V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Facebook
Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
STAŇKOVICE: Třetí ročník sympozia „V zahradách“ se navrací zpět do Staňkovic, do jednoho domu, do jedné zahrady. Zastřešujícím tématem je probuzení nočních tajů intimního přírodního mikroprostoru.
4.8.2015
Nesmrtelným milostným příběhem krásné nymfy Calisto se ve čtvrtek 6. srpna ve Státní opeře uzavře 16. ročník Letních slavností staré hudby.
4.8.2015
PRAHA: Jedná se o projekt, který je úzce vázán na studentský projekt webových stránek Kultura v hl. m. Praha. Dokresluje veškeré otázky tématu studentských webových stránek.
4.8.2015
CHOMUTOV: Od 8. do 15. srpna 2015 se koná třináctý ročník chomutovského festivalu Obnaženi, který dokazuje, že i periferie České republiky může být centrem kvalitní kultury-
4.8.2015
LÁZNĚ BOHDANEČ: Festival On the Road s přátelskou a rodinnou atmosférou se o posledním prázdninovém víkendu vrací podesáté do areálu kempu U Čochtana nedaleko Lázní Bohdaneč a společně s návštěvníky a vystupujícími oslaví desáté narozeniny.
3.8.2015
PRAHA: Největší mužský pěvecký sbor v Evropě přijíždí oslavit pátý rok konání Prague Pride jedinečným koncertem proti šikaně.
3.8.2015
TELČ: Sedmnáct dní plných krásné hudby, kouzelných divadel, slunečného počasí, koupání a výletování, kavárenského a hospodského posedávání, tvoření a obdarovávání, vyzpěvování a ponocování, popíjení a pochutnávání, koukání a poslouchání, to jsou Prázdniny v Telči.
31.7.2015
KRAJ VYSOČINA: Datum 29. července připomínající Havlíčkovo úmrtí v roce 1856 evokuje, že nadcházející letopočet 2016 lze – i přes další možná synonyma – nazvat Rokem Karla Havlíčka Borovského 2016.
31.7.2015
ZLÍN: V bývalém Domu umění se demontují varhany. Píšťaly a mechanismy byly přepraveny do varhanářských dílen v Žilině a po nutné repasi budou na konci tohoto roku varhany připraveny k montáži v novém působišti – v kostele ve slovenském Lendaku.
31.7.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden