pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Obálka knihy
© Zdroj: Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v TelčiV Telči pokřtili knihu o lidové architektuře v Kraji Vysočina

TELČ: Telčské pracoviště Národního památkového ústavu pokřtilo ve čtvrtek 21. listopadu novou publikaci o lidové architektuře. Slavnostní křest proběhl za účasti autora Ivana Mináře, ředitele územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavla Macků a redaktora Miloslava Záškody.

Autor článku: 
TZ/ika

Knihou o lidové architektuře dostává čtenář do rukou práci doslova průkopnickou. A to v mnoha ohledech. Jedná se o první práci, která se tomuto tématu věnuje systematicky a která svým zaměřením pokrývá celé území Kraje Vysočina. Obsah publikace překračuje pouhý etnografický popis a dává čtenáři možnost poznat i to, co se skrývá za zdobnými štíty. Autor Ivan Minář aplikuje metodu stavebněhistorického průzkumu, typickou pro památkovou péči, právě na oblast lidového stavitelství.

„Díky tomu se čtenář dozví o genezi zděných staveb 19. století, které doposud stály stranou odborného zájmu, alespoň v námi sledovaném území. Dozví se také o jednotlivých konstrukcích a jejich funkcích a dispozicích zkoumaných objektů,  tedy o tom, jak žili a bydleli naši předkové před nějakými sto lety, v době nepříliš vzdálené“, konstatuje Miloslav Záškoda, vedoucí odboru evidence, dokumentace a informačních systému z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, který se na knize redakčně podílel.

Kraj Vysočina je relativně nový administrativně územní celek, který se skládá z území několika dřívějších krajů a navíc jím prochází historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou. Region Vysočiny byl vždy z hlediska badatelského zájmu a výzkumu lidové architektury periferií. Dosavadní výzkumné a dokumentační aktivity ho pokrývaly nerovnoměrně a některé oblasti zůstávaly zcela nepovšimnuty. Předkládaná kniha chce tento dluh napravit a zaplňuje bílá místa na mapě.

Publikace Lidová architektura v Kraji Vysočina: zděné stavby 19. století je určena širokému okruhu čtenářů, nejen majitelům zděných staveb 19. století. Měla by být k ruce poučenému zájemci, který se chce naučit vnímat realitu kolem sebe a chce lépe porozumět prostředí, ve kterém žije. Mohla by být užitečná muzejníkům, etnologům, památkářům a dalším odborníkům.

„Bylo by skvělé, kdyby našla cestu zvláště k samosprávám a starostům menších sídel a obcí, kteří mohou ovlivnit zachování této dosud nedoceněné části kulturního dědictví“, dodává Záškoda.

Knihu je možné zakoupit v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (Hradecká 6). Její cena je 380 Kč. Kontaktní osoba: Ilona Ampapová, e-mail: ampapova.ilona@npu.cz, tel. 724 663 511. Bude rovněž k dispozici na e-shopu Národního památkového ústavu (www.npu.cz/e-shop).

Zdroj: http://www.npu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020