V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
PRAHA: Festival TANEC PRAHA je za dveřmi. Zdobí jej dvě světová jména nejvyššího kalibru: Sasha Waltz & Guests a Batsheva Dance Company Ohada Naharina. TANEC PRAHA tradičně po celý měsíc červen roztančí Prahu a dalších 15 měst a obcí v České republice.
22.5.2015
PÍSEK: Šrámkův Písek je koncipován jako přehlídka neprofesionálních divadelních souborů, jejichž inscenace se vyčleňují z tradičního proudu divadla, používají osobité a experimentální tvůrčí postupy nebo se pohybují na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů.
22.5.2015
UNIČOV: V Uničově se uskuteční jubilejní 25. celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů, která je tradičním vyvrcholením celoroční umělecké práce pedagogů a žáků v oboru sborový zpěv v celé České republice.
22.5.2015
ČR: 17. ročník festivalu Den poezie, který se každoročně konává na počest narození Karla Hynka Máchy po celé naší republice proběhne letos v termínu od 9. do 25. 11. 2015.
22.5.2015
RUMBURK: Den otevřených podstávkových domů proběhne koncem května ve Šmilovského ulici v Rumburku. V okrese Děčín se letos zpřístupní kromě podstávkových domů v Rumburku také v Lipové a Dolní Chřibské. Akce na propagaci lidové architektury probíhá na území Německa, Polska a Česka od roku 2005 vždy poslední neděli v květnu.
22.5.2015
PRAHA/PLZEŇ: Do Prahy a také do Plzně míří nejznámější a největší romský festival na světě. Khamoro se bude konat v Praze (24. 5. – 30. 5. 2015) a zároveň také v Plzni (26.5 – 28. 5. 2015), která je letos hlavním městem evropské kultury.
22.5.2015
KARLOVY VARY: Knihovny nebo oddělení knihoven, které půjčují hračky a další pomůcky pro rozvoj dětských dovedností, jsou v zahraničí označovány jako TOY Libraries. Hračky jsou zde půjčovány zdarma, a to jak pro hru v knihovně, tak i domů.
22.5.2015
TŘEBÍČ: Muzeum Vysočiny Třebíč pořádá ve dnech 27. – 29. května 2015 již dvacátý ročník Veletrhu muzeí ČR. Součástí je kromě prezentací či výstav muzeí a firem také program seminární, tento rok spojený i s filmovou projekcí.
22.5.2015
ČR: Koncert uspořádaný ve středu 20. května 2015 od 16 hodin na HAMU v Praze upozornil na zahájení Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Letošní třetí ročník potrvá od soboty 23. května do neděle 31. května 2015 ve všech regionech České republiky.
22.5.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden