středa
26. října 2016
Svátek slaví: ErikV Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor článku: 
Klára Kovaříková

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne­.rajce.idnes.cz/Vo­lyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.10.2016

MOKRÉ: Dne 3. 11. 2016 od 15 h proběhne vyhodnocení Soutěže zpravodajů Rychnovska 2015. Akci, která se koná v Mokrém, ve Společenském klubu (čp 88), moderuje herec a recitátor Jaroslav Brendl.  Podrobnosti najdete v přiložených souborech. 

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.10.2016

SEDLČANY: Koncertní sál sedlčanského Kulturního domu Josefa Suka patří v těchto dnech obrazům malíře z Podblanicka, Josefa Burkharda. „Podle mých záznamů vystavuji v Sedlčanech již počtvrté, naposledy to bylo v roce 2013. Na Sedlčany vždy vzpomínám jen v dobrém. Kdybych si měl dát všechny výstavy do nějakého žebříčku, tak ty v Kulturním domě Josefa Suka by určitě byly na předním místě,“ uvádí malíř.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
26.10.2016

JABOLNEC NAD NISOU: Přehlídka Tanec, tanec… 2016 se v Jablonci  uskuteční ve dnech 27. – 30. října 2016. V Městském divadle a v Eurocentru přivítají organizátoři vybrané tanečníky z Čech i hvězdné hosty ze zahraničí. Jablonec nad Nisou se v letošním roce proměňuje v Město tance počtrnácté. Počtvrté bude udělováno prestižní ocenění Magistrátu města Jablonce nad Nisou Cena Města tance, spojená s rezidenčním pobytem oceněné skupiny.

 

Celá ČR, Liberecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.10.2016