V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 10:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
ČESKÉ BUDĚJOVICE: Jihočeské muzeum si Vás dovoluje pozvat na křest publikace s názvem „Po stopách trampských legend“, která představuje 13 vybraných osobností trampingu z regionu.
21.11.2014
PRAHA: Země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, zahraniční hosté. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa.
21.11.2014
PRAHA: Pamětní listy a plakety dostali 20. listopadu na Krajském úřadu Středočeského kraje lidé, kteří se nezištně starají o válečné hroby. Ocenění jim předal hejtman kraje Miloš Petera a ředitel Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR plukovník Eduard Stehlík.
21.11.2014
PRAHA: 11 dní, 64 národních expozic, přes 500 živých akcí na více než 100 lokacích v centru Prahy a 50 000 návštěvníků – to vše slibuje 13. ročník mezinárodní přehlídky Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, který proběhne od 18. do 28. června 2015.
21.11.2014
BRNO: Filozofická fakulta Masarykovy univerzity dodatečně nabízí v přijímacím řízení pro jarní semestr 2015 reakreditovaný obor Management v kultuře v programu Obecná teorie a dějiny umění a kultury, a to v prezenční i kombinované for­mě.
21.11.2014
ROZTOKY U PRAHY: Braunerův mlýn, který je součástí Středočeského muzea v Roztokách u Prahy,poničila v roce 2013 povodeň a muzeum muselo některé provozy omezit či zavřít. Nyní jej čeká rekonstrukce.
21.11.2014
PRAHA: Sborový koncert pořádaný 30. listopadu 2014 od 18 hodin v Českém muzeu hudby uzavře cyklus mimořádných koncertů k Roku české hudby – Hudba v nás. Na koncertě zazní skladby významných českých autorů.
20.11.2014
PRAHA: Festival Street for Art nedávno skončil, ale jeho dramaturgové hledají začínající hudební talenty dále. Praha 14 kulturní znovu oslovila lokální muzikantskou scénu a ve spolupráci s místními hospůdkami, cukrárnami a restauracemi jim nabídla celý večer pro představení vlastní tvorby.
20.11.2014
ČR: Vlastivědný a národopisný časopis slováckého regionu Malovaný kraj uzavírá svým listopadovým vydáním letošní jubilejní, už 50. ročník. Dvouměsíčník se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.
20.11.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden