všechno jen drobné vady na kráse. Na kráse jedinečného pokladu české kultury, který může být skvělým vánočním dárkem a hodnotným artefaktem ve sbírkách všech mluveného slova milovných.

Zdroj: SUPRAPHON a.s.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Co se děje
08.04.2020

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Celá ČR
Hudba, Ostatní
Co se děje
08.04.2020

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři
Co se děje
08.04.2020

BRIXOVY DVORY: Ivo Stehlík je spisovatel, nakladatel, distributor knih a také někdejší dřevorubec. Se svou ženou žije ve starém statku u Volar na Šumavě. I v tomto zvláštním čase - stejně jako kdykoli předtím - využil velikonoční období nejen k fyzickému úklidu domu a jeho přípravě na svátky Kristova nanebevstoupení, ale především k úklidu své hlavy.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Ostatní
Články a komentáře
07.04.2020