sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
© www.mkcr.czV Dolních Vítkovicích vznikne nová příspěvková organizace státu

OSTRAVA: MUSEUM+ v Dolních VÍítkovicích zachrání vysoké pece 4 A 6, které jsou součástí národní kulturní památky Dolní Vítkovice.  MUSEUM+ využije sbírky národních muzeí a prostřednictvím originálních exponátů seznámí návštěvníky se světem přírody, historie, techniky, designu a umění.

Autor článku: 
luk

Na vzniku nového státního muzea se před několika dny shodlo ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Dolní Vítkovice. Výsledkem je Memorandum o společném postupu při přípravě a realizaci projektu.


Ministerstvo kultury ČR zřizuje v republice celkem 15 muzeí a galerií. Pět z nich sídlí v Praze, tři v Brně, jedno v Olomouci. Další pak například v Táboře, Chrudimi, Jablonci nad Nisou. Jediné státní muzeum v Moravskoslezském kraji je Slezské zemské muzeum v Opavě. „V Ostravě – třetím největším městě země, není jediná kulturní instituce zřizovaná ministerstvem kultury. Chováme se macešsky k regionu a lidem, kteří v minulosti odvedli obrovský kus práce ve prospěch nás všech. To musí skončit, státní prostředky nemohu pomáhat pouze Praze, musíme ten systém změnit, když se podíváte na areál Dolních Vítkovic, na to, co se tady vykonalo, jakou přeměnou prošel, vidíte obrovský kus práce místních lidí. Je na čase, aby i stát přispěl svým dílem k záchraně tohoto monumentálního průmyslového dědictví, které nám tady zůstalo. Záchranou vysokých pecí 4 a 6 a jejich přeměnou v MUSEUM+ vdechneme nový život nejenom jim, ale celému regionu,“ uzavřel ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek. 
 

„Proměna, kterou prošel areál Dolních Vítkovic, je ve světě vnímána jako ukázkový příklad dobré praxe, z chátrajícího brownfieldu se stalo prestižní multikulturní centrum. Tento přerod dokonale souzní s vizí transformace Moravskoslezského kraje, ze kterého se stává znalostní a inovativní region. Proto musíme intenzivně usilovat o jeho další rozvoj a o maximální využití jeho potenciálu. Vznik nového muzea jako unikátního výstavního a vzdělávacího konceptu s přispěním světových kurátorů, ve kterém budou zpřístupněny sbírky národních i zahraničních muzejních institucí, je bezesporu krok správným směrem,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj už zadal na své náklady zpracování studie proveditelnosti, kterou předá ministerstvu kultury jako další podklad pro realizaci projektu. Studie proveditelnosti zpřesní celkové náklady, které jsou zatím odhadované na dva a půl miliardy korun. Také určí možné termíny realizace.

Nové muzeum vznikne revitalizací vysokých pecí číslo 4 a 6 v Dolních Vítkovicích. Jeho výstavbu i provoz bude financovat stát ze státního rozpočtu s přispěním evropských zdrojů. „Naše město lidem nabízí nesčetně možností se vzdělávat, ovšem velké univerzální muzeum nám chybí. Vnímám to vůči Ostravě jako dluh státu, který má nyní skvělou příležitost u nás tuto vzdělávací a kulturní infrastrukturu vybudovat. Navíc se bude revitalizací vysokých pecí 4 a 6 podílet na obnově národní kulturní památky a stane se spolugarantem dlouhodobé udržitelnosti Dolních Vítkovic. Všechny okolnosti do sebe hezky zapadají, takže věřím, že se projekt zdárně dotáhne k realizaci,“ řekl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura a upozornil, že MUSEUM+ je skvělou příležitostí pro stát vyslat zřetelný signál zájmu o dění v regionu.

 

Celá tisková zpráva ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019