úterý
17. října 2017
Svátek slaví: HedvikaV Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor článku: 
Klára Kovaříková

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne­.rajce.idnes.cz/Vo­lyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Fond knihovny koresponduje s aktivitami NIPOS od vzniku Masarykova lidovýchovného ústavu, jehož je ideovým následovníkem, až po současnost. Fond odráží přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnost od konce 19. století, tak jak ji ovlivňovaly rozdílné politické podmínky. Volně přístupný fond nabízí téměř 15 tisíc titulů z oblasti umění, kultury a osvěty (dětské estetické aktivity, divadlo, hudba, lidové umění, pedagogika, osvěta, tanec, výtvarné umění).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.10.2017

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Slavnostní udělení titulu Stavba roku Středočeského kraje 2017, Ceny hejtmanky, šesti Zvláštních cen i Ceny veřejnosti proběhlo za přítomnosti zástupců vedení kraje a také Jeho Eminence Dominika kardinála Duky dne 12. října 2017 v kapli sv. Anny v areálu Horního zámku v Panenských Břežanech. Soutěž představuje architektonicky i stavebně kvalitně zpracované objekty na území kraje a také reprezentuje průřez investičně, sociálně i společensky významných regionálních staveb.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.10.2017

ČR: Ojedinělý a dosud nejrozsáhlejší publikovaný souvislý životopisný románový celek pojednávající o našich panovnících nyní bude k dispozici v jedné velké knize. Čtyřsvazková Přemyslovská epopej vycházela v nakladatelství MOBA v letech 2011 – 2014 a dočkala se několika dotisků. Patří k mimořádně čtenářsky úspěšným titulům nejoblíbenějšího českého autora posledních let.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.10.2017

​ČR: Již po deváté bude na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Institutem dokumentárního filmu uděleny ceny Silver Eye pro nejlepší dokumentární filmy ze střední a východní Evropy. V rámci letošního, v pořadí již 14. trhu East Silver, který se bude konat v Jihlavě od 24. do 29. října během MFDF Ji.hlava, budou ze třiceti nominovaných filmů vybráni držitelé ceny ve třech kategoriích: nejlepší krátký, středometrážní a celovečerní dokument.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Soutěže a festivaly
Co se děje
16.10.2017