V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Facebook
Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 10:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
SVATÝ MIKULÁŠ: Muzeum českého venkova na zámku Kačina, které je pobočkou Národního zemědělského muzea, navštívilo v roce 2015 téměř 48 000 návštěvníků. Velký ohlas zaznamenaly také akce, které se na zámku pořádají, informovala ředitelka kačinské pobočky NZM Alena Štecherová.
25.11.2015
ČESKÁ TŘEBOVÁ: Ve městě se v roce 2016 uskuteční 12. ročník Národní přehlídky seniorského divadla, jejíž dva poslední ročníky se konaly v Miletíně.
25.11.2015
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za kvalitu řízení byl oceněn Krajský úřad Královéhradeckého kraje prestižní Národní cenou kvality v programu EXCELENCE jako „Perspektivní organizace“. Jedná se o jedno z nejvyšších ocenění v programu kvality.
25.11.2015
BROUMOV: Čtyři nadcházející neděle budou v broumovském klášteře patřit Adventním prohlídkám. Vánočně vyzdobený klášter lze prozkoumat také při speciálních prohlídkách Klášterem od sklepa po půdu, které díky velkému zájmu pokračují i v prosinci.
25.11.2015
OSTRAVA: Křest „knihy“ BUK, která svým symbolickým pokřtěním teprve vznikne a stane se pomyslným dokladem a odkazem soudobé ostravské kulturní scény, proběhne v Antikvariátu a klubu Fiducia dnes, 25. 11. 2015, od 18 h. Předpokládá se, že samotný tvůrčí proces jejího vzniku bude dlouhodobou záležitostí, možná mnohaletou.
25.11.2015
ČR: Jde již o třináctou výzvu k předkládání projektů v Integrovaném regionálním operačním programu, vyhlášenou Ministerstvem pro místní rozvoj. Výzva je zaměřena na revitalizaci vybraných památek.
25.11.2015
ČR: Generální konference UNESCO na svém 38. zasedání v listopadu 2015 schválila seznam významných světových výročí UNESCO na dvouletí 2016/2017.
25.11.2015
STŘEDOČESKÝ KRAJ: Krajští radní aktualizovali v pondělí 16. listopadu dva projektové záměry v oblasti kultury, které by kraj chtěl realizovat za pomoci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
25.11.2015
ČR: Skutečný stav některých kulturních památek v Česku ukazuje výstava fotografií, která včera zahájila v Poslanecké sněmovně. Veřejnosti i zákonodárcům má připomenout, že vláda ve státním rozpočtu nepočítá s dostatkem peněz na jejich opravy.
25.11.2015

Editorial

Ne, že by festivalová sezona úplně skončila, ale největší vlna letních festivalů je pro letošek pryč. Po uplynulé sezoně se chci zmínit o tom, co mě během ní napadlo a sice, co pro město či obec může festival znamenat. Ve velkých městech nový festival jen rozšíří nabídku, jsou ale takové lokality, kde se žádná jiná kulturní akce nekoná a festival může obec zviditelnit.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden