úterý
3. května 2016
Svátek slaví: AlexejV Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor článku: 
Klára Kovaříková

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne­.rajce.idnes.cz/Vo­lyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA:  V sobotu 14. května ve 14 hodin představí na mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2016 mladá česká autorka MARCELA REMEŇOVÁ svoji novou knihu RODINA, třetí díl úspěšné akční fantasy série OSM SVĚTŮ. Knihu pokřtí exkluzivní hosté - herečka BARBORA ŠPORCLOVÁ KODETOVÁ, režisér a kameraman F. A.
BRABEC a výtvarník MARTIN ZHOUF, který pro knihu vytvořil obálku i osm originálních ilustrací.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.05.2016

ČR: Od čtvrtka 5. května zamíří na plátna kin nový český celovečerní dokumentární film Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa. Režisérka Olga Dabrowská zachycuje mimořádný fenomén české divadelní a kulturní scény, který se zrodil před 45 lety. Snímek nabízí kromě unikátních archivních materiálů i řadu aktuálních rozhovorů a pohledů na uplynulé dekády životů výlučných osobností, které jsou součástí společenství s názvem Divadlo Sklep.

Celá ČR
Živé umění
Co se děje
03.05.2016

PRAHA: Národní soutěž muzeí Gloria musaealis vstoupila v roce 2015 do XIV. ročníku, do kterého se přihlásilo celkem 72 muzeí a galerií z celé republiky s 80 soutěžními projekty. Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje, Nepřehlédněte
03.05.2016

PRAHA:  9. května roku 1950 přednesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman prohlášení, ve kterém navrhl vytvoření organizace, jež by dohlížela na uhelný a ocelářský průmysl evropských zemí a koordinovala společné aktivity. Schumanova deklarace se stala impulsem k poválečné spolupráci evropských vlád a základním stavebním kamenem pro pozdější vznik Evropské unie. Evropští představitelé rozhodli o zavedení Dne Evropy v roce 1985.

 

 

Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2016