V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 10:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Dlouhotrvajícím potleskem ve stoje odměnili malí návštěvníci dětského baletu Louskáček soubor Základní umělecké školy B-Art z Valašského Meziříčí, který vystoupil 26. února dopoledne ve frenštátském kině.
27.2.2015
PRAHA: V sobotu 14. března bude Novoměstská radnice již podruhé patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů.
27.2.2015
KRNOV: Omnium z.s., Město Krnov a ÚPP FA ČVUT Vás zvou na seminář PROMĚNY HISTORICKÉ ARCHITEKTURY VENKOVA (III.) – Krnov. Záštitu poskytl ministr zemědělství Marian Jurečka.
27.2.2015
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Kraj se zúčastnil 24. ročníku mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2015, který se konal ve dnech 19. – 22. února na výstavišti v Praze Holešovicích.
27.2.2015
PRAHA: Ve čtvrtek 26. února překročil počet návštěvníků výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované padesát tisíc. Návštěvník s číslem 55 555 získá rodinnou vstupenku na všechny hrady a zámky spravované NPÚ.
27.2.2015
ČR: Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem pořádá již jedenáctý ročník Festivalu muzejních nocí. Proběhne ve dnech 15. května – 13. června 2015.
25.2.2015
ČR: Kampaň Muzea a 20. století – Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí 1. světové války, kterou pro rok 2014 vyhlásila Asociace muzeí a galerií ČR, bude probíhat až do roku 2018 a vyvrcholí oslavami 100. výročí vzniku samostatného československé­ho státu.
25.2.2015
PRAHA: Experimentální prostor NoD zve na unikátní sympozium, jehož cílem je z několika odborných pohledů odpovědět na otázku „Co je videoart?“.
25.2.2015
HRADEC KRÁLOVĚ: Na jaro 2015 připravuje Divadlo Drak výjimečný interaktivní divadelní projekt Labyrint světa a ráj srdce. Inscenace se bude odehrávat v celé budově divadla a přilehlého Labyrintu a bude na programu pouze 5 týdnů!
25.2.2015

Editorial

Když se řekne veřejný prostor, je jasné, o co se jedná. Ale určitě nebude na škodu, když k našemu tématu řekneme pár upřesňujících slov. Na pomoc si vezmeme legislativu. Naše právní normy sice neznají pojem „veřejný prostor“, ale v zákoně o obcích (128/2000 Sb.) najdete spojení “veřejné prostranství“, což je významově v podstatě totéž. Zákon tak označuje náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejnou zeleň, parky, podchody a další prostory přístupné každému bez omezení, sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru. Potud zákon.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden