V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Facebook
Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 11:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
ČR: Ministerstvo kultury – odbor regionální a národnostní kultury vyhlašuje pro rok 2016 výběrová dotační řízení na projekty v níže uvedených programech.
24.8.2015
PRAHA: Důležitým posláním festivalu Dvořákova Praha je mimo jiné prezentace výjimečných mladých talentů, kteří poutají mezinárodní pozornost.
28.8.2015
VSETÍN: V sobotu 26. září 2015 bude vsetínský dům kultury po celý den patřit fanouškům hip hopu. Nejen pro ně, ale také pro milovníky kvalitní hudby, dynamického tance nebo pouličního výtvarného umění připravil Dům kultury Vsetín akci s názvem HIP HOP JAM VSETÍN.
28.8.2015
JIČÍN: Jubilejní festival Jičín Město pohádky, který se uskuteční ve dnech 9. – 13. září, má podtitul Ať žijí pohádky! Pořadatelé chtějí podpořit smysl pohádek i svět fantazie a propagací živého vyprávění i předčítání vrátit pohádky do života rodin.
28.8.2015
PRAHA: Nejdražší, největší, nejmenší, nejzachovalejší, s nejzajímavějším příběhem… Zkrátka všechny sběratelské unikáty, které stojí za to vidět, bude každý rok zpřístupňovat návštěvníkům veletrhu Sběratel výstava Praga Piccola.
28.8.2015
PRAHA: Známé osobnosti si 27. srpna odpoledne vyzkoušely v hotelu Hilton Old Prague Town techniku koláže. Vyrobit si vlastní umělecké dílko z výstřižků papíru a pomoci tak neslyšícím přišla Kateřina Herčíková, Michaela Dolinová, Štěpánka Duchková, Lenka Zahradnická, Bára Štěpánová, Kamila Špráchalová a Václav Florian.
28.8.2015
PRAHA: Výstava originálních operních kostýmů jedné z největších pěveckých hvězd 20. století Jarmily Novotné se uskuteční mezi 9. zářím 2015 a 4. lednem 2016 v Obecním domě v Praze.
28.8.2015
RUMBURK: V sobotu 12. září 2015 se v Loretě Rumburk uskuteční Loretánské slavnosti 2015 v Rumburku. Barokní sakrální památka díky nim ožije dobovou hudbou, tancem i divadelními pohádkami.
28.8.2015
KRAJ VYSOČINA: Pro plánovanou prezentaci na světové výstavě EXPO 2015 v italském Miláně připravil Kraj Vysočina speciální tematické www stránky. Jedná se o účelový materiál poskládaný z pečlivě vybraných fotografií rozdělených do pěti preferovaných kru­hů.
28.8.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden