úterý
19. února 2019
Svátek slaví: PatrikVíce důvodů k oslavě

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová
MOKRÉ: Slavnostní křest knihy „Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010“ proběhl 14. 12. 2010 v knihovně, která se zároveň slavnostně otvírala po rekonstrukci. Pozvání přijali knihovnice z Opočna, Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou, dále paní Jarmila Gruntová, dcera významného kronikáře obce Mokré Stanislava Baše s manželem. Všechny hosty přivítala starostka obce Blanka Kučerová. Slavnostního otevření knihovny přestřižením symbolické stuhy se ujaly knihovnice Dagmar Honsnejmanová a paní Věra Hrubá z Mokrého, která již léta v knihovně pomáhá a patří jí za to velký dík. Hosté si prohlédli knihovnu a všem se moc líbila. O vzniku knihy a o spolupráci s obcí Mokré pak pohovořil také autor dr. Josef Ptáček. Samotného křtu se ujali autoři knihy a kmotrem se stala paní Jarmila Gruntová, která velice podporuje mokerskou kroniku zapůjčením nebo darem různých historických dokumentů. Při této příležitosti zde byla také vystavena Bible Mokerských evangelíků (1766), kniha Lovecká besídka z roku 1896 Emila Musila-Daňkovského (zapůjčeno), dále kniha s originálním knižním lístkem Čtenářsko-hospodářské besedy, kterou kronice obce věnoval Zdeněk Žďárský a další kniha Emila Musila Daňkovského Ze školy latinské, kterou obci věnovala Knihovna města Plzně. Kniha „Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 - 2010“ je vydána u příležitosti 620 let od první zmínky o obci. Zachycuje ucelený přehled od nejstarších dějin až do současnosti. Za zmínku stojí, že k důležitým dokumentům, které obec získala, patří kopie listiny o první písemné zmínce z 25. 7. 1390, jejíž originál je uložen v archivu Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Do knihy se podařilo vložit i nový znak a vlajku obce, které schválil 20. 10. 2010 podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V knize je spousta dobových fotografií. K nejstarším a nejzajímavějším patří fotografie Bible mokerských evangelíků z roku 1766, obálka z knihy Lovecká besídka Emila Musila-Daňkovského, patrně nejvýznamnějšího mokerského občana, z roku 1896, původní knižní evidenční list knihy Čtenářsko-hospodářské besedy v Mokrém nebo také třeba pozvánka na ples z roku 1872. Základní údaje o knize: Autoři: Dagmar Honsnejmanová – Dr. Josef Ptáček Vydala: Expedice F. L. Věka, soukromé vydavatelství v Dobrušce, Z. Nejedlého 612 pro obec Mokré, okr. Rychnov nad Kněžnou Foto: kroniky obce Mokré, Dagmar Honsnejmanová, Kateřina Honsnejmanová Tisk: AG TYP Kostelec nad Orlicí ISBN: 978-80-254-8704-4 Náklad: 500 ks Vydáno: 2010 První vydání Pohlednice k výročí obce Současně s knihou obec Mokré vydala historickou retro pohlednici, která je hlavním motivem obálky knihy o Mokrém, a která je též k zakoupení na obecním úřadě. Zájemci si mohou knihu objednat na adrese: kronika.mokre@seznam.cz Fotografie z této události jsou ke zhlédnutí na stránkách: www.obecmokre.cz www.obecmokre.cz/knihovna www.obecmokre.cz/kronika

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019

ČR: Ceny CZECH GRAND DESIGN jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu ČR. Ocenění získávají osonosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Nominace ve třináctém ročníku jsou odtajněny. 

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.02.2019