úterý
23. srpna 2016
Svátek slaví: SandraV Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor článku: 
Klára Kovaříková

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne­.rajce.idnes.cz/Vo­lyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Mohlo by vás také zajímat...

ZVOLE: Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, jeho náměstek Vladimír Novotný a krajský radní pro sociální oblast a pro rodinnou politiku Petr Krčál se v sobotu 20. srpna zúčastnili Mezigeneračního setkání rodin ve westernovém městečku Šiklův mlýn. Největší shromáždění rodin v České republice se uskutečnilo v rámci projektu Rodinných pasů a Senior pasů, a to po osmé.

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Ostatní
Co se děje
23.08.2016

PRAHA: Galerie NoD již čtvrtý rok pořádá letní výstavu nezávislého autorského umění SAMOROSTI 2016. Letošního ročníku se opět účastní velký počet tvůrců z celého spektra společnosti, kteří v prostorách renomované pražské galerie vystavují svá výtvarná díla. Podobně jako předešlé léta, i tento rok mají autoři výstavy SAMOROSTI 2016 jedinečnou příležitost představit svou tvorbu v rámci cyklu veřejných autorských prezentací Ke kořenům, které probíhají v měsíci srpnu jako doprovodný program výstavy. 

Hl. m. Praha
Živé umění
Co se děje
23.08.2016

PRAHA: Galerie kritiků nabízí profesionální výuku kresby jako základ pro přijímačky na střední a vysoké výtvarné školy. Lektor MgA. Mgr. Pavel Trnka působí jako odborný asistent pro výuku figurální kresby, malby a ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské university v Plzni, kde vede i letní kurzy pro veřejnost – viz podrobný životopis v příloze.

 

 

Výzva Galerie kritiků, Palác Adria v Praze - přihlášky na odborné kurzy kreslení

Celá ČR, Hl. m. Praha
Vzdělávání
Co se děje
22.08.2016

PRAHA: Existuje židovské umění? Dodnes aktuální a zároveň provokující otázka, na kterou se již dříve snažili odpovědět historici umění a výtvarní kritici, jako byl například Ernst Gombrich, Joseph Gutmann nebo Harold Rosenberg. Jaká jsou definiční vymezení židovského umění? Mají být jeho definice založeny pouze na podmínce židovských umělců, židovské ikonografie, případně tzv. židovské zkušenosti? Je židovské uměníspíše národní nebo náboženské umění? Objevují se nějaká stylová či jiná specifika spojená s tímto typem umění?

Celá ČR
Vzdělávání
Co se děje
22.08.2016