V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
PRAHA: Hlavní město potvrzuje svůj motivační přístup k ochraně památkově významných objektů. Od příštího roku dojde k navýšení grantů na historické objekty ve správě soukromých vlastníků.
30.9.2014
ZLÍN: Herci Městského divadla Zlín nafotili kalendář pro Rehabilitační stacionář ve Zlíně na Nivách. Fotografu Zdeňku Němcovi pózovali ve scénách k inscenacím, které má divadlo právě na repertoáru, ve společnosti dětí s postižením.
30.9.2014
PRAHA: Kavárna, jež zaměstnává lidi se znevýhodněním, bude nyní nabízet domácí koláče, dorty z vlastní výroby a lehké obědy v nekuřáckém prostředí na Praze 1 – přijďte ochutnat!
30.9.2014
EVROPA: Britská pošta se rozhodla provést průzkum, ve kterém porovnala náklady na kulturní život ve 12 velkých evropských městech. Jako nejdražší z tohoto srovnání vyšel Londýn, nejlevnější je naopak kulturní vyžití ve Varšavě. Praha skončila jako třetí nejlevnější.
30.9.2014
BOSKOVICE: V prvním říjnovém víkendu proběhne v Boskovicích XI. bienale Setkání flétnových souborů. Uskuteční se jako pátá, závěrečná etapa, 24. ročníku Národního festivalu komorních a symfonických těles.
30.9.2014
ČR: Zkuste se rozhlédnout kolem sebe, v místě, kde žijete, nebo studujete. Myslíte, že by některé věci bylo možné dělat jinak a lépe? Nebo jste přišli na něco, co ve vaší obci chybí?
30.9.2014
ČR: Odbor církví Ministerstva kultury ČR vyhlásil pro rok 2015 konkurz pro spolky, které vznikly z dřívějších občanských sdružení v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), a dále pro nově vzniklé spolky.
30.9.2014
ČR/PRAHA: Nakladatelství Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo, garantuje jeho vydání a autora odměňuje prémií 100 tisíc korun. V září 2015 vyhlásí vítěze jubilejního 20. ročníku Literární ceny Knižního klubu.
30.9.2014
ČR/PRAHA: Komise J. Williama Fulbrighta v ČR vyhlašuje pro akademický rok 2015/16 Fulbright-Masarykovo stipendium pro zástupce neziskového sektoru v ČR ke studijnímu pobytu v USA.
30.9.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden