V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
ČR: Návrh Koncepce podpory umění na léta 2015−2020 připravil Institut umění − Divadelní ústav (IDU) během dubna až června 2015, a to na základě pověření Odboru umění, literatury a knihoven Ministerstva kultury České republiky.
3.7.2015
PLZEŇ: Dobrovolnictví jako cesta ke spolupráci občanů, obcí a neziskových i komerčních organizací. Význam dobrovolnictví v rozvoji současné společnosti. Představení dobrovolnických projektů v kulturních organizacích, v obcích a Evropských hlavních městech kultury doma i v zahraničí.
3.7.2015
BROUMOV: V neděli 5. července 2015 začne mezinárodní Letní škola k barokní architektuře a umění. Až do 12. července bude mít skupina 90 mladých lidí ze střední Evropy možnost seznámit se s barokem na Broumovsku.
3.7.2015
PRAHA: Česká televize, ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, připravila dokument k šestistému výročí upálení Jana Husa „Mistr a kazatel“ režiséra Zdeňka Pojmana.
3.7.2015
STŘEDOČESKÝ KRAJ: O možnostech založit „Středočeský symfonický orchestr“ diskutoval poslední červnový den na krajském úřadě radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM) s pracovníky oddělení kultury a s iniciátorem myšlenky Jiřím Mikulou.
3.7.2015
ČR: 27 nominací na Cenu Národního památkového ústavu PATRIMONIUM PRO FUTURO s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe, kterou NPÚ letos vyhlásil po loňské premiéře podruhé, hodnotí odborníci a vybírají vítěze v jednotlivých kategoriích.
3.7.2015
HRADEC KRÁLOVÉ: Digitální planetárium by v budoucnu mohlo návštěvníkům nabídnout další atraktivní programy, které by jim umožnily nahlédnout do mikrosvěta lidského mozku nebo do vesmírné mapy naší galaxie – to vše v unikátní promítací kvalitě.
3.7.2015
SÁZAVA: Také během letošních prázdnin se každý lichý týden vždy od úterý do neděle budou konat Sázavské klášterní dílny. Pro děti, rodiny, studenty i dospělé jsou v každém šestidenním turnusu připraveny dílny dvě, písařská a vitrážová.
3.7.2015
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Koncerty letošního Novoměstského Slunohraní rozzáří světová jména. Na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě zazpívá už ve středu 8. 7. 2015 jazzová zpěvačka Melanie Scholtz, den na to bude pódium patřit Ivě Bittové
3.7.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden