čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
© Logo pořadatele



V Opavě se bude hovořit o proměnách současné dramaturgie

OPAVA: Oddělení audiovizuální tvorby pořádá 23. listopadu konferenci Proměny dramaturgie. Akce, kterou podpořilo Ministerstvo kultury, proběhne v aule Fakulty veřejných politik. Téma letošního ročníku zní: pedagogická východiska dramaturgie. Do Opavy tak přijedou špičkoví aktivní dramaturgové, kteří zároveň působí jako pedagogové na FAMU, JAMU, FAMO i VŠMU v Bratislavě.

Autor článku: 
Mgr. Daniel Martínek

Aktivní dramaturgové, kteří se konference zúčastní, nejen přispějí k reflexi a definování úkolů současných televizních, rozhlasových či filmových dramaturgů, ale také aby sdíleli svoji dobrou pedagogickou praxi a postupy, které při práci se studenty používají. „Nečekaný zájem oslovených řečníků o aktivní účast na konferenci mě velmi mile překvapil. Ze vstřícných reakcí kolegů dramaturgů-pedagogů z ostatních uměleckých škol, zaměřených na audiovizuální a dramatickou tvorbu, vyplývá, jak je potřeba o proměnách dramaturgie mluvit, reflektovat je, sdílet a zpřesňovat, míní členka organizačního týmu Irena Kocí, „Říká se, že psaní se nedá naučit. Jak je to ale s dramaturgií? V něčem podobně - řemeslné zákonitosti a struktury celků jsou – při své proměnlivosti – dané, pojmenované, a tedy naučitelné. Ale dobrý dramaturg je ještě něco víc než jen perfektní řemeslník... V čem ovšem jeho talent spočívá? Jak jej rozvíjet? Propojení mezi jednotlivými uměleckými školami, které mimo jiné nabídne i naše konference, může podle mě přinést nové možnosti i našim studentům – nové kontakty, nové horizonty.

Auditorium se může těšit nejen na příspěvky dramaturgů-teoretiků, ale i na dramaturgy z praxe a také na zástupce Státního fondu kinematografie. Své příspěvky na konferenci mimo jiné představí takové osobnosti, jako jsou Marek Loskot, Miloslav Klíma, Jan Gogola st., Kamila Zlatušková či Ľudovít Labík. „Řeč bude o aktuální dramaturgické praxi, strategii dramaturgie, dramaturgii témat, dramaturgii veřejné služby, konkurenceschopnosti českého filmu, vyprávěcích strukturách a jejich proměnách, funkci dramaturgie nebo třeba o tvorbě dramaturgického plánu na vysokých uměleckých školách, upřesňuje vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Monika Horsáková. „Dramaturgie bylo pro mě vždy tajemné slovo. Co ten člověk asi dělá? Copak tam nestačí režisér a scenárista? Až jsem začal brát rozum o těchto věcech při práci v rozhlase, pochopil jsem význam té činnosti a začal si jí hluboce vážit. Není snad komplexnější profese ve scénických uměních než je právě dramaturg/dramaturgyně. Potřeba rozhleděnosti, obzíravosti, vzdělanosti, ale také schopnosti taktické komunikace s profesemi mnohem ješitnějšími, svěřuje se další z organizátorů Miroslav Zelinský.

 

Konference začíná v 9.00 hodin a je volně přístupná všem zájemcům. Její program si můžete stáhnout zde.

 

Mgr. Monika Horsáková
vedoucí oddělení audiovizuální tvorby
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Slezská univerzita v Opavě
Telefon: 553 684 422
E-mail: monika.horsakova@fpf.slu.cz

 

Mgr. Daniel Martínek
tiskový mluvčí, vedoucí oddělení vztahů s veřejností
Slezská univerzita v Opavě
Na Rybníčku 1, 746 01 Opava
telefon: 553 684 647
mobil: 777 586 266
e-mail: daniel.martinek@slu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024