středa
27. července 2016
Svátek slaví: VěroslavV Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor článku: 
Klára Kovaříková

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne­.rajce.idnes.cz/Vo­lyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Mohlo by vás také zajímat...

CHEB/BOHUŇOV: Psaní obecních a městských kronik podléhá zákonu. Právě letos 1. července uběhlo deset let platnosti 132/2006 Sb. Umožnil psaní kronik na počítači vedle klasické tvorby „rukou“ nebo na psacím stroji. Dodnes však zákonu chybí tzv. prováděcí vyhláška, která by přesněji zohlednila postavení kronikáře včetně finančního ohodnocení, ale na druhé straně také vymahatelnost této tvorby. Každopádně mnohde vznikají graficky i obsahově pozoruhodné roční zápisy, které vzbuzují zájem i v sousedním Německu.

Karlovarský kraj, zahraničí
Kroniky
Co se děje
26.07.2016

ČR: Právě vyšlo čtvrté letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, a slavící tak letos 70 let od svého vzniku, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu. Na titulní a druhé vnější straně obálky jsou tentokrát prezentovány tajuplné Bílé Karpaty.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Knihy, literatura, média
Co se děje
26.07.2016

PRAHA/ROZTOKY U PRAHY: Vykládací karty namalované pěvkyní Emou Destinnovou,  karetní unikáty ze 16. a 17. století, hru českých obrozenců ze století 18. a 19. a mnoho dalších cenných exponátů, z nichž se mnohé na veřejnosti objeví poprvé. To vše přinesou na podzim výstavy spojené s první mezinárodní konferencí sběratelů hracích karet, jež se uskuteční v Česku. 

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Ostatní
Co se děje
26.07.2016

PRAHA: Prezentace výtvarných obejktů v ulicích, náměstích, parcích a dalších veřejných prostorech v Praze Sculpture Line 2016 odstartovala v letošním roce svůj druhý ročník. Sochařský festival Sculpture Line 2016 instaloval v letošním roce šestnáct nových prostorových děl od čtrnácti českých a zahraničních autorů. Díla jsou nainstalovaná na obou stranách modré vodní goeosy Vltavy i na její hladině. Jsou umístěna v centru i v zajímavých vzdálenějších destinacích.

Hl. m. Praha
Živé umění
Co se děje
26.07.2016