sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
Oblečení figurín je z období mezi světovými válkami
© Milan Turek



Vlastenenectví a tradice - to jsou priority členů Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé

LIBEREC: V letošním roce se Sdružení ve svých aktivitách zaměří na připomenutí 120 let výročí od úmrtí Karoliny Světlé, 50 let založení Sdružení a 100 let Podještědského muzea. Jarní výstava lidového odívání z Podještědí v liberecké knihovně zahajuje rok,v němž uspořádá Sdružení společně se spolkem Stopy v krajině a a lidovým souborem Horačkami Festival Karoliny Světlé, na podzim pak setkání členů Sdružení a koncert.

Autor článku: 
Milan Turek

Záměr vystavit podještědské lidové odívání vznikal několik let. Jednak měly součásti oděvů obyvatelky českodubského penzionu a jednak se chlubily kroji především členky pěveckého a tanečního souboru Horačky. Popisem hrdinek z románů a povídek Karoliny Světlé se nadchla Ivana Němečková, členka výboru Sdružení, která podle nich vytvořila patnáct panenek v odpovídajícím oblečení. Některé členky doma v šatníku či truhle opatrovaly části oděvů svých předků z doby meziválečné. Výbor uspořádal malou výstavu přímo ve Světlé pod Ještědem, podporu Sdružení poskytla také liberecká knihovna a díky úsilí řadě členek bylo možno výstavu uskutečnit i třeba došitím chybějících částí oděvů.

Komentované oděvy během slavnostní vernisáže představily členky souboru Horačky. Ztvárnění hrdinek v románech Světlé volila Ivana Němečková velice důkladně. Nejvýznamnější postavou je bezesporu Sylva, služka z Vesnického románu, jejíž mladistvost a přitom zkušenost ze života  je vyjádřena jednoduchým a praktický oblečením. Vedle ní je figurína Frantiny ve svatebním šatě, který ji znázorňuje před setkáním s ženichem Apolínem. Zajímavě jsou pojaty i ostatní figuríny Anežky, hraběnky Reginy, zemanky Daleny nebo i prostých děvčat z Podještědí jako byla Bórinka z Černé divizny, Anežka z Krejčíkovic Anežky,i Enefa či Karla z povídky Lesní panna.

Expozice dokládá, že lidé mimo centrum kraje žijí bohatým kulturním životem, jehož součástí jsou tradice. Škoda, že vernisáž nenavštívil žádný oficiální zástupce kraje a že výstava proběhla bez jakékoliv finanční podpory. Padesátiletá činnost Sdružení si zaslouží větší pozornost.

Sdružení mimo akce pro členy nabízí putování po stopách Karoliny Světlé, vydává Zpravodaj a jeho členové jsou významnými aktéry společenského života v Podještědí.

Výstava lidového odívání v Podještědí potrvá do 28. března a je mobilní, může být snadno instalována i v jiných kulturních institucích.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024