V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 10:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
PRAHA: Seminář, který pořádá NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu), útvar KaM, je určen pracovníkům příspěvkových organizací zřizovaných státem, ÚSC a pracovníkům obecních, městských a krajských úřadů, zástupcům NNO a dalším zájemcům.
28.1.2015
CHYŇAVA: Nejen milovníkům cestování bude v pátek 6. února patřit Dělnický dům v Chyňavě na Berounsku. Od 18 hodin zde budou besedovat cestovatelé Yvonna Fričová a Pavel Frič, jehož dědeček byl slavný botanik, cestovatel a etnograf A. V. Frič.
28.1.2015
BLAŽEJOVICE: Omnium z.s. ve spolupráci s Ústavem památkové péče FA ČVUT zve na seminář Proměny historické architektury venkova – Perspektivy regenerace a konverze využití historických hospodářských a obytných objektů venkova.
28.1.2015
LIBEREC: Úchvatná replika historické lodi z druhé poloviny 18. století s poetickým názvem La Grace již čtyři roky brázdí vody moří a oceánů celého světa pod vedením kapitána Pepy Dvorského. Tato kráska dlouhá více než 32 metrů za dobu své existence zažila mnohé.
28.1.2015
NYMBURK: Ve čtvrtek 12. února se v Obecním domě v Nymburce uskuteční pro veřejnost přednáška architekta Jana Šépky o jeho tvorbě. Spolu s architektem Osamu Okamurou představí novou knihu nazvanou Jak se dělá město. Zároveň zahájí výstava studentských prací Vize pro Nymburk.
28.1.2015
ČR: Do dalšího ročníku vstupuje svým úvodním číslem vlastivědný a národopisný časopis slováckého regionu Malovaný kraj. Dvouměsíčník se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.
28.1.2015
PRAHA: Ve Výstavní síni Senátu je do 22. února 2015 k vidění výstava Magie skla, která přibližuje veřejnosti tvorbu sklárny Beránek ve Škrdlovicích. Východočeské muzeum v Pardubicích využilo vzácnou příležitost představit bohatství svých sbírek v Senátu ČR pod záštitou místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horské.
28.1.2015
BOHUMÍN: „Paní měla platit 27 korun, ale podávala mi v drobných 26 Kč a knoflík, že korunu už žádnou další nemá, tak jestli ji to tak přijmu nebo ne, že knoflík je pro štěstí, a to je vzácnější než peníze,“ popisovala pondělní příhodu knihovnice Andrea Buglová s tím, že platbu přijala a knoflík vyměnila za svou korunu.
28.1.2015
ČR: Vláda dnes bude rozhodovat o možnosti nově ohodnotit osoby za podporu české kultury a rozvoj kulturních, etických a duchovních hodnot ve společnosti. Pokud návrh schválí, první ocenění by se mohla předávat už 27. února 2015 v rámci mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel.
28.1.2015

Editorial

Způsobů, jak opatřit peníze na ziskový i neziskový projekt, je více. Ovšem řekněme si, že Ti, kteří to dokázali, se museli obrnit trpělivostí a potřebovali disponovat časem; obcházet radnice, sponzory a ucházet se o nejrůznější dotace, vydá na jeden pracovní úvazek. Pořadatelé (nositelé projektu) často musí počítat s tím, že náklady zaplatí ze svého.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden