pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Suchý a Šlitr
© Zdroj: archiv divadlaVrcholné období divadla SEMAFOR v jedinečném kompletu

ČR: Sedmnáct hodin a třicet minut, patnáct CD, devět her – to je v řeči čísel výpravný box, který Supraphon vydal k letošním šedesátinám Divadla Semafor. Pod příhodným názvem Semafor / Jiří Suchý a Jiří Šlitr / Zuzana, Jonáš a spol. -  Komplet 9 her z let 1959-1964 se skrývá jedinečný set devíti her z vrcholného období divadla se statusem kulturní legendy, z nichž některé vycházejí v takto ucelené podobě úplně poprvé.

Autor článku: 
TZ/ika

Podívejte se na video teaser: http://y2u.be/aO4U4kPJYMI

Letošní šedesáté výročí své existence, které se datuje k 30. říjnu, kdy proběhla premiéra první hry divadla „SEdmi MAlých FORem“ Člověk z půdy, rezonovalo napříč kulturní scénou v mnoha podobách. Výpravný box Supraphonu je pak pomyslnou třešinkou na narozeninovém dortu, kterou zajisté ocení všichni sběratelé a milovníci originálního humoru zakladatelů divadla a jeho hlavní tvůrčí dvojice, tedy Jiřího Suchého a Jiří Šlitra. 

Kromě samotných devíti her zajisté potěší také obsáhlý booklet s dobovými fotografiemi a archiváliemi, stejně jako krásné retro pošetky, v nichž jsou uložena jednotlivá CD. Fyzické vydání je navíc doplněno o unikátní kód ke stažení digitální verze kompletu na Supraphonline.cz.

„Suchý a Šlitr měli naprosto neomylný čich, koho pod novou střechu přizvat. Nejen kapelníka Ferdinada Havlíka a protagonisty svého souboru, jakými se postupně stali např. Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Václav Štekl nebo Pavlína Filipovská, ale pro  další večery též začínající tvůrce, jako Ladislava Smoljaka, Jana Švankmajera, Jiřího Srnce, Juraje Herze nebo Jana Schneidera. Na chodbách divadla vystavovali ještě téměř neznámí umělci Zdeněk Seydl, Jan Lukas či Pravoslav Novák. První hry režírovali profesionálové zvučných jmen, např. Antonín Moskalyk, Ján Roháč, Karel Mareš, a svou prvotinu v divadle točil Miloš Forman. To  vše během pouhých několika prvních sezón... Od počátku bylo  zkrátka zjevné, že se zde rodí něco neobvyklého, něco, co nebude mít v dějinách české kultury obdoby,“ přibližuje esprit doby i samotného divadla Lukáš Berný, který komplet sestavil z archivů Semaforu, Supraphonu, České televize a soukromých sběratelů.

Producentka mluveného slova vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská pak dodává: „Hry tvoří základ vrcholného období slávy divadla, které podstatně ovlivnilo kulturní dění v naší zemi ve druhé polovině 20. století. Na scéně Semaforu se vystřídaly takřka všechny tehdejší významné pěvecké a herecké hvězdy, oba autoři pro ně složili stovky písní a výstupů. Mnohé hry vycházejí v kompletu Zuzana, Jonáš a spol. v plné délce vůbec poprvé.“

Ač se ne všechny hry dochovaly kompletní, když z některých zůstaly jen písně, jinde chybí drobné části kvůli technickým výpadkům, a i samotná kvalita zvuku je s ohledem na dobovou techniku kolísavá, jsou toto všechno jen drobné vady na kráse. Na kráse jedinečného pokladu české kultury, který může být skvělým vánočním dárkem a hodnotným artefaktem ve sbírkách všech mluveného slova milovných.

Zdroj: SUPRAPHON a.s.

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020