sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Ilustrační snímek z představení
© Archiv divadlaUpokojenkyně budou soutěžit na prestižním Grand festivalu smíchu v Pardubicích

ZLÍN: Současná komedie Upokojenkyně, novinka na repertoáru Městského divadla Zlín, byla vybrána odbornou porotou do hlavního programu na Grand festival smíchu v Pardubicích. Upokojenkyně je brilantní komedie z pera Kazimíra Lupince. S nenásilným humorem a lehkostí seznamuje diváka s palčivým problémem současnosti – stářím se všemi jeho strastmi. Jaké to je zapomínat? Na věci, na přátelé, na rodinu, na život?

od 21.01.2019 do 28.01.2019
Autor článku: 
Veronika Jurčová

„Máme velkou radost,“ řekl ředitel divadla a zároveň režisér inscenace Petr Michálek. „Autor mistrně dovede dát přesah odpozorovaným situacím z reálného života. Při psaní čerpal z osobní zkušenosti z návštěv u prarodičů v domově pro seniory. I díky tomu téma stáří podává tak, že se skrz slzy člověk musí smát,“ doplnil.

Text byl v roce 2015 nominován na Cenu Marka Ravenhilla a doposud zaujal pouze amatérská divadla. Městské divadlo Zlín je první profesionální scénou, která si „troufla“ zařadit hru na repertoár. Inscenace nabízí kromě aktuálního tématu s výrazným společenským přesahem také zážitek z živé hudby. Na jevišti herce doprovází zlínská dixielandová kapela Jazzzubs. Zlínské divadlo navíc pořádá po každé repríze na domácím jevišti besedu s odborníky i laiky s hlavním cílem přivést co nejvíce lidí k včasnému testování paměti.

Komedie nabízí krásné herecké příležitosti pro Janu Tomečkovou, Milenu Marcilisovou, Radoslava Šopíka, Zdeňka Lambora, Stanislava Vallu, Kateřinu Liďákovou, Janu Drgovou a další.

Grand festival smíchu se koná 21. – 28. ledna 2019 a je to přehlídka soutěžní. Městské divadlo Zlín se v programu akce neobjeví poprvé. V minulosti v Pardubicích představilo například komedie Dokonalá svatba nebo Ruské loto.

 

Nejbližší zlínské reprízy inscenace Upokojenkyně jsou 28. 11. a 7. a 29. 12.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019