V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Facebook
Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
VYSOKÉ NAD JIZEROU: V pátek 9. října 2015 se postaví na jeviště první soubor z programu 46. ročníku Národní přehlídky venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou.
3.10.2015
PRAHA: Začátek letošního 20. ročníku hudebního festivalu Struny podzimu připadá na 5. listopadu. Na slavnostním zahajovacím koncertu ve Státní opeře nabídne živelná mallorská zpěvačka Buika fascinující mix jazzu, flamenka, popu, soulu i afrických rytmů.
2.10.2015
PRAHA: Pod hlavičkou Karlínského Spektra proběhne v sobotu 3. října v pražském Karlíně multižánrový hudební festival s pokusem o kytarový rekord, jehož hlavní hvězdou bude Petr Janda. Zapotřebí bude účast nejméně 372 hráčů.
2.10.2015
OLOMOUCKÝ KRAJ: Včera začalo hlasování v třetím ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. Občané v ní vybírají z 21 nominovaných zajímavostí. Nejstaršího a nejmladšího adepta na titul Největší div Olomouckého kraje přitom dělí tří tisíc let.
2.10.2015
PRAHA: Pořadatelé pro vás připravili několik českých a světových novodobých premiér a budete mít dokonce možnost vyslechnout teprve nedávno objevené Zelenkovo dílo, dosud pokládané za ztracené.
2.10.2015
BRNO: Zbývá posledních několik míst na veletrhu Theatre Tech & Event Production, neváhejte a aktivně se zúčastněte! Máte příležitost spojit prezentaci Vaší firmy s bohatým doprovodným programem a navázat nové vztahy.
2.10.2015
PRAHA: Záznamy z webových kamer, které monitorují činnosti v budově lze sledovat na stránkách Národního muzea. Průběh rekonstrukce tak bude moci sledovat i veřejnost, dohlíží na ni i ministr kultury Daniel Herman.
2.10.2015
VÍDEŇ: Společnosti podnikající v cestovním ruchu a výrobci regionálních potravin z Olomouckého kraje se 28. září zúčastnili „Svatováclavského posvícení,“ které již tradičně pořádá české velvyslanectví ve Vídni.
2.10.2015
OLOMOUCKÝ KRAJ: Od 1. října 2015 mohou občané hledat praktické informace na novém informačním portálu Olomouckého kraje, který krajský úřad spustil na svých webových stránkách www.kr-olomoucky.cz.
2.10.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden