středa
26. června 2019
Svátek slaví: AdrianaVíce důvodů k oslavě

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová
MOKRÉ: Slavnostní křest knihy „Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010“ proběhl 14. 12. 2010 v knihovně, která se zároveň slavnostně otvírala po rekonstrukci. Pozvání přijali knihovnice z Opočna, Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou, dále paní Jarmila Gruntová, dcera významného kronikáře obce Mokré Stanislava Baše s manželem. Všechny hosty přivítala starostka obce Blanka Kučerová. Slavnostního otevření knihovny přestřižením symbolické stuhy se ujaly knihovnice Dagmar Honsnejmanová a paní Věra Hrubá z Mokrého, která již léta v knihovně pomáhá a patří jí za to velký dík. Hosté si prohlédli knihovnu a všem se moc líbila. O vzniku knihy a o spolupráci s obcí Mokré pak pohovořil také autor dr. Josef Ptáček. Samotného křtu se ujali autoři knihy a kmotrem se stala paní Jarmila Gruntová, která velice podporuje mokerskou kroniku zapůjčením nebo darem různých historických dokumentů. Při této příležitosti zde byla také vystavena Bible Mokerských evangelíků (1766), kniha Lovecká besídka z roku 1896 Emila Musila-Daňkovského (zapůjčeno), dále kniha s originálním knižním lístkem Čtenářsko-hospodářské besedy, kterou kronice obce věnoval Zdeněk Žďárský a další kniha Emila Musila Daňkovského Ze školy latinské, kterou obci věnovala Knihovna města Plzně. Kniha „Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 - 2010“ je vydána u příležitosti 620 let od první zmínky o obci. Zachycuje ucelený přehled od nejstarších dějin až do současnosti. Za zmínku stojí, že k důležitým dokumentům, které obec získala, patří kopie listiny o první písemné zmínce z 25. 7. 1390, jejíž originál je uložen v archivu Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Do knihy se podařilo vložit i nový znak a vlajku obce, které schválil 20. 10. 2010 podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V knize je spousta dobových fotografií. K nejstarším a nejzajímavějším patří fotografie Bible mokerských evangelíků z roku 1766, obálka z knihy Lovecká besídka Emila Musila-Daňkovského, patrně nejvýznamnějšího mokerského občana, z roku 1896, původní knižní evidenční list knihy Čtenářsko-hospodářské besedy v Mokrém nebo také třeba pozvánka na ples z roku 1872. Základní údaje o knize: Autoři: Dagmar Honsnejmanová – Dr. Josef Ptáček Vydala: Expedice F. L. Věka, soukromé vydavatelství v Dobrušce, Z. Nejedlého 612 pro obec Mokré, okr. Rychnov nad Kněžnou Foto: kroniky obce Mokré, Dagmar Honsnejmanová, Kateřina Honsnejmanová Tisk: AG TYP Kostelec nad Orlicí ISBN: 978-80-254-8704-4 Náklad: 500 ks Vydáno: 2010 První vydání Pohlednice k výročí obce Současně s knihou obec Mokré vydala historickou retro pohlednici, která je hlavním motivem obálky knihy o Mokrém, a která je též k zakoupení na obecním úřadě. Zájemci si mohou knihu objednat na adrese: kronika.mokre@seznam.cz Fotografie z této události jsou ke zhlédnutí na stránkách: www.obecmokre.cz www.obecmokre.cz/knihovna www.obecmokre.cz/kronika

Mohlo by vás také zajímat...

HULÍN: Do báně kostela sv. Václava byly vráceny kopie historických dokumentů, staré mince, z nichž nejstarší pochází z roku 1561, a zároveň byla do nové měděné schránky uložena také kovová platidla ze současnosti a poselství dokumentující současný život ve Zlínském kraji, ve městě a ve farnosti.

Zlínský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
25.06.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů a 20. ročník festivalu Open Air Program má za sebou první polovinu oslav. Nejen díky slunečnému počasí si můžou návštěvníci divadelní událost roku v historickém centru Hradce Králové užívat plnými doušky.   

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.06.2019

ČR: Česká komise pro UNESCO zveřejňuje otevřený dopis předsedovi vlády ve věci věcného záměru stavebního zákona (dále jen „věcný záměr“), který byl předložen do meziresortního připomínkového řízení v únoru 2019 Ministerstvem pro místní rozvoj a který má být podle programu schůze vlády projednán dne 24. června 2019. Česká komise pro UNESCO v této souvislosti vyzývá vládu, aby věcný záměr stavebního zákona v předložené podobě neschválila a vrátila jej předkladateli k přepracování.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Nepřehlédněte
24.06.2019

BOROVNICE: Funkční replika historického větrného mlýna, který stával nad obcí Borovnice na Trutnovsku až do roku 1968, vyrůstá na původním místě díky spolupráci hned několika krajských škol. Obec usilovala o obnovu technické památky několik let. Díky pomoci Královéhradeckého kraje a veřejné sbírce se mají jeho lopatky roztočit v polovině příštího roku.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Památky
Co se děje
24.06.2019