V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 10:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
VSETÍN: Od pondělí 15. prosince můžete podarovat své blízké nejen pod vánoční stromeček bohatou kulturní nadílkou. Svým nejbližším můžete pořídit poukázky na kulturní akce v domě kultury nebo filmové projekce v kině Vatra.
19.12.2014
STRAKONICE: Muzeum středního Pootaví Strakonice se obrací na veřejnost s výzvou ke spolupráci na tématu 1. světové války, jejíž významné jubileum si připomeneme v roce 2018.
19.12.2014
ČR: Národní památkový ústav se obrací na odborníky i širokou veřejnost s žádostí o pomoc při shromažďování důkazů týkajících se činnosti vandala, který systematicky sprejuje svou značku na chráněné památkové objekty (zejména zříceniny).
19.12.2014
ČR: Knihovny v roce 2014 významně rozšířily služby pro své čtenáře na základě dohody s nakladateli. Nyní si mohou lidé vypůjčit současnou českou i zahraniční literaturu z produkce domácích nakladatelů také v elektronické podobě.
19.12.2014
RAKOVNÍK: Celostátní přehlídka amatérského činoherního divadla pro děti a mládež se uskuteční i v roce 2015 pod názvem Popelka na tradičním místě, v Tylově divadle a Kulturním centru v Rakovníku.
19.12.2014
JABLONEC NAD NISOU: Celostátní přehlídka scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2015 je setkáním skupin a jejich pedagogů, kteří rozvíjejí formy současných tanečních forem a přinášejí každoročně to nejzajímavější a inspirující v oblasti taneční tvorby, a to na území celé ČR.
19.12.2014
VSETÍN: Od roku 2005 si každoročně 27. ledna připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu za druhé světové války. Také letos věnuje této vzpomínce Dům kultury Vsetín komponovaný program.
19.12.2014
HÝSKOV: Vánočních koncertů profesionálních či amatérských souborů se nejen na Berounsku koná hodně, ale v Hýskově na to jdou jinak. Tam si vánoční písně hrají a zpívají sami.
19.12.2014
ČR: Rada pro výzkum, vývoj a inovace, jeden z poradních orgánů vlády, schválila v listopadu 2014 aktualizaci Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR, který bude použit pro hodnocení v roce 2015.
19.12.2014

Editorial

Způsobů, jak opatřit peníze na ziskový i neziskový projekt, je více. Ovšem řekněme si, že Ti, kteří to dokázali, se museli obrnit trpělivostí a potřebovali disponovat časem; obcházet radnice, sponzory a ucházet se o nejrůznější dotace, což vydá na jeden pracovní úvazek. Pořadatelé (nositelé projektu) často musí počítat s tím, že náklady zaplatí ze svého.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden