sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Ilustrační snímek z představení
© Archiv divadlaUpokojenkyně budou soutěžit na prestižním Grand festivalu smíchu v Pardubicích

ZLÍN: Současná komedie Upokojenkyně, novinka na repertoáru Městského divadla Zlín, byla vybrána odbornou porotou do hlavního programu na Grand festival smíchu v Pardubicích. Upokojenkyně je brilantní komedie z pera Kazimíra Lupince. S nenásilným humorem a lehkostí seznamuje diváka s palčivým problémem současnosti – stářím se všemi jeho strastmi. Jaké to je zapomínat? Na věci, na přátelé, na rodinu, na život?

od 21.01.2019 do 28.01.2019
Autor článku: 
Veronika Jurčová

„Máme velkou radost,“ řekl ředitel divadla a zároveň režisér inscenace Petr Michálek. „Autor mistrně dovede dát přesah odpozorovaným situacím z reálného života. Při psaní čerpal z osobní zkušenosti z návštěv u prarodičů v domově pro seniory. I díky tomu téma stáří podává tak, že se skrz slzy člověk musí smát,“ doplnil.

Text byl v roce 2015 nominován na Cenu Marka Ravenhilla a doposud zaujal pouze amatérská divadla. Městské divadlo Zlín je první profesionální scénou, která si „troufla“ zařadit hru na repertoár. Inscenace nabízí kromě aktuálního tématu s výrazným společenským přesahem také zážitek z živé hudby. Na jevišti herce doprovází zlínská dixielandová kapela Jazzzubs. Zlínské divadlo navíc pořádá po každé repríze na domácím jevišti besedu s odborníky i laiky s hlavním cílem přivést co nejvíce lidí k včasnému testování paměti.

Komedie nabízí krásné herecké příležitosti pro Janu Tomečkovou, Milenu Marcilisovou, Radoslava Šopíka, Zdeňka Lambora, Stanislava Vallu, Kateřinu Liďákovou, Janu Drgovou a další.

Grand festival smíchu se koná 21. – 28. ledna 2019 a je to přehlídka soutěžní. Městské divadlo Zlín se v programu akce neobjeví poprvé. V minulosti v Pardubicích představilo například komedie Dokonalá svatba nebo Ruské loto.

 

Nejbližší zlínské reprízy inscenace Upokojenkyně jsou 28. 11. a 7. a 29. 12.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019