V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
BRNO: Letošní 24. ročník soutěže o Národní cenu za studentský design 2014 má výstavní premiéru v Moravské galerii v Brně s výstavou Nominace!!!
23.9.2014
PRAHA: Ministerstvo kultury České republiky si vás dovoluje pozvat na Dny otevřených dveří, které se konají při příležitosti svátku Sv. Václava, Dnu české státnosti, v sobotu a v neděli, 27. a 28. září 2014 od 10 do 17 hodin.
23.9.2014
STĚŽERY: Letošní 24. Národní festival neprofesionální komorní a symfonické hudby pokračuje Svatováclavským koncertem ve Stěžerách u Hradce Králové. Na programu jsou především skladby českých skladatelů.
23.9.2014
PRAHA: Dejvické divadlo v Praze vstoupilo do své XXIII. divadelní sezóny s novým uměleckým šéfem. Po 18 letech tuto pozici opustil Miroslav Krobot.
23.9.2014
PRAHA: Program festivalu 4+4 dny v pohybu letos obohatí mezinárodní sympozium Czech Crash 2014. Praha na něm přivítá třicet zahraničních dramaturgů a kurátorů nejrůznějších tanečních, divadelních a mezioborových festivalů a institucí, kteří zásadním způsobem ovlivnili nejen dramaturgickou linii festivalu 4+4 dny v pohybu, ale i dnešní progresivní tvůrčí a dramaturgickou linii v oblasti performing arts ve světě.
23.9.2014
ČR/PRAHA: Elektronické knihkupectví Prospero, které nabízí literaturu z oblasti divadla, hudby, literatury, tance, kulturního managementu a příbuzných oborů, má novou podobu.
23.9.2014
PRAHA: Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zaplaví v říjnu Prahu „kulturním adrenalinem“ ‒ aktuálními, provokujícími, zajímavými a podnětnými akcemi napříč žánry ‒ od tance a divadla, přes výstavy, audiovizuální projekty až po diskuse a komentované procházky.
23.9.2014
OTROKOVICE: Otrokovická Beseda připravila na říjen 2014 již 8. ročník festivalu Stetson and Bourbon, který je jako jeden z mála domácích i zahraničních věnován pohodovému americkému jižanskému rocku ‒ southern rock.
23.9.2014
JESENÍK: Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze.
23.9.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden