V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

Autor: Klára Kovaříková
V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

VÝSLUNÍ: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i v letošním roce na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách.

Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.

Prohlídky se konají 21. července od 10 do 16 hodin a v následující dny:
4. 8., 11. 8., 25. 8., 15. 9. 2012.

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá u vesničky Volyně, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.
Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007.

Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost. Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.

http://volyne.rajce.idnes.cz/Volyne_kostel/
TV-reportáž: http://tv.mesto-most.cz/…galerie3.asp?…

Článek vložil Klaruschka dne: 19. Červenec 2012 - 10:34
Zařazeno v kategoriích:
Co se děje
KLADNO: Úspěšní luštitelé vědomostního kvízu, který letos připravili pracovníci kladenské Středočeské vědecké knihovny na Den středočeského kraje, se v listopadu vrátili, aby se mohli podělit o své zážitky a dojmy z akce.
26.11.2014
PRAHA: Historickou budovu Uměleckoprůmys­lového musea v Praze, postavenou v letech 1897 – 1901 podle návrhu architekta Josefa Schulze, čeká generální rekonstrukce, která již započala v červnu tohoto roku opravou střechy a půdních prostorů, ještě za návštěvnického provozu.
26.11.2014
PRAHA: Srdečně vás zveme na křesty a autogramiády dobročinného CD pro sbírku Světluška – Arnošt Goldflam – O nepotřebných věcech a CD Arnošt Goldflam – Standa a dům hrůzy,za účasti Arnošta Goldflama, Jaroslavy Kretschmerové a Jana Jiráně.
26.11.2014
LIPNÍK NAD BEČVOU: První adventní neděli rozsvítí lipová víla Tilinka městský vánoční strom na náměstí T. G. Masaryka v Lipníku n. B. Tím začne bohatý předvánoční program, ve kterém překvapí dvě úplné novinky: zpívající lípa u KD Echo a rozsvěcení svíček městského adventního věnce s programem každou adventní neděli.
26.11.2014
KOLÍN: Veigertovský dům, hlavní budova Regionálního muzea v Kolíně, by se měl otevřít na konci léta 2015. Středočeský kraj vyhlásil novou veřejnou zakázku na vnitřní vybavení domu s předpokládanou cenou 24,43 milionu ko­run.
26.11.2014
PRAHA: Mapujeme, diskutujeme, propojujeme, hledáme řešení; konference Institutu umění představí nový pohled na kulturu – koncept kulturních a kreativních průmyslů (KKP), který zkoumá stav odvětví z mnoha úhlů (tržního, veřejného, neziskového).
26.11.2014
PRAHA: Včera zahájila speciální výstava pod názvem „Václavské náměstí – ohnisko změn“. Cílem tohoto jedinečného projektu je zvýšit povědomí veřejnosti o unikátní historii nejznámějšího náměstí v České republice a sdílet s ní působivé fotografie významných milníků české historie.
25.11.2014
PRAHA: V listopadu se uzavřela dlouholetá komplikovaná obnova fasády Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničních věcí, na Hradčanech.
25.11.2014
PRAHA: Městská divadla pražská pořádají ve čtvrtek 4. prosince od 16 hodin v horním foyer Divadla ABC vernisáž výstavy Génius Alfréda Radoka na jevišti Městských divadel pražských.
25.11.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden