pátek
23. srpna 2019
Svátek slaví: SandraVíce důvodů k oslavě

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová
MOKRÉ: Slavnostní křest knihy „Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010“ proběhl 14. 12. 2010 v knihovně, která se zároveň slavnostně otvírala po rekonstrukci. Pozvání přijali knihovnice z Opočna, Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou, dále paní Jarmila Gruntová, dcera významného kronikáře obce Mokré Stanislava Baše s manželem. Všechny hosty přivítala starostka obce Blanka Kučerová. Slavnostního otevření knihovny přestřižením symbolické stuhy se ujaly knihovnice Dagmar Honsnejmanová a paní Věra Hrubá z Mokrého, která již léta v knihovně pomáhá a patří jí za to velký dík. Hosté si prohlédli knihovnu a všem se moc líbila. O vzniku knihy a o spolupráci s obcí Mokré pak pohovořil také autor dr. Josef Ptáček. Samotného křtu se ujali autoři knihy a kmotrem se stala paní Jarmila Gruntová, která velice podporuje mokerskou kroniku zapůjčením nebo darem různých historických dokumentů. Při této příležitosti zde byla také vystavena Bible Mokerských evangelíků (1766), kniha Lovecká besídka z roku 1896 Emila Musila-Daňkovského (zapůjčeno), dále kniha s originálním knižním lístkem Čtenářsko-hospodářské besedy, kterou kronice obce věnoval Zdeněk Žďárský a další kniha Emila Musila Daňkovského Ze školy latinské, kterou obci věnovala Knihovna města Plzně. Kniha „Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 - 2010“ je vydána u příležitosti 620 let od první zmínky o obci. Zachycuje ucelený přehled od nejstarších dějin až do současnosti. Za zmínku stojí, že k důležitým dokumentům, které obec získala, patří kopie listiny o první písemné zmínce z 25. 7. 1390, jejíž originál je uložen v archivu Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Do knihy se podařilo vložit i nový znak a vlajku obce, které schválil 20. 10. 2010 podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V knize je spousta dobových fotografií. K nejstarším a nejzajímavějším patří fotografie Bible mokerských evangelíků z roku 1766, obálka z knihy Lovecká besídka Emila Musila-Daňkovského, patrně nejvýznamnějšího mokerského občana, z roku 1896, původní knižní evidenční list knihy Čtenářsko-hospodářské besedy v Mokrém nebo také třeba pozvánka na ples z roku 1872. Základní údaje o knize: Autoři: Dagmar Honsnejmanová – Dr. Josef Ptáček Vydala: Expedice F. L. Věka, soukromé vydavatelství v Dobrušce, Z. Nejedlého 612 pro obec Mokré, okr. Rychnov nad Kněžnou Foto: kroniky obce Mokré, Dagmar Honsnejmanová, Kateřina Honsnejmanová Tisk: AG TYP Kostelec nad Orlicí ISBN: 978-80-254-8704-4 Náklad: 500 ks Vydáno: 2010 První vydání Pohlednice k výročí obce Současně s knihou obec Mokré vydala historickou retro pohlednici, která je hlavním motivem obálky knihy o Mokrém, a která je též k zakoupení na obecním úřadě. Zájemci si mohou knihu objednat na adrese: kronika.mokre@seznam.cz Fotografie z této události jsou ke zhlédnutí na stránkách: www.obecmokre.cz www.obecmokre.cz/knihovna www.obecmokre.cz/kronika

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019