V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Známé tituly, ovšem rozličných žánrů, si pro nadcházející sezónu vybralo Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Diváci se mohou těšit na muzikál Chicago v režii Radka Balaše, na Alenku v kraji divů nastudovanou Janem Antonínem Pitínským, nebo třeba na Deník Anny Frankové pod taktovkou režisérky Zoji Mikotové.
23.10.2014
JIHOČESKÝ KRAJ: Letošní návštěvnická sezóna na hradech, zámcích a dalších památkách vyvrcholí o nadcházejícím prodlouženém prázdninovém víkendu.
23.10.2014
ÚSTÍ NAD ORLICÍ: Tvůrčí osobnosti z řad hluchoslepých převzaly v sobotu 18. října během slavnostního večera ceny za svoji uměleckou tvorbu na společné téma Kolik podob má láska.
23.10.2014
VSETÍN: S dvacátým osmým ročníkem bienále mezinárodního fotosalonu s nejdelší tradicí v České republice přichází na čestný post prezidenta soutěže Prof. Mgr. Jindřich Štreit Dr.h.c., přední český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života
22.10.2014
JIHLAVA/ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: Malý kočovný promítací sál nazvaný Kouzelný karavan přijede z francouzského regionu Champagne-Ardenne a od 24. do 28. listopadu 2014 bude součástí doprovodného programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava.
22.10.2014
ČR: Neziskový projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Od té doby již jeho předměty posbíraly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design.
21.10.2014
RUMBURK: V Loretě Rumburk se od 1. 11. 2014 bude konat výstava Muzeum do ulic. Dvanáct výstavních panelů přibliží nejzajímavější exponáty ze sbírek varnsdorfského muzea. To je z technických důvodů šestým rokem uzavřeno.
21.10.2014
PRAHA: …aneb Velká historicko – dobrodružná hra pro malé i velké. Praha má mnoho jedinečných míst s úžasnou vyhlídkou na město. Ať je to nábřeží Vltavy, Petřín, Pražský hrad nebo Letná, všimněte si, co dělá Prahu Prahou.
21.10.2014
BOHUMÍN: Už rovný rok trvá v Bohumíně náročná a nákladná rekonstrukce jediné secesní kulturní památky – Národního domu – pod dohledem památkářů. Památka by měla získat původní lesk.
21.10.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden