V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
ČESKÁ LÍPA: Navýšení smluvní částky o 353 491,41 Kč na obnovu fasády Svatých schodů v areálu Augustiniánského kláštera, kde sídlí Vlastivědné muzeum a galerie, schválila v dubnu rada kraje.
30.4.2015
PARDUBICE: Už na prvního května připravují otevření Železničního musea v Rosicích nad Labem dobrovolníci z Pardubického spolku historie železniční dopravy. Letos slaví 25 let od vzniku spolku a 15 let od založení muzea kolem budovy bývalé vodárny v železniční stanici Rosice nad Labem.
30.4.2015
JIHLAVA: Kraj Vysočina ve spolupráci s jihlavským magistrátem připravuje originální připomenutí a oslavy 70. výročí Dne osvobození.
30.4.2015
JIHLAVA: Rada Kraje Vysočina na svém posledním jednání 28. dubna podpořila zapojení jihlavského muzea Vysočiny ve spolupráci s kolegy z dalších institucí do projektu v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity vyhlášeného Ministerstvem kultury České republiky.
30.4.2015
JESENÍK: Jeseničtí v těchto dnech finišují s přípravami na největší svátek města a jeho vyhlášených lázní. Za pár dní totiž propukne slavnostní zahájení už 168. lázeňské sezony.
29.4.2015
ČR: Muzea na celém světě oslaví 18. května Mezinárodní den muzeí (MDM). ICOM tradičně doporučuje muzeím oslavit tento den umožněním volného vstupu do svých expozic. Pokud tento den připadá na zavírací den, doporučujeme umožnit volný vstup v nejbližším možném termínu.
29.4.2015
Ve školním roce 2015–2016 otevíráme další ročník Školy muzejní propedeutiky, kterou pořádá AMG s podporou Ministerstvakultury ČR. Nabízíme dva vzdělávací kursy, které kladou důraz na využití nabytých poznatků v praxi.
29.4.2015
ZLÍNSKÝ KRAJ: Kraj a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně letos již potřetí ocení práci veřejných knihoven ve Zlínském kraji, přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb i jejich mimořádné počiny.
29.4.2015
ZLÍN/BRNO: Výstavu zaměřenou na putování za cyrilometodějskou tradicí uspořádají v Moravském zemském muzeu v Brně dvě partnerské organizace – Centrála cestovního ruchu Východní Moravy společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Moravy.
29.4.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden