čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek



V Týnci vystavují hračky našich babiček a dědečků

Autor článku: 
Karel Souček
TÝNEC NAD SÁZAVOU: Jak si hráli naše babičky a dědečkové je název výstavy, která se v těchto dnech koná na týneckém hradě. Volně navazuje na velice úspěšnou expozici Jak žili naše babičky a dědečkové. //„Hračky zde vystavujeme již od 1. dubna a o výstavu je velký zájem. Jsme rádi, že dosavadní návštěvníci jsou z výstavy nadšeni. Starší generace si zavzpomíná na doby svého dětství a ti mladší mohou srovnat, jaké hračky byly dříve a jaké se prodávají dnes,“// poznamenala kastelánka Magdalena Timplová. Zájemci si mohou na hradě prohlédnout zhruba 150 hraček a 50 knih a časopisů. Nejvíce jsou zastoupeny panenky a oblečky na ně, plyšoví medvědi, dětské nádobíčko, autíčka nebo stolní hry. Zajímavostí je malý elektrický sporák, na kterém se dalo vařit. Hojně jsou zastoupeny i knížky s nádhernými ilustracemi od slavných českých malířů. Například Babička ilustrovaná Adolfem Kašparem nebo Veverka Zrzečka s obrázky od Karla Svolinského. Nechybí ani jedno z prvních vydání Mateřídoušky či Foglarovy knihy. //„Převážná většina hraček pochází z období od druhé světové války až do 60. a 70. let minulého století. Ke zhlédnutí je i jedna vitrína s vyloženě starožitnými hračkami, kde jsou dětské kostky, modře potištěné nádobíčko, vyrobené kolem roku 1900, nebo panenka s porcelánovou hlavou z konce 19. století,“// uvedla kastelánka. Na výstavě se podílel místní Vlastivědný klub v čele s Dagmar Hadačovou a exponáty poskytlo celkem šestnáct lidí z Týnce a okolí. Organizátoři ji připravovali od loňského roku. //„Původně jsme se báli, zda budeme mít dostatek exponátů, a nakonec se některé (hlavně knihy) ani na výstavu nevešly,“// vysvětlila Magdalena Timplová, podle níž je takto ucelená výstava hraček na týneckém hradě k vidění vůbec poprvé. **Výstava potrvá do 30. září.**

Mohlo by vás také zajímat...

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

ČR: U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel byl v kostele sv. Anny (Pražská křižovatka) slavnostně vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2023. Vítězem se stalo město Žatec, které zároveň může po dobu roku 2024 užívat titul „Historické město roku 2023“. Součástí ceny je také finanční odměna Ministerstva kultury ve výši 1 000 000,- Kč na další péči o památky v rámci Programu regenerace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2024