čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ředitel KVV Ostrava plk. ing. Jaroslav Hrabec předává vyznamenání Mikuláši Ganišinovi
© Petr Majer



Válečný veterán Mikuláš Ganišin převzal vysoké ocenění

LUČINA: V úterý 4. prosince 2018 bylo slavnostně předáno vysoké ocenění – Záslužný kříž MO ČR III. stupně válečnému veteránovi čet. v.v. Mikuláši Ganišinovi, které mu bylo uděleno 11. listopadu na Den válečných veteránů. Vyznamenání mu předal ředitel KVV Ostrava plk. ing. Jaroslav Hrabec na Obecním úřadě v Lučině, kde Mikuláši Ganišinovi poblahopřála starostka obce paní Ing. Dagmar Veselá, členové ČsOL jednoty Frýdek-Místek a Havířov a samozřejmě rodinní příslušníci.

Autor článku: 
Petr Majer

„Lidem přeji, aby už nikdy nikdo nemusel zažívat válečná utrpení, a aby žili spolu v míru," řekl šestadevadesátiletý bratr Mikuláš Ganišin při převzetí vyznamenání. Připomeňme si krátce jeho bojovou cestu.

Dne 16. listopadu 1944 byl odeslán k 1. čs. armádnímu sboru v SSSR. V obci Olšanka absolvoval měsíční kurz pro telefonisty a poté byl nasazen do bojů na východní frontě. Prošel boji u Prešova, Levoči, Popradu, Liptovském Mikuláši, Vrůtek, Žiliny, přes Moravu do Prahy. Po demobilizaci si Mikuláš Ganišin dlouhodobě v nemocnici léčil omrzliny obou nohou, které utrpěl ve válce. Po vyléčení se vrátil do svého rodiště v Prislope na Slovensku. V rámci náboru pro obnovu Ostravska přijal nabídku práce na výstavbě Žermanické přehrady v obci Lučina, kde dodnes žije. Mikuláš Ganišin následně pracoval 20 let, až do odchodu do důchodu, ve Válcovnách plechu ve Frýdku – Místku. Členem ČsOl jednoty Frýdek-Místek se stal 23. ledna 2003.

Přestože nezastával žádné funkce ve výboru jednoty ČsOL, v obci Lučina se aktivně zapojoval do práce s mládeží ve školách, kde pravidelně u příležitosti osvobození naší vlasti s dětmi besedoval, vedl je k hrdosti na svou zemi a vlastenectví. Účastnil se pravidelně řady akcí, pokud mu to zdravotní stav dovolil, především pietních aktů a besed. Lze zmínit akce na centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku nebo pravidelného březnového setkání u pomníku obránců Czajánkových kasáren. V loňském roce se účastnil 5. ročníku Legionářského marše v Bystřici nad Olší. Přes svůj vysoký věk je četař ve výslužbě Mikuláš Ganišin stále aktivní. Ceníme si jeho skromnosti, pracovitosti a vážíme si jeho odvahy, kterou prokázal v době války proti fašismu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024