V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
PARDUBICE: Díky spolupráci mezi Pardubickým krajem a Akademií věd ČR je v letošním roce uskutečňuje unikátní výzkumný projekt Mapování neziskového sektoru a společenské odpovědnosti firem v Pardubickém kraji. Jeho výsledky nám přinesou zajímavý vhled do života neziskovek a firem, kterým není dobročinnost a filantropie cizí.
20.8.2014
ČR: 5. ročníku soutěže se zúčastní lidé s pohybovým, smyslovým či mentálním postižením, kteří mají muzikální cítění a rádi zpívají, a to v kategoriích zpěvák/zpěvačka, skupina nebo sbor. Rovnocennou součástí pěvecké části festivalu je také výtvarná přehlídka.
20.8.2014
JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Dne 7. 11. 2014 v 10:00 hodin bude, letos již poosmé, pod záštitou Dr. Michala Haška, na vídeňské radnici, předána cena nadace Centrope. Oceněny budou osobnosti, které se zasloužily o významnou regionální spolupráci. Předkládejte teď Vaše kandidáty!
20.8.2014
OLOMOUCKÝ KRAJ: Letní soutěže pro amatérské i profesionální fotografy se může zúčastnit každý, kdo má doma fotografii na téma "Sportem ku zdraví v Jeseníkách“ a chtěl by vyhrát exkurzi do Pivovaru Holba s degustací pro 6 osob. Vítěz společně se svými pěti přáteli získá navíc šest multipacků s pivem Šerák.
20.8.2014
HORNÍ LIPOVÁ: Nový kostelík a památník věnovaný válečným zajatcům z doby druhé světové války se slavnostně otevře v sobotu 23. srpna v Horní Lipové.
20.8.2014
HODSLAVICE: Turisté, kteří zavítají do Hodslavic, mohou obdivovat novou šindelovou střechu na rodném domku Františka Palackého. Opravu střechy zajišťovalo Muzeum Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezské­ho kraje.
20.8.2014
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Kraj, Dolní oblast Vítkovice a Pivovar Radegast vyhlásily uměleckou soutěž na zpracování sochy slovanského boha Radegasta pro areál Dolních Vítkovic a regionální expozici Moravskoslezského kraje na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.
20.8.2014
PRAHA: Dny evropského dědictví – European Heritage Days (EHD ) rok co rok, pokaždé v měsíci září, otevírají široké veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov a objektů i prostor, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
19.8.2014
OSTRAVA: Právě končící sezona byla v Akordu ve znamení změn. Čerstvý vítr a s ním i zbrusu nové divácké publikum vnesla do kulturního stánku novinka, kterou se stal úvodní cyklus divadelního předplatného.
19.8.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden