neděle
17. února 2019
Svátek slaví: Miloslava
Ilustrační snímek z představení
© Archiv divadlaUpokojenkyně budou soutěžit na prestižním Grand festivalu smíchu v Pardubicích

ZLÍN: Současná komedie Upokojenkyně, novinka na repertoáru Městského divadla Zlín, byla vybrána odbornou porotou do hlavního programu na Grand festival smíchu v Pardubicích. Upokojenkyně je brilantní komedie z pera Kazimíra Lupince. S nenásilným humorem a lehkostí seznamuje diváka s palčivým problémem současnosti – stářím se všemi jeho strastmi. Jaké to je zapomínat? Na věci, na přátelé, na rodinu, na život?

od 21.01.2019 do 28.01.2019
Autor článku: 
Veronika Jurčová

„Máme velkou radost,“ řekl ředitel divadla a zároveň režisér inscenace Petr Michálek. „Autor mistrně dovede dát přesah odpozorovaným situacím z reálného života. Při psaní čerpal z osobní zkušenosti z návštěv u prarodičů v domově pro seniory. I díky tomu téma stáří podává tak, že se skrz slzy člověk musí smát,“ doplnil.

Text byl v roce 2015 nominován na Cenu Marka Ravenhilla a doposud zaujal pouze amatérská divadla. Městské divadlo Zlín je první profesionální scénou, která si „troufla“ zařadit hru na repertoár. Inscenace nabízí kromě aktuálního tématu s výrazným společenským přesahem také zážitek z živé hudby. Na jevišti herce doprovází zlínská dixielandová kapela Jazzzubs. Zlínské divadlo navíc pořádá po každé repríze na domácím jevišti besedu s odborníky i laiky s hlavním cílem přivést co nejvíce lidí k včasnému testování paměti.

Komedie nabízí krásné herecké příležitosti pro Janu Tomečkovou, Milenu Marcilisovou, Radoslava Šopíka, Zdeňka Lambora, Stanislava Vallu, Kateřinu Liďákovou, Janu Drgovou a další.

Grand festival smíchu se koná 21. – 28. ledna 2019 a je to přehlídka soutěžní. Městské divadlo Zlín se v programu akce neobjeví poprvé. V minulosti v Pardubicích představilo například komedie Dokonalá svatba nebo Ruské loto.

 

Nejbližší zlínské reprízy inscenace Upokojenkyně jsou 28. 11. a 7. a 29. 12.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

OSTRAVA: Co mohou očekávat účastníci festivalu: nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019