sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
© PVaňkovky pro veřejnost ZDARMA

PLZEŇ: Osoba prezidenta Václava Havla je s rokem 1989 neodmyslitelně spjata, proto si jej budete moci připomenout při scénickém čtení, které připravil Plzeňský kraj. Tato postava zde totiž bude „hrát" hlavní roli. Přijďte si do DEPO2015 odposlechnout „Vaňkovky“ a pochopíte...

od 04.11.2019 do 11.11.2019
Autor článku: 
luk

„Vaňkovky" jsou krátké povídky z knihy, kde hlavní roli hraje Ferdinand Vaněk. Scénického čtení se 4. a 11. listopadu ujmou herci Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Postavu Ferdinanda Vaňka vytvořil v roce 1975 Václav Havel do své jednoaktové hry „Audience". Tato postava se ale objevila i v dalších hrách do roku 1989 zakázaných autorů, a to Pavla  Kohouta, Pavla Landovského a Jiřího Dienstbiera. A právě z  Vaňkovek připravili členové Divadla J. K. Tyla v Plzni komponovaný pořad, v němž účinkují: Libor Stach, Michal Štěrba, Vladimír Pokorný, Marek Mikulášek, Jana Ondrušková.

Úprava a režie: Josef Kačmarčík, úprava a dramaturgie: Zdeněk Janál, produkce: Apolena Veldová.

Scénické čtení bude uvedeno nejen v Plzni, ale též v příspěvkové organizaci Plzeňského kraje – Stálé divadelní scéně v Klatovech, která, stejně jako v DEPO2015, připravila speciální představení i pro studenty středních škol a gymnázií.

Malou ochutnávku najdete ve videopozvánce.

  • 4. 11. 2019 DEPO2015 v Plzni: pro střední školy a gymnázia v 11:00, pro širokou veřejnost v 19:00
  • 11. 11. 2019 Stálá divadelní scéna Klatovy: pro střední školy a gymnázia v 8:00, pro širokou veřejnost v 19:30

VSTUP JE PRO VEŘEJNOST ZDARMA! Je pouze nutné si objednat vstupenky zde.

 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019